Her zaman iyi niyetinden ve alçak gönüllülüğünden emin olduğumuz büyük usta Hayao Miyazaki, yaptığı Charlie Hebdo açıklamasıyla epey şaşırttı. Paris’te gerçekleşen ve onlarca kişinin öldüğü Charlie Hebdo saldırısı hakkında “Muhammed’in karikatürünü yapmaları bir hataydı.” diyen kısa adam, yaptığı açıklamayla hayranlarının da kafalarına soru işaretleri ekti;

“Bence başka kültürlerin inançları ile ilgili karikatür yapmak yanlış bir hareket. Bunu yapmayı bıraksalar iyi olur.” 

Miyazaki, My Neighbor Totoro, Howl’s Moving Castle ve Princess Mononoke gibi dünya animasyon tarihine adını yazdıran işlerle anılan, çok ama çok büyük bir duayen ve aynı zamanda bir kanaat önderi. Hal böyle olunca, bu kadar büyük isimden böylesine net bir açıklama, kafaları karıştırıyor.

Büyük usta şimdilerde 74 yaşında
Büyük usta şimdilerde 74 yaşında

Fakat Miyazaki karikatüre karşı falan değil, kendisi politikacılarla ilgili bol bol karikatür yapılmasını destekliyor. Ama o da şu şekilde yapılmalıymış;

“Bence öncelikle insanlar kendi siyasal liderlerinin karikatürlerini yapsınlar, başka ülkelerin liderleri ile uğraşmak biraz şüpheli görünüyor” 

Miyazaki bu sözlerden sonra Japonya’nın başbakanı ile ilgili sıkıntıları olduğunu da dile getirdi. Biz eminiz kısa adam bu sözleriyle bir şey demek istememiştir. Kendisinin her daim alçakgönüllü ve harika bir insanoğlu olduğu animasyonlarından ve hikayelerinden belli zaten. Son filmi Wind Rises ile her ne kadar Japon milliyetçiliği yapmak tadında şeylerle suçlansa da, kalbi tertemiz bir insan olduğu yüzünden belli. Bu yüzden büyük ustaya çok kızmamak lazım.

Author

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

75 Comments

 1. Sinan Şenol Reply

  Ne var bunda şaşıracak? İnancıma saygı duyacaksın arkadaşım! Nasıl benim, senin -maddi ya da manevi- kutsal gördüğün bir şey ile dalga geçme hakkım yoksa senin de benimkiyle olamaz! Düşünce özgürlüğünü hakaret ile karıştırmaktan vazgeçin lütfen.

  • Selman Egin Reply

   Kimse kimsenin inancına saygı göstermek zorunda değil. İnanana saygı duymak zorunda. Onun inanma hakkını gaspetmemek zorunda. Sen de kimin neye saygı duyacağı konusunda millete artistlik yapmamak zorundasın. İsteyen, istediği inançla ilgili istediği karikatürü çizebilir.

   • hayır çizemez eğer insansa,senin cok sevdiğin liderle alakalı ileri geri ya da inanclarınla alakalı seyler cizilse senin hosuna gider mi ya bu ulkede neden bu kadar empati ozurlu insanlar var bu insanların zihniyetinden bıktık artık hangı ulkeye aitlerse oraya gondermek gerekiyor bence cunku bunlar turk falan olamaz…

    • kekremsi_ekrem Reply

     hoşuma gitmez de, hoşuma gitmeyen her şeye “yapamazsınız” diyecek kadar da götü kalkık olmam.

     • herseye dediğimi nerden cıkardın ayrıca senın hosuna gıtmeyenlerı ben sana yapmazsam aynı sekılde benım hosuma gıtmeyenlerı sen bana yapmazsan ne zarar gelır bu durumdan ?

     • evt bu dunyada hayal bunlar sayenizde acınacak durum

   • Kişinin inancına dahi saygı duymaya tahammül edemeyen birisi kişinin kendisine nasıl saygı duyabilir ki ? Benim değerlerime kabul gördüğüm inançlara saygı duymayan biri zaten dolaylı yoldan bana da saygı duymuyor demektir…

   • Sinan Şenol Reply

    Sen de bana artistlik yaparak kendini yalanlamasaydın iyiydi.

