Chloe Grace Moretz, 19 yaşında arkadaşlar. Bence bu cümleyle birlikte, hep beraber hayatlarımızdan biraz daha nefret etmeye başlayabiliriz. Böyle diyorum, çünkü samimiyetle anlamlandıramadığım bir başarısı var bu kızın. Çok küçük yaşta çalışmaya başladı, çok küçük yaşta başarıyı yakaladı; ve bunun akabinde pek çok muadili gibi bozmadı, sıyırmadı, farklı bir yere gitmedi kariyeriyle. Kız on yaşından beri iyi yönetmenlerle, iyi filmlerde çalışıyor, ve iyi roller oynuyor. Biz altısını şöyle listeledik. Bu akşam izleyecek film arayanlara da, tavsiyemiz olmuş olur!

 

(500) Days of Summer

01 500 Days of Summer

Moretz, 2009 yılında bu filmle girdi pek çoğumuzun radarına. Daha önce illa ki The Amityville Horrror ya da Big Momma’s House 2’de görmüş olanlarınız vardır. Ama o kadar dikkatli olmayan bizler, Moretz’i ilk defa muazzam 500 Days of Summer’da, yaşına bakmadan abisinin aşk hayatını nasihatle düzeltirken tanıdık. Moretz’in oradaki performansı, Little Miss Sunshine’daki Abigail Breslin gibi, gerçekten kayda değer nadir çocuk aktör performanslarından biriydi. Tesadüf değilmiş.

 

Kick-Ass

02 Kick Ass

Moretz bir sene sonra Kick-Ass’te oynadı. Sete girdiğinde on iki yaşındaydı, CGI ile etrafına eklenecek kanlardan habersizdi, küfürler yanında edilmiyordu. Bakın, bunları özellikle söylüyorum. Kick-Ass’i yaşı tutmadığı için izleyemeyecek bu kız, tarihin gördüğü en iyi süper kahraman performanslarından birini koydu ortaya; ve bu karakter de öyle göbeğinden kalp ışını falan atmıyordu bu arada. Katanalar bazukalar diyoruz.

 

Let Me In

M223-df-01252r (Left to right.) Kodi Smit-McPhee and Chloë Grace Moretz stars in Overture Films' LET ME IN.

Let The Right One In, bir kere sinemaya uyarlanıp, gayet başarılı sonuçlar da elde ettikten sonra; bir daha uyarlamak çılgın işiydi, deliceydi, beyhude çabaydı. Ama Cloverfield’ın yönetmeni Matt Reeves, bir şekilde yaptı. Hatta kitabın ve orijinal İsveç filminin yazarı John Lindqvist bile şaşmıştı işe, “bir insanın kitabı bir tane süper film olur da, iki tane süper film olur mu?” diye. E başroller bu kadar birbirine uyumlu, başarılı ve etkileyici olursa; olurdu tabii… Kodi Smit-McPhee ve Chloe Grace Moretz ikilisi, gerçekten de mükemmeldi.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.