Bir filmin, benim şahsi nezdimde, dört aşaması var. Birincisi, film öncesi hype dönemi. Bu dönem merakla beklemelerin, düşen tadımlık fragmanların, sızan set görüntülerinin ve uçuk teorilerin hüküm sürdüğü bir aralığa tekabül eder. O bitince de, ikinci dönem, yani çıkış dönemi yaşanır. Burada film tazedir, üzerine arkadaşlarla geyik yapılır, ileriki film ihtimali varsa o konuşulur, muhabbet ortamlarında filme referans verilir. Üçüncü dönem de Blu-Ray dönemidir. Burada film bir defa daha izlenir, sindirilir, oturaklı fikirler yazılıp çizilir.

İşte benim için dördüncü bir dönem daha var. Adeta filmlerle olan ilişkimin katharsisi, nihayeti, köprüden önceki son çıkışı olan bu an, ünlü YouTube kanalı CinemaSins‘in filmin günahlarını saymasıyla yaşanır. CinemaSins hâlile filmin Blu-Ray’i çıktıktan sonra görüntüleri alıp üzerine günah bindirdiği için, filmin yolculuğunu sonlandırır benim gözümde. Artık filmle ilgili söylenebilecek şeyler bitmiştir, film rafa kalkar, hoş bir anı olarak hafızalara yerleşir.

Avengers: Age of Ultron da bu yolculuğun sonuna geldi, zira CinemaSins resmen oturdu, Marvel’ın 2015 tarihli dev filminin günahlarını sıraladı. CinemaSins’in nasıl çalıştığını bilmeyenler, bu videoyla başlarlarsa biraz kafa karışıklığı yaşayabilirler. CinemaSins bir eleştiri kanalı değil. CinemaSins bir komedi kanalı. Filmlerdeki klişeleri, mantık hataları, saçmalıklar ve komik durumları belirtip, üzerine de bir doz mizah katıp, servis ediyorlar.

Burada biraz delirebilmeniz olası; zira Age of Ultron’a gömerken CinemaSins ekibi biraz MCU’dan kopuk davranmış. Örneğin daha ilk dakikadan Agents of SHIELD’ı izlemediği için giriş sahnesini anlamadığını söylüyor anlatıcı; bu okey, ama sonra helicarrier sahnesiyle ilgili “nasıl öyle aniden çıkarttın helicarrier’ı?” diye de günahı bandırıyor; ki hepimiz biliyoruz, o helicarrier’ı sene boyunca gizli gizli Coulson inşa etmişti. Bu tip şeylere takılmayıp, CinemaSins’in keyifli mizahına kendinizi bırakabilecekseniz, buyurun, tepeleme izleyin. Yok biraz alınganlık eğiliminiz varsa, sinirlenebilirsiniz, söylemedi demeyin!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.