Tüm çizgi roman endüstrisi içerisinde Rob Liefeld kadar garip bir adam yok muhtemelen. Peter David’in vaktiyle “çizgi roman sektörünün Ed Wood’u” diyerek, ısrarla ve istikrarla objektif olarak kötü filmler çeken Amerikalı yönetmene benzettiği çizerin geçmişinde Deadpool ve Cable gibi çok saygı duyulan karakterler, X-Men gibi ünlü seriler var. Kendisi tutup Image Comics’in kurulumunda pay oynadığı için, bağımsız çizgi roman dünyasında da önemli bir aktör.

Ama öte yandan, Liefeld kadar eleştiri alan bir çizer daha da yok muhtemelen. Son zamanlarda bunayan ve bunadıkça saçmalayan Frank Miller’ı saymazsak -80’lerde Frank Miller silme övülüyormuş ve silme övülmeyi hak ediyormuş zira- Rob Liefeld muhtemelen dünyanın en nefret edilen başarılı çizgi romancılarından bir tanesi. Anatomi çizemez denir, ayak çizemez denir, hırsızdır denir, bir işi zamanında yapamaz denir; bunların hepsi de bir ölçüde doğrudur. Mesela bakın, şu acayip Captain America çizimi çok konuşulmuştur zamanında.

Liefeld Captain America

Ben de bu tespitlere az çok katılıyorum. Anatomi ve ayak meselesi zaten çok konuşulan şeyler. Hırsızlığını görmeden söylemek mümkün değil, her ne kadar eğilimleri Awesome Comics döneminde belli olsa ve kendisi standart “ama aslında onore ediyordum” açıklamasını yapmış olsa da. Vaktinde bir sayıyı dokuz ay geciktirmişliği dahi vardır. İşte bütün bunlar yüzünden, Liefeld’in şu son raddede gelip de, Twitter’dan şöyle bir açıklama yapmış olmasına inanamıyorum: “Marvel ile 2016 için muhteşem bir projem hazırda bekliyor. Bu kadarını söyleyebilmek için izin aldım. Detay paylaşabilince, bunu yapacağım. Beklemede kalın.”

Ya Marvel’cım, lütfen. Sene olmuş iki bin on beş, taa 1996 senesinde Alex Ross’un Kingdom Come’ın asıl iğrenç kötüsü Magog’u tasarlarken “Cable’ın tasarımından ne kadar nefret ettiğimi düşünerek çizdim” diyerek gözünden vurduğu tespiti komple atlamışsın, yep-yeni ve yep-değişik Marvel evrenine Liefeld sokuyorsun. E oldu olacak metinleri de Morrison’a yazdır, hikayeyi de Frank Miller kurgulasın, “lüzumsuz dedebeyler” all-star’ıyla çık milletin karşısına. Allah Allah…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.