İskitlerin kraliçesi Tomris Hatun (yabancı kaynaklarda Tomiris, Tomyris) dünya tarihinin nadir kadın liderlerinden biri. Civilization 6’da her ırka farklı özellikler geliyor, belli ki en tehlikeli savaşçı kavimlerinden birisi İskitler olacak. Yoksa “İntikamı için kestiği kafayla tarihe geçen” Tomris Hatun neden seçilsin? Haritada ‘at’ bulmadan atlı okçu basabilen İskitler, göklerin ve toprağın ruhu şenlensin diye kurganlarını da dikecekler Civilization bozkırlarına! Tomris Hatun’u Civ6’nın şu videosunda kısaca bir görün:

Hikaye şöyledir ki, Tomris Hatun‘un atlıları ve Cyrus III‘ün Pers ordusu arasında yaşanan büyük savaşta Pers ordusunun tümü, en hızlı atlarına kadar yok edilir, Persliler krallarından yıllarca haber alamaz. Tomris Hatun esir düşen Kral Cyrus‘un kellesini ister, gelen kelleyi de bir çanağa koyarak üzerine kan doldurur. “Ömrün boyu kana susamıştın, al şimdi kana kana iç” der. Topraklarını feth etmek isteyen ve esir düşen oğlunu öldürten bir adamdan, bir kraliçenin bu tatlı aldığı intikam, yıllar içerisinde efsaneleşmiş ve tablolara yansımış. “Cyrus’un Kellesi” ya da “Tomyris’in İntikamı” ile benzer sahnenin defalarca resmedildiğini görüyoruz. Burada başka bir ilginç detay, her dönemde, her sanatçı, kendi yorumuna göre bambaşka bir kraliçe resmetmiş.

9aa34884f4bbed0a471495d436c8fcc8

Victor_Wolfvoet_II_-_The_Head_of_Cyrus_Brought_to_Queen_Tomyris

8529319100770036

12320422_f520

Woodcut_illustration_of_the_defeat_of_Cyrus_II_by_Tomyris,_Queen_of_the_Massagetae_-_Penn_Provenance_Project

tomyris-ucigandu-l-pe-regele-persan-cirus-ii

1 (1)

tomyris

the-beheading-of-cyrus-iii-jean-simon-berthelemy

Preti,_Mattia_-_Queen_Tomyris_Receiving_the_Head_of_Cyrus,_King_of_Persia_-_1670-72

Tomiris

Tarihin gerçek Wonder Woman’larından olan, kadın savaşçıları ile rüzgar gibi esen Tomris Hatun haberine pek bir seviniyor, Civilization 6 bir an önce gelse de bozkırlarda at sürüp, ok atsak, Tomris Hatun ile beraber kelle avlasak diyoruz. Gerçekten de canımız çekti. Demedik değil!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.