Artık bir şeyi çok net kabul edelim; Christopher Nolan’ın kendisi bir hanedan. Yani İngilizce tabiriyle, “franchise” demek istiyorum. Bu adam artık tek başına Marvel gibi, Star Wars gibi, Transformers gibi bir şey. Çektiği filmlerin konusu ve alanı önemli değil artık. Altında kendi imzası varsa, illa ki belirli bir gişe barajını aşıyor.

Warner Bros. da belli ki böyle düşünmekte. Zira Nolan ile Insomnia’dan beri beraber çalışan stüdyou, İngiliz yönetmenin en son filminin çıkış tarihini açıkladı geçtiğimiz günlerde. Buna göre Nolan’ın –her zamanki gibi­– hakkında hiçbir şey bilmediğimiz yeni filmi, 21 Temmuz 2017 tarihi için rezerve edildi. Dışarıdan baktığınızda bu tarih çok masumane geliyor. İnsanın aklına gelen tek şey, sonbahar sezonunda olmadığından, belki bu seferkini Oscar yarışının içine sokmayı pek istemedikleri varsayımı.

Director CHRISTOPHER NOLAN on the set of Warner Bros. PicturesÕ and Legendary PicturesÕ sci-fi action film ÒINCEPTION,Ó a Warner Bros. Pictures release.

Ama sonra, insan filmin etrafındaki diğer işlere bir göz atmaya başlıyor. Bir kere aynı tarihe Universal Studios ikincisiyle dev başarı elde eder etmez üçüncüsünü duyurduğu yeni Pitch Perfect filmini koymuş. İnsan “e tamam” diyor içinden. Burada yoldan çekilecek olan Nolan değil elbette. Pitch Perfect 3 efendi gibi birkaç hafta ileri ya da geri gider, mesele netleşir. Ya da belki konular o kadar alakasızdır ki kıpırdama gereği hissetmez, “Nolan’a gitmeyenleri alayım” der. Olabilir.

Sonra bir hafta öncesine bakıyor insan. 14 Temmuz 2017 tarihi War of the Planet of the Apes filmine ayrılmış. Burada tabii minik bir sıkıntı var zira Nolan filmlerini seven insanlar genelde War of the Planet of the Apes’i de seviyorlar. Biraz karmaşa olabilir. Ama neticede, itiraf edelim, Planet of the Apes de Nolan kadar büyük bir marka değil. Ama durun. Daha bitmedi. Nolan’ın yeni filminin tam bir ateş çemberine düştüğünü ispatlayan şey, bir hafta sonraki film. Spider-Man. Evet, MCU’nun ilk solo Spidey filmi, Marvel’ın yapacağı ilk Spider-Man Nolan’dan bir hafta sonra gözüküyor.

Yani şunu demek istiyorum. 2017 yılının Temmuz’u geldiğinde, son iki haftaya tatil falan ayarlamayın. Sinema tarihinin en dolu iki haftası falan olabilir zira kendisi…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.