  • kekremsi_ekrem Reply

   Nişanın hayırlı olsun kardeş, herkesin her şeyle dalga geçme hakkı var, hele de gerizekalılığın suratına bakarak kahkaha atma hakkımız engellenemez. Şuna bak, “İnancıma saygı duyacaksın arkadaşım!” Yok ya? Niye? Duymazsam napacaksın, vuracak mısın beni?

   • o zmn sana annen baban saygı nedir ogretmemis ya da senin mal kafan algılamamıs zorlama bosver sen senin hiçbir şeyde hayrın dokunmaz

    • kekremsi_ekrem Reply

     benim anam babam mezarda it, herkesi kendin gibi apartman müslümanı mı sandın?

     • kusura bakma bılgısayar arkasından yazdıgın ıcın dedıklerını samımı bulacak halım yok su durumunu bıle sırf kullanmak ıcın yazıosundur belki de…

 2. Abdulkerim Eser Reply

  Epey şaşırttı mı? Kimi şaşırttı? Niye şaşırttı? Vicdanının sesini dinlemiş. Doğru konuşmuş. Az bile söylemiş. Ağzına sağlık.
  Hz. Muhammed (s.a.v.) hakkında yapılan alçakça karikatürler masumane miydi? Hz. Muhammed (s.a.v) müslümanların en kutsalıdır. Bunun bilincinde olmak lazım.
  Bence mümkün mertebe film, oyun vs. dışında yazı yazmayın.

  • Berk Pekin Reply

   Bu tahammülsüzlük neden? Kötünün kötü olduğunu biliyorsak neden görmemezlikten gelemiyoruz, illa öldürmemiz mi lazım. Bırakın karikatürü falan, burada yapılan haberde ki “şaşırttı” ifadesine bile tahammül edemiyorsunuz hatta hangi konularda haber yapmaları gerektiğine dair fikir yürütüyorsunuz ama aynı zamanda bilinçli olmaktan bahsediyorsunuz. Siz size saygı gösterilmesini değil sizin kurallarınıza uyulmasını istediğiniz sürece birileri çıkıp alay edecektir hatta hakaret edecektir. Eğer gerçekten saygı görmek istiyorsanız görmemezlikten gelmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

  • kekremsi_ekrem Reply

   hep soracağım soramıyorum, bu sav nedir? save mi ediyorsunuz orada allahın oğluna olan bağlılığınızı? yoksa o hristiyanlarda mıydı?

  • Kemal Soylu Reply

   Merhaba.
   Sizin söylediklerinizden önce tartışılacak konuşulacak bir sürü şey var.
   1- Müslümanların en kutsalı Muhammed Peygamber değil, Allah’tır. Muhammed Peygamber Kur’an’da da belirtildiği gibi yalnızca bir insandır. Hiçbir insanın bir diğerinden ırkına, rengine göre ayrılmadığı, üstün ve ya alçak olmadığı yine kitapta belirtilmiştir. Kendi inancınızın dogmatik, atadan gelen taraflarından sıyrılıp araştıran ve merak eden bir insan olsaydınız bunları bilip, masum bulmadığınız bir karikatür üzerinden, bir katliamı onaylamazdınız.
   2- Bir insan ne yaparsa yapsın, katledilmeye öldürülmeye layık görülemez. Bu benim kişisel fikrim ve görüşüm olabilir ama kendine müslümanım diyen siz, bunu benden daha iyi biliyor olmalıydınız öyle değil mi? Can alma yetkisi kimsede değildir. En temel kul hakkı canlının yaşama hakkıdır. Bakın insanın değil canlının diyorum.
   3- Charlie Hebdo karikatürleri karikatüristler tarafına baktığımda beni rahatsız etmez. Ben peygamberi bilirim, umrumda olmaz. İnanan bilen insanı etkilemez. Ama bu karikatürlerin Avrupadaki yükselen İslam karşıtlığı ve faşizmi besliyor olmaları beni rahatsız eder. Çünkü müslümanlar bu çağın yahudileridir Batı için. Zulüm gören, ezilen ve sömürülen halkların çoğu müslüman kimliğinden dolayı bunu yaşıyor. Bu açıdan karikatüristler bu durumu bilinçli yapmıyor olsalardı bile ben bunu eleştiririm. Ama onların öldürülmüş olmalarını asla kabul ve tasvip etmem.

