İnternetin geek tarafı dün akşam bir anda kendinden geçti. Ayık kalanlar bayılanlara sıcak bez getirdi, pek çok Cap-sever cenin pozisyonunda katatonik bir şekilde titremeye başladı; daha dirayetli olanlarımız ise mağrur bir edayla başlarını öne eğip kaçınılmaz olanla yüzleşmeye çalıştılar. Hepsinin sebebi aynıydı. İnternette bir anda, Chris Evans’ın Captain America rolünü son kez Avengers: Infinity War’da canlandıracağı söylenmekteydi. Peki meselenin esası bu mu?

Önce kaynağına inelim. Tüm bu haberlerin çıkış noktası Esquire dergisinin Chris Evans hakkında yazdığı bir dosya. Dosyada yazar kişi, pek talihsiz bir biçimde şu cümleleri kullanmış:

Chris Evans bir sonraki iki Captain America filmi için gereken egzersiz rutinine bir gün önce başladı. Bu filmler Nisan başında arka arkaya çekilecekler. Ondan sonra 35 yaşındaki aktör için kızıl-mavi-beyaz üniformalı günler bitecek. Evans kontratını doldurmuş olacak.

Şimdi burayı parça parça bir deşelim. Öncelikle olayın resmiyetini ele almamız lazım. Bunu diyen Esquire. Yazı onların dergisinde. Haberin resmiyet kazanması ya da en azından haber olması için Marvel’dan bir kaynak / bir teyit gelmiş olması lazım. Burada çok belli ki öyle bir şey yok. Hatta Evans için yazılan makale muhtemelen içeriden onay almamış, Marvel’ın PR ekibiyle hiç temas etmemiş. Etseymiş, herhalde Nisan’da sırt sırta çekilecek olan filmlerin Captain America filmleri olmadığını biri söylerdi Esquire’a.

Captain America The First Avenger 2

Olayın resmiyetini netleştirdiysek, malumata girelim. Burada cümle ne diyor? “Evans kontratını doldurmuş olacak. Sonrasında karaktere elveda diyecek”. Bu cümlelerden bir tanesi bilgi, diğeri ise konjenktür. Spekülasyon yani. Tahmin, yorum, çıkarım. Evans’ın Infinity War ile birlikte Marvel kontratını bitireceği asırlardır biliniyor. Bilinmeyen, kontrat bitiminden sonra ne yapacağı. Kontrat bitti diye elveda diyecek diye bir mecburiyet yok; Robert Downey Jr’ın da kontratı Civil War ya da Spider-Man: Homecoming’i kapsamıyordu neticede. Chris Evans kendisi kontrat uzatmaya meyilli olduğunu açıkladı zaten defalarca.

Peki en nihayetinde, bu Infinity War sonrası Chris Evans’ın devam edeceği mi anlamına geliyor, tamam diyeceği anlamına mı? Orası Evans ve Marvel’ın arasındaki müzakereye kalmış. Burada akılda tutulması gereken tek şey şu: Marvel tok satıcı. Ellerinde bir kontrat kozu olarak kullanabilecekleri Sebastian Stan gerçeği var. Bucky’yi canlandıran Stan’in Marvel ile üçü Cap filmlerince harcanmış, toplam dokuz filmlik bir kontratı mevcut. Üstelik karakteri de çizgi romanlardan kalkanı taşımış biri. O yüzden hikayesel olarak da Cap’i bitirebilirler evrende, bitirip kalkanı Bucky’ye temsil ederlerse bu da eğreti durmaz.

Ha ama şurası ayrı ve net bir gerçek: Infinity War ile kontratı biten oyuncuların sözleşme durumları, muhtemelen filmin çıkışından sonraya kadar kamuyla paylaşılmayacak. Çünkü biriyle sözleşme imzalandığı an, biz izleyiciler olarak “ha ok, demek ki ölmüyor” diyebileceğiz. O yüzden, bir süre daha bu tip spekülasyon kazanları kaynamaya devam edecek.

Siz ne diyorsunuz peki bu durumlara geek dünyası? Yorumları alalım!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.