Gittikçe hanedanlara ve büyük markalara kalan sinema endüstrisinde artık eskiden olduğu gibi bir filmle ilgili heyecanlanma oranımızı yönetmenler belirlemiyor. Daha ziyade seriye, yapımcıya, oyunculara bakıyoruz. Bu yeni marka bazlı sinema dünyasında, hâlâ eskisi gibi direnen auteurlar da var elbette. Quentin Tarantino mesela, Scorsese, ya da elbette, Christopher Nolan.

Hayatımıza Memento, Prestige, The Dark Knight, Inception, Interstellar gibi muhteşem filmler katan Nolan, şimdi yeni bir film peşinde. Salonlardaki tarihi çok uzun süre önce ayırtılan yeni film, Nolan için yepyeni bir macera olacak. Zira bugüne kadar daha önce çoğunlukla bilim-kurgu / fantastik türünde eserler veren Nolan, ilk defa bir savaş filmi çekecek. Dunkirk ile tanışın!

Christopher Nolan

Variety’nin haberine göre Kenneth Branagh, Mark Rylance ve Tom Hardy gibi isimlerle ön görüşmeleri başlayan film, 1940 yılında geçecek. Adını Fransa’daki bir liman kasabasından alan film, yaklaşık 300,000 askerin abluka altındaki o kasabadan kaçırılışını anlatacak. Senaryosunu yine Chris Nolan’ın yazdığı ve her zaman olduğu gibi yapımcılığını da eşi Emma Thomas’ın üstleneceği filmin çekimleri 2016’nın Mayıs ayında başlayacak. Vizyon tarihi ise 21 Temmuz 2017 gibi gözüküyor.

Bana soracak olursanız, Interstellar’dan da fazla, hatta belki de Inception’dan da daha fazla bir merakla bekliyor olacağım ben filmi. Nolan’ın en iyi yaptığı pek çok şey –kurgu, konu, karakterizasyon, gerilim- 300 bin kişinin bir kasabadan çıkartılabilmesi için verilen mücadeleyi anlatacak bir hikayeye çok uyuyor. Bayadır da şöyle tatmin edici bir ikinci dünya savaşı filmi görmediğimizi düşünürsek, bence gaza gelinecek çok şey var bu projede. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.