   Son olarak; az bile söylemiş diyerek içinizdeki nefreti ortaya çıkartıyorsunuz. Nerede o çok savunduğunuz inancınızdan gelen tevazu ve insan sevgisi? Nerede alçakgönüllülük ve sağduyu? Evet Miyazaki bence de, böyle olaylar yaşanmasın, insanlar birbirinden nefret etmesin minvalinde bir şey söylemiş olabilir, bilmiyorum. Mert Günhan kaynak belirtmemiş haberin gerçekliğinden emin olamam. Ama siz, az bile söylemiş, ağzına sağlık derseniz katledilen insanlar iyi ki ölmüş, haketmişler demiş olursunuz.
   Size tavsiyem biraz şüpheci olun. İnandıklarınızda dahi. Zarar gelmez araştırır öğrenir daha sağlam inanırsınız belki.

  • Kemal Soylu Reply

   Ha tabi daha çok şey var da, umarım eleştirilerimin size faydası olur.
   Mesela;

   “Bence mümkün mertebe film, oyun vs. dışında yazı yazmayın.”
   Faşist bir söylemdir çünkü ortada bunu söyleyebilecek bir argümanınız yok. Doğrudan emir edip yasaklıyorsunuz.

  • Abdulkerim Eser Reply

   1-Yazdıklarımı %100 kabullenmiyorum. İçinde hata ve yanlışlar olabilir. Belli bir kızgınlıkla yazdığımı itiraf etmeliyim. Ama kızdığım şey burada karikatürler falan değil. Şaşırttı ifadesi sadece (Keşke açıklık getirilseydi)
   Bunlar o an ki duygu ve düşüncem. O anımın resmi. Bu nedenle yorumumu ne silmeyi ne de düzenlemeyi düşünüyorum. Olduğu gibi kalsın.
   2. Müslümanların en kutsalı konusunda ‘en’ tartışmaya açık. Ama peygamberlik mertebesi kutsaldır. Bunu tartışmam.
   3.Ölümleri ne savunuyor ne de onaylıyorum. Çok vahşi bir olaydı. ‘Ama’ kelimesini dahi kullanmıycam. Bir katliamdı çünkü.
   4. Neden yazmasınlar konusuna gelirsek. İsterlerse yazsınlar. Herkes her konuda yazabilir. Ben sadece kendi önerimi sundum. ‘Bence’ var orada. Bu söylediğim şeyi emir olmaktan çıkartır. Geekyapar’ı sonuçta bu tarz yazılar için takip etmiyoruz. En azından ben etmiyorum.
   5.Konunun ‘Film’ olarak etiketlenmesini saçma buldum.
   6.Söyliyceklerim bu kadar. Başkada birşey yazmak istemiyorum.

   • Berk Pekin Reply

    kim yorumunu silmen ya da değiştirmen konusunda sana baskı yaptı bilmiyorum ama bir yandan ifade özgürlüğü savaşı verip bir yandan da sana yorumunu sil demek iki yüzlülüğün en büyüğü olmaz mıydı, ben size cevap verirken sadece tespitlerimi söyledim ve gözlemlediğim kadarıyla bu sadace sizin, benim ya da bizim toplumumuzun çoğunluğunun değil, dünyanın çoğunluğunun sorunu olarak düşünüyorum. Solcu milliyetçiye, ateist dindara, sunni aleviye. hristiyan müslümana, batılı doğuluya tahammül edemiyor, bu liste böyle uzar gider. Yoksa zaten bazı farkındalıksız insanlar dışında kimsenin kutsala laf etme gafletinde bulunacağını sanmıyorum. bulunuyorsa da varsın bulunsun uzak duralım diyorum. Zaten kimse onu takmazsa sıkılır uğraşmayı bırakır. Ama ben bunu söyleyince adamın biri çıkıp diyor ki ben senin niyetini biliyorum, sizin gibileri bi bitmedi bi gitmediniz şu ülkeden diyor, e şimdi ben bu insanla ne tartışabilirim ya da nasıl uzlaşabilirim. Tek dileğim toplumca hepimizin insan olduğunun farkındalığına varılması ve biraz daha tahammül düzeyimizin artması, bu kadar.

