Geek olmak demek hiçbir zaman sadece çeşitli içerikleri tüketip geçmek demek olmadı. Geek olmak, bu içeriklerin her aşamasına dâhil olmayı, hatta firmaların kendi içindeki rekabetlerini bile öğrenmeyi gerektirdi. Mesela Marvel geekleri, Kevin Feige’nin Agents of Shield ve Agent Carter gibi güzide işlere imza atan Marvel Television departmanından duyduğu rahatsızlığı, sonrasında dizi üretimini nasıl da kendi kontrolündeki Marvel Studios’a geçirdiğini gayet iyi bilir. Şimdi benzer bir durumu Avatar: The Last Airbender geekleri yaşayacak çünkü önümüzdeki yıllarda farklı kaynaklar tarafından üretilecek bir Avatar içeriği bolluğu bizleri bekliyor.

Son dönemde Netflix’teki live-action uyarlaması ile adından söz ettiren Avatar, 2. ve 3. sezon onaylarını almıştı. Seveninin de sevmeyeninin de çok olduğu bu uyarlama, orijinal Avatar çizgi dizisini yapan Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko’nun elini eteğini çektiği bir yapım. Başta projeye dâhil olan ikili kreatif farklılıklar sebebiyle ayrılmış, dizinin showrunner’ı Albert Kim olmuştu. Bu haber hayranlara dizi daha yapım aşamasındayken “yeni bir Shyamalan vakası mı geliyor?” korkusunu yaşatmıştı.

Neyse ki korkulan olmadı, Shyamalan derecesinde bir felaket görmedik. Orijinal materyale göre büyük farklılıklar içermesiyle birçok hayrandan tepki alsa da bence gayet izlenebilir bir uyarlama olmuştu. Fakat gelecek sezonlar için aynısını söylemek zorlaştı, çünkü Avatar Netflix uyarlaması DiMartino ve Konietzko’dan sonra Albert Kim’i de kaybetti! İlk sezonda tüm ipleri elinde tutan Kim, artık sadece yapımcı olarak yer alacak ve bıraktığı showrunner unvanını halihazırda dizinin yürütücü yapımcıları arasındaki Christine Boylan ve Jabbar Raisani devralacak. Dizinin yeni sezonları için yeşil ışık henüz yeni yanmışken bu ani karar nelere sebep olacak, bekleyip göreceğiz.

avatar evreni

Avatar evreninin Netflix tarafındaki gelişmeler bu şekilde. Bir diğer cephe ise Netflix projesinden ayrılan DiMartino ve Konietzko’nun başında olduğu Avatar Studios. Evet, Netflix’in uyarlamasından bağımsız olarak ilerleyen ve Nickelodeon’a bağlı bu stüdyo, Avatar evrenini genişletecek yeni yapımlardan sorumlu. CinemaCon’da da planlanan yapımlardan biri olan ve şimdilik Aang: The Last Airbender ismiyle anılan animasyon filmin seslendirme kadrosu açıklandı!

Eric Nam’ın Avatar Aang’i, Dave Bautista’nın ise filmin kötü karakterini seslendireceği kadroda ikiliye Dionne Quan, Jessica Batten ve Roman Zaragoza eşlik edecek. Bu üç isim için henüz resmi bir açıklama olmasa da tahminler sırasıyla Toph, Katara ve Sokka’yı seslendirecekleri yönünde.

avatar evreni
Dave Bautista, Eric Nam, Jessica Matten, Roman Zaragoza

Önce sinemalarda sonra Paramount+’ta yayınlanması planlanan film, bir üçlemenin ilki olacak ve Team Avatar’ın çizgi diziden 10 yıl sonrasındaki yetişkin hâllerine odaklanacak. 10 Ekim 2025’te vizyona girecek filmin yönetmeni ise Lauren Montgomery. Kariyerine He-Man and the Masters of the Universe’de storyboard sanatçısı olarak başlayan Montgomery, Ben 10’den Young Justice’e sayısız animasyonda görev almış. Avatar: The Last Airbender’ın storyboard sanatçıları arasında da yer alan Montgomery, The Legend of Korra’da yapımcılığa dek yükselmiş. Sonrasında Voltron: Legendary Defender’ın showrunner’ı olan isim, Aang: The Last Airbender’la birlikte beyazperdeye adım atmış olacak.

Avatar Studios’un sadece bu üçleme ile sınırlı kalmayacağı biliniyor. The Legend of Korra’nın devamı niteliğinde bir dizi ile solo Zuko filmi yapım aşamasında, Kyoshi romanlarından uyarlanacak bir yapım beklentiler dâhilinde. Durum böyleyken başta yaptığımız Marvel benzetmesi pek abes kaçmıyor. Bir yandan haklarını çoktan Netflix’e sattıkları dizi uyarlaması devam ederken bir yandan esas Avatar evreni Kevin Feige’nin Marvel Studios’una benzer Avatar Studios üzerinden büyümeye devam edecek.

Ne dersiniz geekler, Avatar’ın suyu çıkarılacak kurgusal evrenler furyasına girmesi sizi rahatsız ediyor mu, keşke tadında bırakılsaydı diyor musunuz yoksa orijinal dizinin yaratıcılarının elinden ne iş gelirse heyecanla tüketirim düşüncesinde misiniz? Fikirlerinizi eğip bükmeden yorumlar kısmına bekliyoruz.

Author

Genellikle popüler kültür evrenlerinde yaşıyorum çünkü Thanos'un da dediği gibi "Reality is often disappointing."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.