Şu hayatımda Attack on Titan, ya da orijinal ismiyle Shingeki no Kyojin kadar büyük ölçekte ıskaladığım pek az şey var herhalde. Hep sağa sola “ya anime anlamam ben pek ehi” falan diyip geçiştirmeye çalışsam da, her seferinde aynı cevabı alıyorum, “yok abi anime sevmesen de seversin emin ol” diyorlar. En son böyle dediklerinde dayanamayıp izlediğim Full Metal Alchemist: Brotherhood’a açık olduğumdan itiraz edemiyorum; seyretmemişliğimle kalıyorum öylece.

Ama Attack on Titan devasa bir fenomen. Hajime Isayama’nın yazdığı manga, Wit Studiou ve Production I.G. tarafından animeye uyarlandı, bir sezon yayınlandı ve bir anda her tarafa patladı. Her mangadan parlayıp animeye, animeden parlayıp uluslararası şana, şöhrete yürüyen Japon hikayesi gibi, Attack on Titan‘ın da kapısını “canlı film” sektörü çaldı. Ama en azından bu sefer Batılı bir yönetmene teslim etmeyi reddettiler. Onun yerine büyük bütçeli bir yerli malı Attack on Titan filmi izleyeceğiz.

Attack on Titan film

Film iki parça hâlinde yayınlanacak. Fakat Hobbit metodunu seyretmek yerine stüdyo filmin birinci kısmını 1 Ağustos, ikinci kısmını ise 19 Eylül‘de yayınlamayı uygun görmüş. Filmi özel efekt yönetmenliğinden yükselmiş olan Shinji Higuchi yönetecek. Higuchi’nin önceki uzun metrajları arasında Hidden Fortress: The Last Princess, The Floating Castle ve Lorelei: the Witch of the Pacific Ocean gibi işler var. Filmin senaryosunu ise Yusuke Watanabe’yle Tomohiro Machiyama yazıyor. Serinin yaratıcısı Isayama da ekiple yakından çalışmakta.

E bunların üzerine bir fragman iyi gider değil mi? Bizce de öyle. Video çok kısa, hayatınızdan takriben 30 saniye alıyor. Ama açıkçası neyin ne olduğunu açık ve net bir şekilde aktarmayı başarıyor. Görsel olarak tutturdukları dil başarılı gibi, ama tabii bunu ben yargılamayayım, serinin hayranları versin notunu. Ben şahsen hoş bir iş çıkardıklarını düşünüyorum. Eğer bu fragman sizi kesmezse, yayınladıkları 7 karakter afişini de arka sayfaya koyduk. Onlara da bakıp hangi karakter olmuş, hangisi olmamış söylersiniz. Buyurun efendim, altında çevirisiyle (çeviriden çeviri yaptık, Japonca bilen okurlarımız varsa düzeltmelere açığız), Attack on Titan fragmanı!

https://www.youtube.com/watch?v=JsY3_LbOPMw

“Anlatıcı: Yüz yıldan uzun bir süre önce… İnsanlığın yarısı bir anda beliren Titanlar tarafından yenildiler. Geride kalan insanlar devasa bir duvar ördüler ve barış içinde yaşadılar.
Metin: Tüm dünyanın beklediği
Metin: Canlı film geliyor!
Mikasa: Dünya zalim…
Eren: Eğer başarısız olursak, bu insanlığın son demektir.
Metin: Attack on Titan
Metin: Saldırı 1 Ağustos’ta başlıyor!”

 

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

7 Comments

  1. Tamer Berat Çelik Reply

    abi lanet gidesi niye farklı bir hikaye oluşturuyosunuz ki? fukushi kim ya? kabol kim abi? hani erwin hani lewi?

  2. alp demirkabız Reply

    animesinde yönetmenin etkisi büyüktü (olsun bi zahmet adam death note un yönetmeni). filmde de koltuğa anime geçmişi olan evangelion projelerinde yer almış birini koymuşlar. umutlandım şahsen

  3. Çok az live action film vardır merakla beklediğim. SnK live action movie o azınlığa giriyor işte… Bakalım çıktığında ne gibi yorumlar yapacağız.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.