 3. Ben bu editörlerin kafasını anlamıyorum arkadaş.. Kimsenin cinayetleri savunduğu yok adam adam gayet tabi şekilde karikatürler hatalıydı demiş, bunu basın özgürlüğü olarak görmek saçmalıktır. inanmadığın bişeye yapılan saldırı seni rahatsız etmez doğal olarak.. cumhuriyet yazarları kafası yarın öbür gün karikatürleri paylaşmaya kalkarsanız hiç şaşırmam..

  • Selman Egin Reply

   Paylaşabilirler. Ne var kardeşim bunda? Neden insanların hepsi Müslüman, ülkemiz Müslüman gibi davranıyor; öyle düşünüyorsunuz? Müslüman adamı rahatsız eder, Müslüman veya dindar olmayanı etmez. Sen rahatsız olursan girmezsin. Bu kadar basit.

   • eğer ulkede huzur barış ortamı istiyorsan herkesin inanclarına saygı gostermek zorundasın yoksa senın gıbı zhnıyetler yuzunden bu ulkede olaysız gunler yasanmıyor…

    • kekremsi_ekrem Reply

     ooo, basarız diyor, vururuz diyor… kardeş silahla mı vuracaksınız yorumu yazanı, yoksa önce bıçaklayıp sonra yakacak mısınız?

     • seni vurmaya gerek yok ki sen zaten olusun insani ozelliklerini kaybetmıssın

     • kekremsi_ekrem

      benim oyumla senin oyun denk, ben de ona üzülüyorum be bebe

     • senin oyun daha mı gecerlı olması gerekiyordu neden ki ? ne zamandan beri pezevenklerin oyu daha gecerli olmalı dıye dusunuluyor

   • şu söylediğini hukuk kitaplarında ders olarak okutmalılar. O derece yetersiz bilgi ile sarf edilmiş gülünç fikirler.

   • 1.si senin kafanda bi insan bana kardeşim diyemez, 2.si ben sadece islam konusunda konuşmuyorum aynı şeyi Hz. Musa ve Hz. İsa için de yapan Charlie Hebdo bu konuda hakları çiğnemiştir.. sen kimseye bu şekilde çirkince saldıramazsın. birileri çıksa senin değer verdiğin insanları utanç verici şekilde resmetse ne hissedersin sen de mi gülersin buna.. burda ahlak dersi vereceğinize empati yapmayı öğrenin!!

  • kekremsi_ekrem Reply

   bence bu sitenin editörleri israil’den para alıyor, halkına yalan söylüyor, paydaşların zengin ediyor, masum çocukları öldürüyorlar…

   • bence senin gibiler cocukların olumunu kullanarak laf sokmaya calısıyor yazıkkk

    • kekremsi_ekrem Reply

     kardeş k harfine biraz daha basılı tutsaydın da ilkokulu zor bitirdiğin iyice belli olsaydı.

     • belki de senin beynine girmesi için yazmısımdır bıraz duygudan yoksunsun da

 4. saçmalamış, bu dünya okadar da büyük değil, herşey herkesi etkiliyor artık, ayrıca mahalle baskısı diye birşey var ve bu yüzden herkes bulunduğu coğrafyada her konuda eleştiri yapamıyor. Her konuda eleştiri ve mizah yapılır, bir cevap verilecekse aklı olan terörle değil mizah ile karşılık verir. “Her ateist uçak düşene kadar ateisttir” mesela… şimdi bu lafı üstüne alınıp kutsalına falan laf edildi diye müslüman veya hıristiyan katleden ateist görüldü mü? gülersin geçersin..yarası olan gocunur.

