Herhalde şu an itibariyle bir kamuoyu yoklaması yapsak; geek camialarda en çok beklenen filmi sorsak, Captain America: Civil War derler. Evet, farkındayım, Age of Ultron daha çıkmadı. Ama ne olduğunu az çok bildiğiniz bir filmi beklemek başına, Civil War gibi şu ana kadar gördüğümüz süper kahraman filmlerinden farklı bir şey yapacağını düşündüğümüz bir filmi beklemek başka. Neticede Age of Ultron’da süper kahramanlarımız bir araya gelip, robot dövecek, günü kurtaracaklar biliyoruz; orada beklediğimiz şey bunu yapışlarının ne derece cool olacağı. Civil War? Civil War başka bir hikaye.

Şu ana kadar kadrosunda Hawkeye, Black Widow, Falcon, Winter Solder, Captain America, Iron Man, Agent 13, Crossbones, Black Panther, bir ihtimal Baron Zemo ve büyük ihtimalle de Spider-Man‘i barındıracak olan Civil War, kahramanlarımızın arkadaşlığı öğrenip, farklılıklarını aşıp, bir araya gelmelerini anlatmayacak. Bu saydığımız kahramanlar tam göbekten ikiye bölünecekler. Bir tarafta Cap duracak, diğer tarafta ise Tony Stark. Sonunda kim kazanacak bilmiyoruz, fakat teorilerimiz var. Ne olursa olsun farklı bir şey yani Civil War. O yüzden de ayrıca bir gazla bekliyoruz.

civil-war

Bu sebeple sinopsisler falan açıklanınca bize bir hâller oluyor. Çok bir şey değil, zaten bildiğimizin adı konuluyor ama yine de insanın içi bir hoşlaşıyor, bir kıpraşıyor. Collider’ın casting raporlarından aldığı sinopsis bize aynı zamanda bir şeyi daha söylüyor: Çekim başlama tarihi. Anladığımız kadarıyla B-Ünitesi çekimleri yavaştan başlamış; bu da ana aktörlerin gözükmediği geçiş sahneleri, figüranları sahneler falan yavaştan tasarlanıyor anlamına geliyor. Fakat tam çekimler 1 Nisan’da başlayacak. Bu ne demek? Kadroda kim varsa 1 Nisan’a kadar bir veya öteki şekil açıklamak zorundalar demek. Bu filmde gözükmesi beklenen başka bir MCU karakteri varsa bir hafta içinde öğreneceğiz demek. Yeni Spider-Man kimse, muhtemelen çok yakında anlayacağız demek.

Dedim değil mi, insan bir hoş oluyor diye? E buyurun, sinopsisi okuyun siz de. Yeni bir şey değil, yukarıda söylediklerimin özeti, ama yine de resmi beyandır. İlişki dursun şurada.

Age of Ultron’daki olayların sonrasında dünya hükümetleri kolektif olarak tüm süper-insan aktivitesini denetleyecek bir yasa geçirmeye karar verirler. Bu Avengers içerisinde görüş bölünmelerine sebep olur ve Avengers Iron Man ve Captain America altında iki fraksyiona bölünür. Eski müttefikler, şimdi epik bir mücadeleye gireceklerdir.”

E haydi hayırlısı!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

30 Comments

  • Yiğitcan Erdoğan Reply

   çizgi romanlarda sharon peggy’nin yeğeni. fakat henüz MCU’da böyle bir bağlantının lafı geçmedi.

   • Teşekkürler. Peki Civil War’da bahsedilme olasılığı nedir sizce?

    • Yiğitcan Erdoğan Reply

     şöyle, bence winter soldier’ı çekerlerken kafalarında captain america 3’ü civil war yapmak yoktu. o yüzden de sharon carter’ı o filmde inceden tanıtıp, ucunu sonraki filmlere bıraktılar. eğer cap 3 normal bir devam filmi olsaydı mutlaka steve-sharon ilişkisini işleyeceklerdi; gidişat öyleydi. fakat şu hâlde o kadar kişi arasında bir de aşk ilişkisine fırsatları olur mu bilemiyorum açıkçası.

     • Atakan Uçar

      Bir dosya konusu olarak “MCU İzleme Rehberi” yazısı yazsanız ne de güzel olur sevgili Yiğitcan. MCU’da şimdiye kadar yer almış tüm diziler filmler ve izleme sırası ve çekileceği açıklanan devam filmleri. Ve ardından bir benzeri de DC için. İzlenecekler listesi birikmiş kabarmış ve işe nereden başlayacağını bilemeyenler için büyük sevaba girmiş olursunuz.

     • Yiğitcan Erdoğan

      oo, mcu o kıvama geldi mi ya? çizgi romanlara yapılır o, “okuma listesi lazım” diye 🙂 mcu çorbayı o kadar karıştırmadı şimdilik. çıkış yıllarının sırasına göre izlemek yeterli 🙂

 1. admin birşey sorabilirmiyim? punisheri görme ihtimalimiz varmı filmde?

  • Yiğitcan Erdoğan Reply

   teorik olarak var. punisher’ın hakları marvel’da. yani istedikleri zaman istedikleri yere sokabilirler. peki bence görecek miyiz? hayır. resmi geekyapar tahmin makinesinin ürünü olarak alabilirsin bunu; bence punisher’ı daredevil, luke cage, iron fist ve jessica jones’un toplaştığı defenders mini dizisinde göreceğiz. oraya daha çok yakıştığı muhakkak.

