Yanılıyorsam beni düzeltin, ama son on yılda çıkan süper kahraman filmleriyle ilgili kafamı zorladığımda, orijin hikayesi bir veya öteki şekilde anlatılmamış bir karakter bulmakta zorlanıyorum. X-Men filmleri bu konuda çiçek gibi bir örnek teşkil ediyorlardı örneğin. İlk filme girdiğimizde Xavier Akademisi zaten kurulmuş, Cyclops, Storm, Jean Grey gibi karakterler zaten oturmuştu. Seyir zevki açısından bir şey kaybedilmediği gibi, izleyiciler olarak da “ama şimdi ne oluyor” diye ayran budalası gibi ekrana bakılı da kalmadık.

Civil War Promo

Ama sonra herkesin orijinini tek tek anlattılar, ondan sonra da tüm süper kahramanları orijinleriyle beraber tanıtmak gereksinim hâline geldi. Artık bunu rafa kaldırmanın vakti gelmedi mi? Bazı şeylerin anlatılma gereksinimini anlıyorum,  ama bu X-Men’in yaptığı gibi denkleme yeni bir karakter sokarak yapılamaz mıydı? Yapılırdı. Tüm süper kahramanların anlatmaya değer bir orijini var mı? Yok. Anlatmaya değer olanlar zaten zilyar kez anlatılmadı mı? Evet. Bakın, koskoca Marvel da benimle aynı fikirde.

Daha önceden Spider-Man’in Peter Parker olacağı açıklanınca, biz sitede “yine mi Ben Amca ölecek?” diye kazan kaldırmıştık hatırlayacağınız üzere. Sonradan Kevin Feige çıkıp, içimizi rahatlattı, “sakin olun, yok öyle bir şey, tekrar orijin anlatmayacağız” dedi. Şimdi de Heroic Hollywood, işin detaylarına erimişe benziyor. Kendilerinin elde ettiği bigliye göre ilk olarak gelecek seneki Captain America: Civil War’da gözükecek olan Spider-Man, o filmde gözüktüğü sırada yaklaşık bir yıldır Spider-Man’lik yapıyor olacak.

09 Spider-Man

Bu konuya Snyder’ın DCEU’da Batman’e yaklaştığı şekilde yaklaşacaklarmış anladığımız kadarıyla. Aynı DCEU’da Batman’in uzun zamandır faaliyet gösteren, ama herkes tarafından bir şehir efsanesi olarak görülmesi gibi; Spider-Man’de MCU’da bir senedir kostümüyle New York’ta gezen, ama Iron Man kadar bilinirliği olmayan, tek tük bazı kişilerin “örümcekli bir adam varmış ya?” “bırak allasen ne örümceği?” kıvamında bildiği bir karakter olacak. E bak, süper işte Hollywood. Artık takıntı yapmasana herkese orijin anlatacağım diye ya? Gir dank diye konuya, mis, çiçek…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.