Video oyunları genelde zamanlıdır. Kabul, tüm sanat biraz kendi zamanına bağlıdır ve kendi döneminin teknolojik gelişmeleriyle sınırlanır. Daha iyi bir fırça icat edilmemiş dahi olabilir neticesinde. Ama video oyunlarında teknolojinin etkisi daha belirgindir. Bir de üstüne üstlük, doğumu 80’lerde olmuş bir sanat formundan söz ediyoruz. Yani geriye dönüp baktığımızda gördüğümüz şey, büyük ölçüde emekleme sürecinden, bir şeyleri bozup yeniden yapma çabalarından ibaret. Ve bu yüzden, pek çok oyun berbat gözüküyor. 

Özellikle PS1 – Nintendo 64 dönemi yani, komple çöpe atalım gitsin. Ama sadece o da değil. PS2’nin pek çok oyunu poligon sokuyor gözümüze. Hatta PS3 / Xbox 360 döneminin ilk oyunları dahi artık çirkin gelmeye başladılar. O yüzden, pek çok oyunun zamanın sınavına karşı koyamadığını söylemek çok rahatlıkla mümkün. Ama bunun da istisnaları var. Biz aklımıza gelen sekiz tanesini saydık .Siz de aklınıza gelenleri aşağıya yazın, olur mu? Buyurun!

 

Age of Empires II

Age of Empires II

Bu şaşırtıcı bir madde değil, zira geçtiğimiz senelerde oyunun HD versiyonu çıktığında, herkesin dönüp “E ne koydunuz ki üzerine?” dediği bir oyundan söz ediyoruz. Ensemble Studios‘un oyunu, 1999’da “En iyi grafik” diye ödül dağıtan olduysa, dağıtılanlardan hiçbirini almadı muhtemelen. Ama muadili birçok oyunun aksine, sade tarzı ve keyifli ünite / bina çizimleriyle 2016’ya kadar güzel güzel gelmeyi de başardı. Emin olun, Age of Empires II kötü yaşlansaydı bugün lügatımızda hâlâ “Hadi Eyç Of atalım” diye bir cümle olmazdı.

 

Diablo II

Diablo II

Bakın, bu oyunun devamı çıktı. Blizzard tam 12 sene sonra yeni bir Diablo bağışladı dünyaya. Videosunun halka paylaşıldığı ilk saniyeden oyunun çıkışına kadar dünyaya tek bir mesaj verdi Amerikalı stüdyo: “Biz bunu elimizden geldiğince 12 sene önce çıkarttığımız oyuna benzetmeye çalışacağız.“. Öyle de yaptılar, harika da yaptılar. Diablo II, döneminin “ekranın yarısını kaplayan arayüz” , “güzelleşeceğim derken karmaşıklaşan karakter tasarımları”“çok şekilli düşmanlar” gibi sorunlarından muzdarip değildi. Bugün de hâlâ yüzüne bakılır.

 

Half-Life 2

Half-Life 2

Ben bunu anlamıyorum ya. Arada anlatıyorlar falan, “Abi Source güncelleniyor, Half-Life 2 de onunla birlikte güncelleniyor” falan deniyor da, bu oyun 2004 senesinde çıktı ya. Ve bunun fotografik delilleri var yani. 2004 senesinde E3’ten haber yapan sitelerin aldığı ekran görüntülerine bakıyorum… E o zaman benim hımbıl FX5200 kartımda çalışan oyun, yani bugünün şartlarında bile “güzel” klasmanında lan? Ya bu nasıl mümkün? Nasıl bir Valve sihri var orada?

 

Heroes of Might and Magic III

Heroes of Might and Magic III

Birinci ve ikinci oyun, bilgisayarların sadece “bip” ve “bop” sesleri çıkartabildiği günlerden kalmış vaziyetteler. Dördüncü oyun, video oyun dünyasının inanılmaz kalitesiz 2000’ler başı döneminin eseri. Beşin de grafik tarzı, iyi yaşlanmaya müsait değil. Ama bir şekilde, üçüncü oyunda bir şeytan tüyü var. O grafik tarzı, oyuna inanılmaz yakışmış vakti zamanında; sonra da yakışmayı bırakmamış. Ünitelerin bazıları çok kalitesiz duruyor artık 2016 senesinde, ama binalar, eşyalar, kahramanlar… Şahane ötesi.

 

ICO

ICO

PlayStation 2 gelmiş geçmiş en iyi konsolsa –ki öyledir, bunu tartışmaya gerek bile yok– bunda Team ICO’nun da büyük payı var. Onların yaptığı iki oyun, ICO ve Shadow of the Colossus, PS2’nin unutulmaz oyunları arasındaydı. Ve konsolun ne kadar fazla şeye kadir olduğunu da tek başına ispatlıyorlardı. Duygu, çarpıcılık, sürükleyicilik, büyüleyicilik… Bunlar zaten ölümsüz şeyler, 2016’ya da rahatlıkla geldiler. Gelmesini beklemediğimiz şey, grafikti. Ama bir şekilde, Team ICO ,başyapıtını ömrü billah güzel gözükecek şekilde kurgulamış. O da bugüne, ilk günkü kadar güzel gelebilmiş işte…

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.