Blizzard, Diablo 4 ’ü duyurdu, bizlere de oyunla ilgili verilen bilgileri aktarmak düştü. Bakalım oyuncuların bu karanlık, ritüeller, okültler ve bolca kanla dolu dünyaya geri dönüş nasıl olacak?

BlizzCon’un açılışında yayınlanan sinematik, ıssız ve eski bir yerleşim yerinde açılıyor. Çok geçmeden, burada oldukça ürkütücü görünen bir mabedin olduğunu ve hazine peşindeki dört kişinin burayı keşfetmek için yapının derinlerine indiklerini anlıyoruz. Ancak işler onlar için yolunda gitmiyor çünkü kanlarına susamış yaratıklar tarafından kovalanıyorlar. Aradıkları hazineye ulaşıp peşlerindeki avcılardan kurtulabilmeleri için mühürlü bir kapıdan geçmeleri gerekiyor. Aralarından biri, mührü inceliyor ve mührün açılması için kanlarını feda etmeleri gerektiğini anlıyor. Üçü, rünik çizimin köşelerine yerleşerek kanları ile mührü açıyorlar. Bir tanesi ise yaratıklara yem oluyor.

Kapıdan geçtiklerinde ise bulmayı bekledikleri hazineden çok daha farklı bir şeyle karşı karşıya kalıyorlar. Burada da bir mühür var ve mührü açmak için biraz daha kan dökülmesi gerekiyor. Mührü çözen, yaptıklarının saygısızlık olduğunu, devam etmek için yapılması gereken çağırma ritüelinin yasaklandığını söylüyor ama onu dinlemiyorlar. İşler çok çabuk sarpa sarıyor ve geride kalan arkadaşlarının bedeninde cisimlenen kötücül bir güç, ikisini kanlı bir şekilde ritüele dâhil ediyor. Kalan sonuncu ise itaat ediyor ve ritüeli tamamlıyor. Lilith, dünyaya dönüyor.

diablo 4 - lilith -blizzcon

Film olsaymış da izleseymişiz diyebileceğimiz bu dokuz dakikalık tüyler ürperten sinematik tanıtımın ardından konuşan Diablo 4’ün oyun yönetmeni Luis Barriga, serinin köklerine geri dönmeye gayret ettiklerini; bunun ise daha fazla kan, daha fazla okült simge ve daha fazla ritüel anlamına geldiğini dile getirmiş. Dokuz dakika boyunca gördüklerinden sonra izleyiciler için yeni bir bilgi olmamıştır sanıyorum ki.

Açık bir dünyada geçecek olan oyunun doğrusal olmayan bir hikâyeye sahip olacağı, verilen diğer bilgiler arasında. Oyunda barbar, büyücü ve druid’in de içinde bulunduğu toplamda beş karakter sınıfı olacağı açıklanmış ancak diğer iki sınıf ile ilgili detaylar nedir bilmiyoruz. Ayrıca oyunun çevrimdışı modu olmayacağı ve yakın zamanda piyasaya sürülemeyeceği de konuşuluyor.

Öte yandan oyunun yapımında baya bir mesafe kaydedildiği de söylenebilir çünkü sadece bir oyun tanıtımı izletmekle kalınmayıp, oyunun bir demosunun katılımcılara oynatılması söz konusu. Oyunu oynama fırsatı verilenlerden bazılarının da burada görüntüleri izleyicileri ile paylaşma imkânı bulduklarını, Pintipanda Tuna Bey’in Diablo 4 yayını yapması vesilesiyle ilk elden biliyoruz.

Siz ne dersiniz geekler? Oyundan beklentileriniz neler? Tanıtım filmini izlediniz mi, izlediyseniz siz de bencileyin olduğunuz yerde, bir ritüel de kendiniz gerçekleştiriyormuşçasına mıh gibi çakılıp kaldınız mı?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

2 Comments

  1. Oyunu bilmem ama ben bu videoyu en az 3 4 kez daha tüketeceğim.

  2. Ruşen Akman Reply

    Lilith baş kötü mü olacak, hikaye nasıl şekillenecek merak içindeyim. Diablo oyunlarındaki Sanctuary’yi yaratan kişi Lilith çünkü. Büyük ihtimalle kocası Inarius’u kurtarmaya çalışacak eğer delirmediyse. Bir yerlerden de Diablo, Mephisto, Baal pırtlar gene 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.