 2. Ya keşke captain marvel’i de kadroya dahil etseler mükemmel olur. Sizce böyle bir ihtimal var mı?

 3. Yusuf Hüseyin Durkaya Reply

  Bu kadroya rağmen bende hala bir tatmin olmamışlık duygusu hakim. Civil War diyince insan Reed Richards olsun Hank Pym olsun görmek istiyor. Goliath’ın ölüşünü ya da Thor klonunun kontrolsüzlüğünü görmek istiyor. Her ne kadar bir sürü karakteri açıklamış olsalar da aralarında tatmin edici bir Civil War rolü olan sadece Spider-Man.Civil War’da olan pek çok önemli kahraman filmde yok. Reed ve Hank, Johnny ve Sue Storm, Punisher, Carol Danvers ya da Vision gibi karakterlerden bir kaçı daha eklenmedikçe beni tatmin etmeyecek açıkçası. Ve bu karakterlerin eklenmemesi aynı zamanda filmin çizgi romandan epeyi farklı olacağı anlamına geliyor bence. Film, sadece adından dolayı çok büyük beklenti yaratmış durumda fakat ben çizgi romanı okuyanların hayal kırıklığı yaşayacağını düşünüyorum.

  • marvel zaten açıkladı çizgiroman ie alakası olmuyucağını belkide bu ciwil wardaki kahramanların maskesini indirme olayı hiç olmuyucak tamamen farklı bir senaryodan gidicek

 4. Hakları FOX’da olan hiçbir karakteri bu filmde beklemeyin… Ayrıca onların olmamalarına rağmen yine de en iyisini yapacaktır Marvel Studios.

 5. Civil war traileri veya fragmanı batman v supermanin trailerindan önce çıkarsa acayip komik olur.

   • çıkmadı sadece panelde bi numaradan batman süperman yazılı bi video oydular millet gaza geldi saçma bir şekilde 😀

 6. Normalde civil war ın sonunda captain amerika nın ölmesi gerek sizce ölür mü?Eğer ölürse marvel avengers serisinden vaz geçmiş olucak.

  • hayır ölmeyecek 6 filmlik sözleşmesi var civil war’da 5.filmi olacak sonsuzluk taşları savaşı filmde 6. filmi olacak ölürse orda ölrü ayrıca çizgi romanlardan kopuk artık sinematik evrenle çizgi roman farklı yani ordaki ölümleri olacakları karakterleri konuları dikakte alamyın

 7. Berkcan Zülfikar Reply

  Sayın geekler izninizle bir şeyler karalayacağım buraya…

  Bu resmi beyan ile birlikte tahminim olan CW ye zemin hazırlama planı suya düştü, ciddi ciddi CW olarak geliyor. Peki bu ne kadar mantıklı? Şimdi Phase 3’e bakıyorum; bu ekibin birleşeceği bir sonraki film Avengers 3. E şimdi biz biliyoruz, bunlar tekrar bir araya gelmeyecek yani büyük bir bölünme bu. O zaman hangi Avengers Infinity Wars’ta olacak?

  Başka bir nokta, normalde Avengers kadrosunda olup CW de olmayan karakterler var. Mesela Thor; Ne yapacak yani şimdi bu gidip Ragnarök’a felan mı hazırlanacak? Ya da Hulk; CW sırasında Hulk yoktu. Belki Planet Hulk denebilir, amam biliyoruz ki Phase 3’de öyle bir şey olmayacak. Peki bu adama ne olacak?

  Tam tersi; CW’de olup daha görmediğimiz karakterleri nasıl dolduracaklar? Reed Richards’ın yerini Dr. Cho mu alacak? Damdan düşer gibi gelecek olan Spider-Man’ı insanlar nasıl benimseyecekler (seyirciler değil olay örgüsündeki insanlar)? Açıkça söyleyeyim; bu film öncesi sadece 2-3 karede göreceğimiz birinin halkın önünde maske açması büyük bir infilak yaparsa çok abest kaçar.

  Şimdi o kadar DC e laf ediliyor.. Bu kadar sıkıntı varken, bu film yanlış yerlere hafifçe basınca nasıl bir tutum izlenecek?

  Umarım yüksek risk, yüksek kazanç getirir…

  • en mantıklı olan 2 part şeklinde olması filmin hem daha fazla oyuncu karakter bulurlar hemde finali avengers bittiğinde bitirirler zaten ciwil war neden captain americanın 3 filmi olduki winter soldier dan sonra yine adam gibi bir cap daha izleseydik ondan sonra ciwil war cıksaydi

  • avengers age of ultronu izlemeden fazal ön yargılı davranmışsın o film bi olsun ant man’ide bi izleyelim o zaman 3. evre filmlerini o zaman konuşuruz civil war’ın durumu o zaman netleşir şimdi sadece ciwil war bizim için bir muamma

 8. Abdulkerim Eser Reply

  Valla ne yalan söyliyim. Benim bu filmle ilgili beklentim büyük. Marvel’in en iyi filmi olmasını bekliyorum. Çok iyi bir senaryo ve kadroyla bu filmi hiç kimse aşamaz.
  Evet, Yiğitcan Erdoğan’ın da dediği gibi, Avengers’larda durumun ne olacağını az çok biliyoruz. Senaryodan ziyade ekibin coolluğuna odaklanıyoruz. Biraz ‘Expendables’ tadı yok değil 😛 İnfinity War’da da çok farklı olmıycaktır.
  Ama bu film… Bu film bir başka olucak.

 9. ben büyük bir beklenti içerisinde değilim açıkcası, çünkü çok fazla karakter var film geniş çaplı olacağı için umarım hayal kırıklığına uğramayız.birde keşke civil war hikayesi bu seride işlenmeseydi, açıkçası bu hikaye yerine 3.solo captain america filmi izlemek isterdim.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.