 5. herkes, her şeyi yazabilir, çizebilir. her konuda karikatür çizilebilir, mizah da yapılabilir. bir kağıt üzerindeki mürekkep lekelerinden zarar görüp, görmemek size kalmış.

  gayet tabii miyazaki usta bu karikatürlerin yanlış olduğunu düşünebilir, bu da gayet doğal.

  en ufak olayda “kutsalıma dil uzattı münafık!” diyerek kılıçlara sarılmamak lazım.

  “kutsal”ın bu kadar kolay zarar görecek bir şey olmadığına eminim. öyle iki karikatür çizildi diye din elden gidecek falan değil. bunun için uzun yıllar sürecek sistematik bir takım çalışmalar lazım, kaldı ki kimsenin de böyle bir çalışma yaptığı/yapacağı da yok.

  umursamayın böyle ufak tefek şeyleri. herkesin hesabı kesilecekse, ayrı ayrı kesilecek zaten.

  yoksa “herkesin hayatına kimse karışamaz. o o şekil takılır, bu bu şekil takılır…”

  • Berk Pekin Reply

   lakinki öyle değildir. Malesef memleket olarak kimseye saygı duymuyoruz, ama sürekli kurallarımıza uyulmasını istiyoruz ve bizim gibi olmayanada asla tahammül edemiyoruz.

   • bizimle aynı gorusde olmayanlar edep diye birşey bilse bunların hiçbiri olmaz zaten ama bu ulkedeki bazı zihniyetler insanların edeplerini bozmaya calısıyor resmen

    • Berk Pekin Reply

     muhatap olmayacaksınız, doğru bildiğinizi ve inandığınızı yapmaya devam edeceksiniz…

     • onun yerine sizin gibiler neden bu ulkeden defolup gıtmıyor ?

     • Berk Pekin

      iki yorum üstteki tahammül edemiyoruz önermeme şahane bir örnek olduğun için teşekkür ederim.

     • eger insanlara saygın yoksa bunu hakediyorsun eger ınsanlara saygısızlık yapmasan kimse senın kuralını uymaya zorlamayacak sen de tahammul etmekte zorlanmayacaksın

     • Berk Pekin

      sizin okuduğunuzu anladığınıza dair şüphemden dolayı bir sonraki yorumunuza cevap vermeyeceğim, eğer size saygısızlık yapanlarla muhatap olmayın ve inandığınızı yapmaya devam edin dememi saygısızlık olarak algılıyorsanız siz bilirsiniz, iyi akşamlar hayatta mutluluklar.

     • ben sizin beyninizden geçenleri az cok tahmin edebiliyor art niyetten baska bişi değil neyse beyninize birşeyler girmese bile susmanız guzel birşey

     • seninde bokun kıcından cıkmıs oyle dolasıyorsun ortalıklarda

  • “herkes, her şeyi yazabilir, çizebilir. her konuda karikatür çizilebilir, mizah da yapılabilir.” bu nasıl bir zihniyettir arkadaşım? Özgürlüğün tanımına aç bir bak sözlükten. Senin ölmüş annen hakkında rencide edici hakaret barındıran temelinde “kötü bir şaka” olan karikatürler çizip, yazılar yazıp karalama kampanyası başlatsam ve bunu tüm dünyanın gözü önünde yapsam bu benim doğal bir hakkım özgürlüğüm mü olucak yani? Yada sen bunu dert etmeyip başkaları ile birlikte “ya adam matrak biri baksana ne güzel çizmiş” deyip gülecek misin?

   • Politik bir çizgisi olan dünyaca tanınmış bir mizah dergisinin yayınlamış olduğu karikatürlerle, “birisinin ölmüş anası hakkında rencide edici hakaretlerle karlama kampanyası başlatmanın” aynı şey olduğunu düşünüyorsanız, sözlüğü açıp tanım bakmaktan daha başka okumalar yapmanızı öneririm, “arkadaşım”.

