Netflix’in kurumsal politikasını takip edenler fark etmişlerdir; hayatına bir posta yoluyla DVD kiralama şirketi olarak başlayan, sonra streaming servisi moduna geçince popülerleşen firma; son iki üç yılını inanılmaz gaz bir orijinal içerik üretme sevdasına harcıyor. House of Cards ile başlayan maceralarını Orange is the New Black ile pekiştirdiler, yetinmediler, Marvel ile olan anlaşmalarıyla da popülaritenin damağına vurdular.

Durmaya da niyetleri yok. Geri dönen eski diziler, çizgi filmler, stand-up’lar, filmler derken her çeşitten ve her kesimden insana hitap edecen orijinal içerik üretimi konusunda çok başkalar şu an itibariyle. Yıllardır HBO’dan babası çıksa Tahtakale’den Oscar çıkartıp hediye edecek insanlar olarak, bu aşkımızı paylaşamayız sanıyorduk; ama yanılıyormuşuz. Netflix sağ olsun geldi, bizim sevgimiz ve saygımızın dibine girdi en güzel dizileriyle.

Bunlardan bir tanesi de yakında geliyor ki; radarıma takıldığını söylemem lazım. Bilmiyorum, Peter Morgan ismi size bir şey ifade ediyor mu? Kendisi The Queen filminin ödüllü yazarı. Aynı zamanda Frost/Nixon, The Damned United ve Rush filmleri de onun elinden çıkma. Yani dönem filmi dendi mi, akla ilk gelen isimlerden biri kendisi. Ve şimdi, Netflix için çektiği yeni dizinin ilk fragmanı yayınlandı. The Crown. Dizi, mevcut İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in tahta çıkışının hikayesini anlatacak, 10 bölüm sürecek ve 2016’da yayınlanacak.

Eğer Peter Morgan ismi sizi yeterince heyecanlandırmadıysa, projenin içerisinde 11. Doktor’umuz Matt Smith, Dexter’daki Trinity Killer performansıyla dudaklarımızı uçuklatıp, Dawn of the Planet of the Apes, How I Met Your Mother gibi işlerdeki performansıyla da gönlümüzü fetheden John Lithgow, Mad Men’in unutulmaz oyuncularından Jared Harris de projenin diğer önde gelen isimleri. Elizabeth’i de görece tanınmayan bir oyuncu olan Claire Foy canlandırıyor ki, role cuk diye oturduğunu da söylememiz lazım.

Morgan dizinin sadece Elizabeth’in tahta geçişiyle ve oradaki şahsi ihtiraslarla ilgili değil –ki fragman bunlara bolca değiniyor– aynı zamanda bir İmparatorluk’un çöküşüne ve yirminci yüzyıl ile birlikte değişen dünyanın bu devinimine de değineceğini söylüyor. İngiliz Kraliyet Ailesi ve çeperindeki politik iklimi hakkında yapılmış en iyi işlerden üçünü yapan bir adam bunu deyince, inanmadan geçmiyoruz elbette. Ben şahsi listeme aldım diziyi, merakla bekliyorum. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.