Captain America: Civil War geldi, izledik, fikirlerimizi hem video formatında, hem de yazı olarak söyledik. Geldk işin eğlenceli kısmına. Artık istatistik tutma vaktindeyiz, hasılatlar konuşacak, parabol eğrileri çıkartılacak, paslanan aritmetik bilgileri coşturulacak. Ve bu sefer, her şey daha da eğlenceli olacak, zira 2016 geek filmleri çığı olduğu için, kıyas yapacak da çok şey var elimizde. 2015 gibi “Star Wars gelene kadar koltuğu sıcak tutacak filmler serisi” modunda değiliz yani. 2016’nın şampiyonu hâlâ açık bir mevki.

Neyse, biz gelelim sebeb-i ziyaretimize: Civil War’ın gişe rakamları. Geçtiğimiz hafta filmin 200 milyon dolar civarı bir uluslararası gişe yaptığını, Amerika ve pek çok diğer ülkede ise bu hafta açılacağını söylemiştik. Film işte o ikinci sınavını verdi. Civil War’ın uluslararası gişede geçtiğimiz hafta elde ettiği hasılat miktarının toplamı 220 milyon dolar. Buna hem Çin gibi gala yaptığı yeni ülkeler de dahil (oradan 96 milyon almış film), hem de geçen haftadan kalanlar da var.

Captain America Civil War Trailer_00024

Buna karşılık olarak, Amerika’da 181 milyon dolar gişe hasılatı elde etmiş. Dürüst olalım, bu çok etkileyici bir rakam değil. Evet, Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük beşinci film açılışı oldu kendisi. Ama önündeki dört filmden ikisi Avengers filmleri. Cap ve Iron Man’in münferit filmlerini elbette geçti, fakat ilk iki Avengers’dan geride bir performans gösterdi. Bu da insanların ağzının Ultron’dan biraz yandığını gösteriyor açıkçası. Ama yine de, filme dair olan olumlu yorumlar, ömrünü uzun tutacaktır. Filmin an itibariyle toplam gişesi 678 milyon dolar. 1 milyarı kesin geçecek, Ultron ve Avengers arası bir yere konumlanacak gibi duruyor şimdilik.

Bu arada şöyle ilginç bir detay da var. Filmin 9 günde yaptığı gişe, aşağı yukarı Winter Soldier’ın ömrü boyunca yaptığı gişeye denk. Russo’ların başyapıtı 714 milyon dolar götürmüştü evine. Film birkaç gün sonra, Robert Downey Jr’ı çok mutlu edecek bir rakama erişecek ve Winter Soldier’ı şüphesiz geçecek. Downey de mutlu olacak diyoruz, çünkü öğrenilene göre, Amerikalı aktörün kontratında “Winter Soldier’ı gişe anlamında geşerse, hasılattan pay alır” maddesi varmış. Maşallah, ne diyelim?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.