 6. Bu kadar duygusal düşünmenize gerek yok arkadaşlar. Charlie Hebdo olayı Müslüman-Hristiyan taraflar arasında bir soğukluğa ve 12 kişinin ölümüne sebep olmuştur. Bu yüzden bir hatadır. Burada terörist tarafını konuşmak bile istemiyorum, işin Charlie Hebdo tarafında ise bir deist olmama rağmen karikatürler bana çok agresif göründü arkadaşlar. Ben şahsen kendim için söyleyeyim etrafımdaki hiç kimseye düşüncelerimi bu şekilde aktarmadım ve aktaranların başarılı olduğunu görmedim. Elbette herkes istediğini çizebilmeli ama sizin çizdiğiniz şeyler 12 insanı geçtim bir insanın bile ölmesine %1 oranında etki ediyorsa buna değmeyeceğini düşünüyorum.

  • Selman Egin Reply

   Bu dediğin “Eğer bir kadının mini etek giymesi tecavüze uğramasına %1 oranında bile olsa etken oluşturuyorsa buna değmez.” demekle aynı yanlışlıkta. Mesele neyin neye değeceği değil. Mesele katile, tecavüzcüye boyun eğilip eğilmemesi gerektiğinde. Bir yaratık tecavüz ediyor diye kadınlar mini etek giymeyecekse, başka bir canavar da öldürebilir diye insanlar istedikleri gibi yazıp çizemeyecekse bu yalnız o hastaların işine yarar.

   • Yani nereden başlasam bilemiyorum bence aynı şey değil. Bence kıyafet değiştiren insanın odağı kendisidir, ama eleştirilerin hedefi başkasıdır. Şimdi kadın başkasına göre yanlış bir kıyafet giydiğinde adamın teki “ben bunu sevmedim” diyip kadına saldırıyor. Ama “İslam şöyledir” dendiğinde burada yönelim yazardan müslümanlara doğru. Toparlamak gerekirse bir kadın yolda çıplak da gezse hatta başkasıyla da sevişse sizin ona dokunma hakkınız yok. Oradan uzaklaşabilirsiniz. Eğer uzaklaşma durumunuz yoksa oradaki olayın insanları neden rahatsız ettiği tartışılmalı sonuca göre hukuki olarak hareket edilmeli falan filan ama yinede o an rahatsız olan kişinin ne kadar rahatsız olursa olsun konuşulup görüşülmeden yetki verilmeden müdahale etmesi çok yanlış. Son olarak %1 lafında hala ısrarcıyım çünkü insanın canı, kıyafetinden önce gelir. Öncelikli amaç canı korumak, daha sonra kıyafet özgürlüğünü savunmaktır.

 7. OZİKO-SAN Reply

  neden şaşırttı? hebdonun karikatürlerine şaşırmadınız da buna mı şaşırdınız

 8. Mustafa Uzun Reply

  Biz söyleyince isis sempatizanı, miyazaki söyleyince ooo tabi. yok bazıları da din mürekkep lekelerinden zarar görüyorsa demiş, bari karşı olduğunuz konu hakkında yeterli bilgi sahibi olun.
  islamda yaratıcıyı, elçiyi ya da herhangi değer verilen bir varlığı somut haline getirilmemesi önerilir/emredilir. bunun zararlarına en basit örneği günümüzde kemalizmin aldığı haldir, zarar görmesi mustafa kemalin dandikliğinden değil putlaştırılıp fikirden öte, sembol haline gelmesidir. bu zarara en yakın zamandaki örnek olarak da akp nin dini sembol olarak kullandığı türbanı da eklemeden geçmeyelim. yani kuranı yırtsanız dahi, sembol haline getirmekten daha çok zarar veremezsiniz islama.
  bu yüzden tepki gösteriyorlar işte, miyazaki’nin de islam hakkında bilgisi yoksa da dahil olmadığı gruba saygı/anlayış gösterebilecek kadar olgun davranması onu bilge yapan tarafı. en az birine sahip olmanızı öneririm.

