Carcassonne Köyünün Efendileri!

Carcassonne-gameLord Vader ile kısa ve keyifli bir oyun oynamak istediğimizde genellikle seçtiğimiz oyun Carcassone oluyor. 2 ile 5 kişi oynanabilen eski (oyun ilk olarak 2000 yılında piyasa çıktı) ve klasik oyunların arasında yerini almış bu oyun hem hızlı oynanabiliyor hem de çok hızlı bir şekilde hiç oyun oynamamış bir kişiye anlatılabiliyor. Bu nedenle oyun dünyasından uzak arkadaşlarınıza, annenize, babanıza, eşinize, kuzeninize kısacası herkese kolayca öğretebileceğiniz bir oyun. Peki, Carcassone nasıl bir oyun? Farklı parçaları teker teker açıp yerleştirerek kendi kasabanızı yaratıyorsunuz. Her oyuncu her tur kapalı harita parçalarından birini çekiyor ve bunu diğer parçalara yerleştiriyor. Parçanın yanında bir de adam koyma hakkınız var. Oyunun sonunda en çok puanı kazanan oyunu kazanıyor.

Hırsız, Şövalye, Çiftçi ve Rahibin Mücadelesi!

Adamları koyabileceğiniz dört farklı yer var; yol, kale, yeşillik ve kilise. Adamınızı yola koyduğunuzda hırsız sayılıyor, yol tamamlandığında her yol parçası bulunan kare size bir puan kazandırıyor (yoldan geçenleri soyuyor meepleınız!). Kaleye konulan meeplelar ise şövalyeye dönüşerek bu kalenin korumasını üstleniyor. Kale kapandığında şövalyeniz size kale parçası olan her kare için 2 puan kazandırıyor, kale parçalarında bulunan kalkanlar da size bonus 2 puan sağlıyor. Kiliseye koyduğunuz adamınız kendini dine adıyor ve bir pedere dönüşerek ayinine başlıyor. Kilise karesinin etrafı tamamen dolduğunda rahibiniz size 8 puan kazandırıyor. Ve son olarak yeşilliklere yatıracağınız meeplelar tembel çiftçilere dönüşüyor ve oyunun sonlanmasını bekleniyor. Oyun sonlandığında bağlı oldukları yeşillik içinde bulunan her tamamlanmış kale için size 3 puan kazandırıyor.

Köyüm Köyüm Güzel Köyüm!

carc2Bunların dışında ufak tefek birkaç kural daha var. Oyun gayet hızlı oynanıyor, ana oyunda gelen 72 parça bittiğinde oyununda sonuna gelinmiş oluyor. Oyunda her karede oyunun dengesi değişebiliyor, arkadaşlarınıza kazık atmak, onların planlarını bozmak, kalelerine ortak olmak bu oyunun bu kadar eğlenceli olmasını sağlıyor.  Son 13 sene oyun için çıkmış ufak tefek bir çok ek paket var. Bunlar bence biraz pahalı olmakla beraber 1-2 tanesi olmazsa olmaz. Çıkan ilk ek paketlerden biri olan rivers ek paketinde altıncı oyuncu için gerekli meeplelar ve oynaması çok keyifli olan nehir kareleri çıkıyor. Çok kafa yormayacak, güzel zaman geçirmenizi sağlayacak, oyuncu olmayan arkadaşlarınızı yavaş yavaş oyunlara alıştıracak bir oyun istiyorsanız Carcassone tam size göre.

Bu arada benden tavsiye, oyunda en yakın arkadaşınıza (hatta sevgilinize/eşinize) bile güvenmeyin!

carcassone

Author

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.