Dünyanın en prestijli film festivallerinden Cannes Film Festivali’nin seçkisi geçtiğimiz perşembe yapılan basın toplantısı ile birlikte açıklandı. Her yıl birçok filmin gösterildiği ve film yapım şirketleri için kaçınılmaz bir pazar olarak görülen Cannes’da bu yıl gösterilecek ve 2024’ü sallaması beklenen filmleri kısa kısa derledik.

Fransız sinemasının kendine has figürlerinden Quentin Dupieux’un çektiği Lea Seydoux’nun başrolünde yer aldığı The Second Act, festivalin açılış filmi olacak.

Yıllardır devam filmi beklenen ve çıktığı yıl herkesi kendine hayran bırakıp serinin külliyatına akıl almaz bir soluk getiren George Miller’in Fury Road’u, geçtigimiz on yılın en kayda değer filmlerinden bir tanesiydi. Bu kez başrolde Anya Taylor-Joy’u göreceğimiz devam filmi Furiosa, festivalde yarışma dışı ilk gösterimini gerçekleştirmiş olacak. 23 Mayis 2024’te vizyona girecek filmin Fury Road’da olduğu gibi beklentileri karşılayacağı öngörülüyor. Öte yandan bir kısmını Türkiye’de çektiği Three Thousands Year of Longing filmiyle 2022 yılında festivalde yer alan yönetmen George Miller’in ilerleyen yaşına rağmen sinemaya tutkuyla bağlılığı da dikkate değer.

2021 yılının en iyi filmi olarak tanımladığım ve müzikal türüne damgasını vuran Annette ile Cannes 2021’de “En İyi Yönetmen” ödülü kazanan Fransız dahi Leos Carax’in yeni filmi C’est Pas Moi, festivalde yarışma dışı gösterilecek bir diğer film. Hakkında pek fazla bilgiye sahip olmadığımız film, Köprü Üstü Âşıkları filmiyle dikkatleri üzerine çeken, Holy Motors ile sinemasını geliştirip başyapıtı Annette ile beğeni toplayan Leos Carax’i festivalde bir kez daha görmek için gün saymamızı mümkün kılıyor.

Her yıl “Ana Yarışma” bölümünün filmlerinin açıklanmasından sonra büyük ilgi odağı haline gelen Cannes Film Festivali’nin bu yılki yarışma bölümü ise tüm sinema severleri heyecanlandıracak nitelikte. Tamamen kendi cebinden yapım masraflarını karşıladığı ve başrolünde Adam Driver’i göreceğimiz Francis Ford Coppola’nın son filmi Megalopolis, festivalin “Ana Yarışma” bölümünün en dikkat çeken yapımlarından biri. Kendi arkadaş kitlesine filmi izleten ve geçtiğimiz günlerde hayat arkadaşı Eleanor Cappola’yi ebediyete uğurlayan 85 yaşındaki yönetmen, yapım süreci türlü zorluklarla sona eren yeni filmini Cannes’da gösterime sunacak.

Öte yandan geçtiğimiz yıl Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü kazanan ve son on yılın en çok konuşulan yönetmenlerinden olan Yorgos Lanthimos’un oyuncu kadrosu parlayan yeni filmi Kind of Kindness’ı da festivalin yarışma bölümünde yerini almış durumda. Kitap uyarlaması Poor Things ile bir yandan Oscar ödüllerini toplarken bir yandan da “feminist mi, değil mi?” tartışmalarının merkezinde yer alan yönetmen Lanthimos’un Kind of Kindness’ından ilk fragman geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı

Holy Spiders filmiyle akıllara kazınan İranlı yonetmen Ali Abbasi’nin Donald Trump’ın (Sebastian Stan hayat verecek) hayatını konu alan The Apprentice’i, bağımsız sinemanın kraliçelerinden Andrea Arnold’un Bird’ü, David Cronenberg’in The Substance’i, Paul Schrader’in Oh, Canada’sı ve Sorrentino’nun Parthenope’u festivalin Ana Yarışma bölümünden öne çıkan diğer yapımları.

Ana Yarışma jüri başkanlığını Greta Gerwig’in üstleneceği, “Belirli Bir Bakış” bölümünün jüri başkanı olarak geçtiğimiz yıllarda sinemayı bıraktığını açıklayan Xavier Dolan’i gördüğümüz ve George Lucas’ın Onur Ödülü alacağı Cannes Film Festivali’nin 2024 edisyonundan haberleri, yayınlanacak filmlerden yeni gelişmeler olduğu sürece sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Festivalin tüm seçkisine şuradan ulaşabilirsiniz

Author

Berlin'den bildirmeye çalışan, Avrupa'nın nabzını tutan, sinema sevdalısı ve yazmayı seven bir birey.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.