  • islamda yaratıcıyı ve elçiyi somut hale getirilmemesi değil, resmedilmemesi veya heykel yapılmaması emredilir. Hatta daha doğru bir tabirle sadece kutsal varlıkların değil, canlı siluetinin temsili hoş karşılanmaz. Bu yüzden kiliseler tahip edilir. Bu yüzden müslüman toplumlarda görsel sanatlar daha geride kalır batılı toplumlara göre. (bu durum kör bir adamın daha iyi koku alması misali islam kültüründe başka sanatları öne çıkarır. bir de minyatür sanatı vardır ki, kendisi bu kural içinde bir loophole’dur, tadından da yenmez; ancak günceli yakalayamadığı için yiter gider… neyse dağıtmayalım konuyu…)

   mesela konu ile şöyle über bir kaynak var; http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1544

   e peki ne yapalım şimdi? islam kültüründe hoş karşılanmadığı için tüm figürsel sanat eserlerini yasaklayalım mı? ben profil resmimden kaldırayım mı tanrı-imparator II.Letho’nun resmini?

   dini kurallar ayrı, evrensel bir takım kurallar ayrı. kimse kırılmasın, aman kimse alınmasın diyeceksek, toptan iptal edelim sanat olayını olsun bitsin.

  • kekremsi_ekrem Reply

   kime ne demişsin belli değil liboş, seninle aynı şeyi düşündüğüme utandım

 9. Valla Mert okuduğum her yazından sonra (-ki buna Merlin’de dahil) “bu elemanın ciddi problemleri var” şeklinde bir cümle gelip geçiyo kafamdan. Yeterli sevgi mi görmüyorsun, stres altında mı yaşıyorsun…? Nedir yani?

 10. ulukaanrkmez Reply

  Sanırım sevdiğiniz bir kişinin istemediğiniz bir konuşmasını duyunca; “öyle demek istememiştir” gibi kendinizi avutuyorsunuz. Muhammed peygamberin karikatürünü yapmak ile yaptığın karikatürün niyeti ve içeriği arasında çok fark var. Kur`an hakkında bilgin yoksa, iftira ve tahrik edici bir karikatür yapmanın suç olmadığını söylüyorsanız, sizinniyetiniz de bellidir. Üstelik bu saldırının arka planını, 11 Eylülü, ırak işgallerini yokmuş sayarsanız “müslümanlar teröristtir” mesajının verilmesinin sırrını da asla anlayamazsınız. Çıkıp yazdınız mı burada; “bu terörist müslüman denilen kişiler daha önce başka suçlarada karışmışlar, zaten aranan isimlermis. Televizyonda yansıyan haberler tek taraflı yapılmıştır” dediniz mi bunları? Burada son zamanlarda sayfaya alakasız, siyasi ve dini paylaşanlar yapmanız da, zaten yaptığınız adminlik işini de umursamadığınızı, fikirlerinizi aşılamak gibi bir misyonunuz olduğunu ciddi anlamda düşündürüyor.

 11. kekremsi_ekrem Reply

  miyazaki dediğin dallama, milliyetçi herifin teki, çizimi güzel, sakalı var diye adam sanıyorlar. ulan türkiye’de yalçın küçük neyse, japonya’da da bu adam o. gelenekçiliğinden 40 yıldır sadece ova, yayla, etekli köylü kızı çiziyor, resmen “köy romancısı” herif. bu adam ne anlasın “ifade özgürlüğü”nden, “düşünce özgürlüğü”nden, ya da bir japon, kültürel olarak baskı altında olmayı ne anlasın? balık suyu bilmezmiş, bu adamların dünyası içi boş sıfatlar ve abartılmış titrlar arasında sıkışmış halde belki yüzlerce yıldır…

  böyle boktan lafı kim etmez? japon’un bilimkurgu yazarı etmez. köy romancısı ne desin, ihtiyar heyeti kadar aklı var adamın.

 12. artık ulkede karısıklığa sebek vermekten vazgeçin kimse birbirini sevmek zorunda değil ama geçinmek zorunda yoksa ulkede iç savaş çıkartmaktan baska bişi geçmez eline bu da ulkeyı içimizden yok etmek eger ulkenı seviyorsan eger Turkiyeyi seviyorsan sırf ego tatmin edeyim sırf sunlara bi laf sokayım da kendımı tatmin edeyim gibi bir zihniyetle ulkene zarar vermekten baska birşey yapmazsınız.elinizi vizdanıza koyun ve düşünün bu tartışmaları açmanın bize ne yararı var dıye…

  • Bak iki post girdi adam ortalık karıştı okur hemen ikiye bölündü. Bu tarz eylemlerin amacı genelde budur zaten yazar ya bunu bilmeyecek kadar bilgisiz yada önemsemeyecek kadar duyarsız.

