Tolkien’ın Orta Dünyası için şu ana kadar siz deyin onlarca, biz diyelim sayısız oyun yapıldı; biliyorsunuz. Doğrusu, oyun olarak uyarlamak için de çok verimli bir kaynağı esas alan yapım şirketleri de attıkları bu adımlardan bir hayli kârlı çıktılar, ne yalan söyleyelim. Misal, yıllar öncesinde çıkmasına rağmen hala o nostaljik tadı başka strateji oyunlarında kolay kolay bulamadığım ve de her seferinde zevkine vara vara oynadığım Battle for Middle Earth oyunları… Çok tırt özelliklere sahip olan bilgisayarımda hala aynı şevkle oynayabildiğim o yegane oyun BFME, evet.

Yeni oyunların ardı arkası kesilmeksizin çıktığı şu son yıllarda kendimi, teknolojiye asla ama asla yetişemeyen yaşlı nesil gibi hissetmeye başladım. Fazlasıyla cezbedici gözükse de, ayak uyduramadığım bu tempoda pes ettiriyor neredeyse. Ben hala Sezercik bakışlarımla bakadurayım, oyun şirketleri her geçen gün yeni bir projeyle daha karşımıza çıkmaya devam ediyor arkadaşlar. Siz devam edin evladım, benim nefesim tıkandı.

gollum

Daedalic Entertainments verdi müjdeyi: Gollum’un oyunu yolda! Evet, sahiden de bizim Smeagol için bir oyun yapıyorlar, hem de aksiyon-macera türünde ve Smeagol’ün yüzüğü bulma hikayesi ile Yüzüklerin Efendisi zamanlarına kadar uzanan bir çizgisi olacak.

Öncelikle Daedalic kimmiş, daha önce neden ismini duymadık diye soranınız olursa diye peşinen söyleyeyim: Kendileri bir Alman oyun şirketi ve daha evvelinden önde gelen popüler oyun firmalarının aksine çok fazla bilindik projeleri yok maalesef. Ancak bu, sizleri endişeye sevk edecek bir sebep olarak görülmesin; çünkü kendilerinin üzerinde çalıştığı bu oyun son derece güzel bir kaynaktan filizleniyor. Anlatalım:

Monolith Productions tarafından piyasaya sürülen ve de herkesin salyalarını akıtan Shadow of Mordor ve Shadow of War, Peter Jackson’ın uyarladığı Yüzüklerin Efendisi filmlerinden ilham alıyordu. Sanıyorum ki de bu sebepten ötürü de birtakım eleştiriler yemekten geri duramadı bu iki oyun. Ancak gel gelelim Daedalic Entertainment’ın belirttiklerine göre The Lord of the Rings: Gollum oyunu, tamamen J.R.R Tolkien’ın kitaplarına sadık bir proje olacakmış. Yani, ana kaynaktansa uyarlamadan ilham alan Monolith’in aksine Daedalic, tam da on ikiden vurup işin ana merkezinden başlayacak çalışmalarına.

The Hollywood Reporter’ın belirttiğine göre şirketin CEO’su Carsten Fichtelmann, ana karakter olarak neden Gollum’un seçildiğini ise şöyle açıklığa kavuşturmuş:

“Karakterde, halihazırda büyük bir içsel çatışma var zaten; iki ses sürekli olarak birbiriyle konuşup duruyor. Bu da, oyunda alınacak kararlar için bize harika bir sebep veriyor: Smeagol’ün ya da Gollum’un kararları.”

gollum1

Şimdi durun ve bir düşünün: Gollum olarak oynamak ve vereceğiniz kararlardaki ayrık kişiliklerinizin çatışması fikri nasıl? Üstelik tam da Gollum’un doğasına yaraşır şekilde bir oynama mekaniği olacakmış: Yani sürekli aktif dövüşte bulunmaktansa; saklana saklana, saman altından su yürüten cinsten sinsiliklerle ilerleyecekmişiz. Bize sorarsanız fazlasıyla iyi fikir; tam rpg mantığına yaraşır ve oynarken keyif alacağınız türden bir düşünce. Çünkü Fichtelmann’ın da belirttiği üzere ellerinde, cevher gibi bir karakter olan Gollum var ve bu karar odaklı oyunun ana kahramanı yapmak için bir başkası herhalde daha uygun olamazdı!

Yine Fichtelmann’ın belirttiğine göre The Lord of the Rings: Gollum, Tolkien’ın dünyasına yönelik ‘vahşi uyarlamalar’ olarak görülen Shadow of Mordor ve Shadow of War’a oranla çok daha fazla bu mirasa saygın olacakmış. “Son yıllarda çıkan Orta Dünya oyunları” kisvesi altında sarf ettiği sözlerden anlıyoruz ki, gerçekten de Tolkien’ın dünyasına yaraşır ve hikaye anlatımı tadını sonuna kadar verecek bir oyun yapmak için çabalıyorlar. Öyle ahım şahım bir şöhretleri olmasa da biz bu azmi takdir ettik vallahi. Helal.

Bilgisayarlar dahil olmak üzere tüm oyun platformlarına aynı anda çıkacak olan The Lord of the Rings: Gollum için tarih şimdilik 2021 olarak belirlendi. Amazon’un Yüzüklerin Efendisi dizisi ile aynı sene içinde geleceğini düşünürsek, 2021 yılının bizler için bir “Orta Dünya Festivali” tadında geçeceğinden neredeyse eminiz. Ne dersiniz, siz tav oldunuz mu bu oyun fikrine?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.