Çizgi romanlar, çizgi romanlardır, filmler de film. Çok beylik bir cümle kurdum, farkındayım, ama durum hakikaten öyle. İkisi arasında hikaye anlatımı konusunda deli farklar olduğu kadar, görsel tasarım, karakterizasyon ve kabul edilebilir absürtlük konusunda da ciddi uçurumlar var. Bir tarafta mor-lila karışımı ve kafadan iki büyük üçgen olarak çıkan kostümler bir okçu için makul sayılırken, diğer tarafta adama direkt deri yeleği geçiriverirler.

The-Falcon-Comic-Book-Cover

Bu yüzden pek çok ünlü kahramanın, çizgi romanlarda demirbaş olan pek çok ünlü özelliği sinemaya aktarılırken biraz modifiye edilir. Hawkeye yukarıda verdiğim basit bir örnek, benzer bir kostüm ufalmasına da Scarlet Witch ile gidilmişti, DC de yıllardır yapıyor zaten. Mantıklı bir açıklama getirip, hem çizgi romanlarda tanınan özellikleri gocundurmadan aktarım yapmak, hem de sinema izleyicisine “bu ne saçma şey?” dedirttirmemek zor zanaat. Ama Marvel, bir kere daha başaracak gibi.

Bilen bilir, Falcon’ın güçleri çizgi romanlarda çok daha mistiktir. Zaten orijinal kostümü de uçuktur biraz. Orijinal hikayede Sam Wilson, zor şartlarda büyümüş, sonradan da bir uçak kazasında Exile Adası’na düşmüştür. O adada HYDRA’dan kaçan bir grup sürgün vardır ve Falcon, orada bir doğan kuşuyla karşılaşır, aralarında ciddi bir bağ oluşur ve Wilson kuşun adını “Redwing” koyar. Akabinde Red Skull, Cosmic Cube’u kullanarak Wilson ve Redwing arasındaki telepatik bağı güçlendirir, bu sırada da Wilson’a tüm kuşlar üzerinde bir zihin kontrol gücü sağlar.

The-Falcon-in-Captain-America-The-Winter-Soldier-Wallpaper

Ne demek istediğimi anladınız mı? Elbette bunu filme çekmeniz mümkün değil. Fakat Civil War, bir şekilde Redwing’i hikayeye katma arzusunda anladığımız kadarıyla, buna da muhteşem bir çare bulmuşlar. Bildiğiniz gibi Falcon MCU içerisinde özel bir hava kurtarma birliğinin parçası olduğu için o kanatlara sahipti. Hikayeye de buradan vurmuşlar. Redwing bir kuş değil, fakat Wilson’ın yönettiği -muhtemelen kuş şeklinde olacak- bir insansız hava aracı. Bana soracak olursanız, şahane bir uyarlama olmuş. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

6 Comments

  1. Cenker Karace Reply

    Daha bir Ultimate evrenine yakın tuttukları için mantıklı tabikide. Tabi *teorik olarak söylüyorum* Civil War’da taraf seçme durumları elbet olacaktır, Falcon’da muhtemelen Cap’in tarafında olacaktır…Tony Stark ise Iron Legion falan yönetmiş bir adam olarak droid kuşun sistemini hackleyerek istediği bütün istihbaratı elde edebilir. Savaşın gidişatını değiştirecek bir hamle için bile kullanabilir. Avantajı kadar dezavantajı da var…

    • cap filminde sam wilson bi bilim adamı olarak gözükmemişti ama umarım basit bi hack işine kurban gitmez.. normalde sam wilson comiclerde kolay toz yutturmaz bilim insanlığı kısmında..

  2. inşallah sadece kuşa odaklanmak yerine az kostümü de modifiye ederler

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.