  • kekremsi_ekrem Reply

   katılıyorum kardeş bunu yazan adama baksana zaten kız mı kadın mı belli değil

   • bence sen mumkunse partilere diskolara falan katıl senın hıcbırsey umrunda değil

 13. Emre Türk Reply

  Mert. Büyü. Dostum. Miyazaki’ye olan sevgin ve saygın, en azından kutsallarına dokunulmaması konusunda Müslümanları haklı gördü diye azaldıysa, içinde ufak bir acaba edatlı soru bile uyandıysa demek ki taraflı bakıyorsun. Demek ki sen en az “bir” noktada tamamen bağnazsın: İnsanların kutsallarıyla alay etmeyi haklı görmemek sana göre ifade edilmemesi, açığa çıkarılmaması hatta düşünülmemesi gereken bir tabu. Böylece ifade özgürlüğünün senin lügatindeki tek anlamının aslında senin düşündüklerinin benzerlerinin söylenmesi gerekliliği demek olduğu ortaya çıkıyor. Ben birinin insanlıktan nasibini almamış bir organizma olduğunu düşünürken bunu karşımdaki kişiyle münakaşa çıkaracak olduğunu bile bile ifade edersem bunun adı hakaret olur ifade özgürlüğü olmaz. Gördüğün ilk şahsa “Şişko.” diye hitap et bakalım, ne olacak… Eğer onurlu bir adamsa en azından kalbi kırılır. Onurunun yanında asabiyeti varsa… Terörist teröristtir ama amaçları onurlarını korumak olan onlarca sabit fikirli ve dar görüşlü insanı peşinden sürükleyecek adımlar, böyle eylemler ile atılır. Sonra yanlış liderler çarpık fikirler felaket olaylar vesaire vesaire. Faşizm, Nazizm, Hitler, Holokost, Savaş, yıkım… Şimdi Almanlar mı kötü? Bırak arkadaş, bazı fikirler kötü. Bundan birkaç yazı önce senin yazılarını okumama kararı alıp akabinde vazgeçmiştim çünkü düşünceler kişilere özeldir. Belki yanlış düşündüğüm bir konuda aydınlanmamı sağlayabilirsin diye yazılarını okumaya devam ediyorum. Yine devam edeceğim ama insanları dinlemeni ve taraflı yazmamanı beklemek elbette ki insan olarak hakkım.

 14. Mert’in girdiği yazılara karşı bir önyargı oluşmaya başladı bende.Yazılarda belirttiği şahsi düşünceleri çok temelsiz,gereksiz,niteliksiz gerçekten.Bir önceki yazılarından birinde Nuri bilge ceylan’dan yola çıkarak yaptığı post apolitik film eleştirisi inanılmaz yersizdi.Bu haberde aynı nitelikte.Miyazaki hakkındaki yorumu şaşırtıcı kelimesini kullanmaktan ileri gidememiş .Yahu yazın da niye şaşırtıcı anlayalım.Bugüne kadar sergilediği duruştan ödün mü verdi?Bu yorum bir duayene niye yakışmasın?Şaşırtıcı.Gerçekten ikna edici bir cevap.Şahsi fikirlerinizi yazacaksanız en azından temellendirin bir zahmet.Tek kelimeyle silip atıyorsunuz haberleri.Şu haberi sadece Miyazaki’nin ağzından çıktığı şekilde okusaydık da aşağıda tartışmasını yapsaydık keşke.

 15. Miyazaki beni hiç şaşırtmadı o her zaman animasyonları ile iyilikten, doğadan bahseden biri idi. Peygamberimiz için böyle bir yorumda bulunmasına yazar çok şaşırmış ama ben hiç ama hiç şaşırmadım. Keşke herkes başkasına böyle saygılı olabilse.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.