Marvel filmleri söz konusu olduğunda, izleyici kitlesi çok kilit bir hareketten ikiye ayrılıyorlar: Salonda ışıklar yanar yanmaz koltuklarını terk edip arabaya doğru koşanlar; ve filmin en son karesi gösterilene kadar salonda bekleyenler. İlginçtir, ikinci kitle bizim sandığımızdan çok daha küçük genelde. Ama elbette, hepimizin parçası olduğu o kitle, daha bilgili, daha haberdar ve daha hazırlıklı çıkıyor o salondan; en azından MCU’nun geri kalanı söz konusu olduğunda.

Yalnız bu hep böyle olmuyor. Kendi payıma, Civil War’da durumun bu şekilde olmadığını söyleyebilirim en azından. İlk post-credits sahnesi, gayet sorunsuz, sarih, pırlanta gibi bir sahneydi. Bucky orada, Wakanda orada, Black Panther orada; herkesin ne yaptığı ve gelecek filmlere dair neyi tease ettiği apaçık ortada. Sonra kalan metinler aktı, gerekli mercilere teşekkür edildi, ellerimizi ovuşturup ikinci sahneyi beklemeye başladık. Geldi, Peter bir oyuncak açtı, yukarıda bir Spidey kafası gözüktü, Spidey oha falan oldu, sonra sahne bitti.

Yani gerçekten, Wikipedia bile sahneyi tanımlarken resmi, kabul edilmiş bir izah yöntemi olarak “Peter tests a new gadget” demiş, yani “Peter yeni bir edevat deniyor“. Bütün sahneyi tasvirleri bu. Bizim de buydu açıkçası. Çok da anlamlandıramamıştık. Özel efekt stüdyosu Perception’ın yayınladığı konsept çizimler, biraz daha aydınlattı meseleyi. Meğerse o kafanın yanında, bir de mesaj olması planlanıyormuş. Mesaj sonradan çıkartılmış, ama orijinal hâlini görmek bile bize niyetin ne olduğunu açıklıyor.

spiderman-digitalreadout-conceptart1

Okuyamayanlar için, mesajda “Kuleye bir uğra. Görmen gereken yükseltmeler var” diyor, yanda da Iron Man’in kafası var. Yani bu sahne, esasında Spider-Man’in geri döneceğini ima etmektense; Spider-Man filminde Tony Stark’ın da olacağını göstermek için kurulmuş bir sahne. Şimdi taşlar biraz daha yerine oturuyor. Muhtemelen bu sahne çekildiğinde Tony’nin filmde olacağı kesin değildi, niyet de şöyle Sam Jackson – Iron Man vari bir sarsıntı yaratmaktı. Sonradan resmi açıklama yapılınca, skala düşürüldü, iş sadece “Peter geri gelecek rahat olun” mesajına döndü. Biraz daha mantıklı bizim için en azından. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.