Evet, şaka değil, bu bir tatbikat değil. Oyun dünyasındaki gelişmeleri takip ediyorsanız, zaten muhtemelen fısıltılarını duymuş olabileceğiniz bir şey bu. Uzun zaman önce Kotaku, Sony’nin PlayStation 4‘e bir halef çıkartacağı haberini patlatmış; sonradan da bu dedikodular farklı mecralar tarafından doğrulanmıştı. Biz bu cihaz ile ilgili ilk bilgileri Haziran’da Los Angeles’ta gerçekleşen E3’te duyacağımızı sanıyorduk. Sonra E3 geldi geçti, bir şey çıkmadı. Tam 2016 için ümidi yitirmek üzereydik ki, resmi tarih geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Sony, 7 Eylül 2016 tarihinde New York’un Times meydanında bulunan PlayStation Theatre’da bir PlayStation Meeting düzenleyecek. Bu okazyonun detayları henüz açıklanmadı, ancak Sony ne zaman böyle E3 ya da Gamescom dışı bir toplaşma organize etse, arkasından genelde yeni bir cihazın haberleri çıkıyor. Üstelik bunu 2015’te alıp, adını değiştirdikleri ve “bundan sonra VIP eventlerimizi burada yapacağız” dedikleri salonda yapıyor olmaları, muğlaklığın kapısını kapatan son çivi gibi.

PlayStation

Peki ne bu yeni PlayStation cihazı? Şimdilik içerideki isminin PlayStation Neo olduğu söyleniyor, ancak bu ad yüzde doksan dokuz ihtimalle tüketiciye sunulan isim olmayacak. Kendisi PlayStation 4’ün mimarisine bir güncelleme getirecek. Emektar PS4’ümüzde zaten 4K video desteği var; ancak iş aynı titanik çözünürlükte oyun oynatmaya gelince tıkanmaya başlıyor. Neo bu sorunu aşacak. Aynı zamanda düz PS4, VR oyunları oynatmak için ekstra yardıma da ihtiyaç duyacak bildiğimiz kadarıyla. Neo’nun böyle bir problemi de yok. Üstüne üstlük, PS Neo’nun modüler olabileceği de dillendirenler arasında. Yani iç komponentlerini çıkartıp takabileceğiz, bu da Sony’nin “yeni PlayStation RAM çıkarttık, alın buyurun” demesine sebep olacak.

Tabii bunların hepsi şimdilik dedikodu. 7 Eylül’de PS yetkilileri sahneye çıkıp bize işin esasını söyleyene kadar hiçbir şeyi %100 almamak gerek. Çok düşük bir ihtimal olsa da, 7 Eylül’de PS Neo da tanıtılmayabilir. Ya da belki, PS4 lansmanında olduğu gibi cihazın tamamını değil, kolunu falan görürüz yine; kim bilir? Sadece şu kesin: Az buçuk kendisine oyuncuyum diyen herkesin, 7 Eylül tarihini not alması lazım. Canlı olarak yine Twitch üzerinden yayınlanacaktır. Merakla bekliyoruz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.