“Hangi devir kapanıyor, noluyor?” demeyin. Disney Star Wars‘u satın aldı da, bir tek film haklarını almadı ya? 2015 itibariyle Dark Horse Comics, 1991 yılından beri iyisiyle, kötüsüyle, bizce yer yer muhteşemiyle devam ettiği Star Wars çizgi roman serisini bitiriyor.

Konuşan farelerin krallığı Disney, yine geçenlerde parayı basıp satın aldığı konuşan rakunların diyarı Marvel’a kaydıracak bütün hakları. Yine güzel şeyler çıkar mı? Çıkabilir. Çıkmayadabilir… Göreceğiz.

işte disney'in bitirdiklerinden bir kare
işte disney’in bitirdiklerinden bir kare

Dark Horse 23 yıllık güzel yolculuğun bitişi anısına çok büyük indirim yapıyor şu günlerde sitesinde, kaçırmayın!

O arada, okuyanlar rahmetle ansın, okumayanlar tanısın, ne alacağını bilsin diye Dark Horse damgası ile piyasaya çıkan en sağlam 9 Star Wars çizgi roman serisini önünüze atalım istedik. Buyrun:

 

1) Star Wars: Dark Empire, 1991-1992

dark dediysek dark yani...
dark dediysek dark yani…

Tom Veitch‘in yazdığı, Cam Kennedy‘nin çizdiği Dark Empire, rahmetli Expanded Universe‘ü merak ediyorsanız bakmanız gereken ilk hikayelerden biri. Yine aynı sebepten, EU’yü sevmiyorsanız, sevmemeniz için en güçlü sebeplerden birisi olabilir. Ölümünden sonra klonları ile hayata dönen Palpatine, karanlık tarafa geçmek zorunda kalan Luke Skywalker, Han Solo ve Leia’nın çocukları…

Buyrun: https://digital.darkhorse.com/profile/1125.star-wars-dark-empire-bundle/

2) Star Wars: Knights of the Old Republic, 2006-2010

soldaki Zayne Carrick, soldaki Çentik...
soldaki Zayne Carrick, soldaki Çentik…

John Jackson Miller‘ın yazdığı seri, meşhur oyunları değil, o oyunlardan önce Padoboy Zayne Carrick’in başından geçenleri anlatıyor. Bu seri, hem oyunların etkisi, hem de hikayenin basit konular ile galaktik güçler arasında gidip gelmesi ile en iyi satan serilerden birisi oldu. Seri içerisinde Darth Malak‘ın gençliğini, Carth Onassi‘yi görmek mümkün, ancak ana rollerde değiller… Bir de Revanchist diye bir karakter var. Ay aman o kim acaba? Hiç belli olmuyor adından, tüh!

https://digital.darkhorse.com/browse/series/95/

3) Star Wars Tales, 1999-2005

gffa_30604_2_by_duracellenergizer-d7ai3ij

Star Wars Tales, Star Wars evreninin bambaşka köşelerinden, bambaşka zamanlarından kopuk kopuk ama ilgi çekici hikayelerin bir derlemesi. Sürükleyici tek bir örgü yok, ancak Star Wars kadar her şeyden biraz barındırmaya çalışan bir evrende, çok güzel detayları, tuhaf hikayeleri, acaba dedirten konuları bu öykülerde yakalamak mümkün oluyor, yalnız biraz neşeli, çizimleri farklı tarzlarda… Şaşırmayın!

https://digital.darkhorse.com/browse/series/142/

4) Star Wars: Purge, 2005

VaderDamagedHelmet-Purge

Bakın bu bambaşka işte! Order 66 sonrası, Darth Vader‘ın Jedi’ları tek tek yakalayıp ayıkladığı dönemi anlatıyor. Favori kötü adamımız Vader’ın ne zalim, ne kıral bir adam olduğunu okumak için en temiz seri! Darth Vader efsanesinin galaksiyi nasıl pençesine aldığını anlamak için en doğru seri.

https://digital.darkhorse.com/profile/1891.star-wars-purge-bundle/

5) Star Wars: Legacy, 2006-2010

Legacy_characters

Legacy, Dark Horse’un en gözüpek hamlelerinden biriydi. Nasıl KotOR 10.000 yıl geçmişe gitti, Legacy de filmlerin döneminden 100 yıl sonrasında geçen öykülerle Star Wars evrenine yeni bir yaşam vermişti. İlk duyurulduğunda fan kitlesi roket atmıştı seriye, ancak ortaya çıkan işin kalitesi herkesin düşüncesini değiştirdi. Cade Skywalker‘ın atarlı ergen hallerine ve itici tipine bakmayın, gözünüz alışıyor. Zaten nereden tanıdığınızı bilmeden tanıdığınız ve sevdiğiniz Darth Talon isimli kırmızı kız da bu seriden!

https://digital.darkhorse.com/browse/volume/176/

 

6) Star Wars: Vector, 2008

Celesteawakens

Hikayemizin kahramanı Celeste Morne, KotOR zamanlarından, Darth Vader ile dövüşmeye, oradan da ilk film üçlemesinin sonrasında ulaşan, Rakghoul lanetleri, Sith ruhları ve “Aaa süper” ile “Yok artık” arasında karışık bir hikaye. Çok da yorum yapmayalım, ancak klasikten uzak, belki biraz Star Wars sınırlarını bile zorlayan, ancak başroldeki kızımızın hatrına illa da okunan bir öykü. Ancak, öykü dört farklı zaman dilimini ziyaret ediyor, diğer çizgiroman serilerine bir ek niteliğinde, onları okurken araya karışması daha iyi oluyor. Farklı biraz, kurcalayınca anlarsınız.

https://digital.darkhorse.com/search/?q=vector

 

7) Star Wars: Invasion, 2009

A'Sharad-shapers

Listeyi bitirirken, bir de Yuuzhan Vong istilasını kurcalayan Invasion‘ı da katalım istedik listeye. Yukarıdaki seriler kadar etkileyici değil, yenilenmiş Disney evreninde belki hiç yeri olmayacak, ancak R.A. Salvatore imzalı uzay orklarının Buzyeli Vadisi… pardon, Star Wars galaksisini tekrar okumak isterseniz, buyrun! Galfridian ailesinin öyküsü 3 cilt boyunca devam ediyor.

https://digital.darkhorse.com/browse/series/90/

 

Star Wars evrenine kattıklarını biz unutmayacağız sevgili Dark Horse… Ne Marvel, ne Disney bu öyküleri baştan yazamaz.

3 Yorum

  1. Liste güzel, hepsi de sevdiğim seriler ama prequel dönemindeki karakterleri derinleştiren, Aayla Secura, Quinlan Vos gibi karakterleri hayatımıza sokan, filmlerde akıbetini öğrenemediğimiz karakterlerin başına neler geldiğini anlatan Republic’de(en azından Clone Wars alt başlıklı sayılar) listede olmalıydı diye düşünüyorum.

  2. Sadece Knights of the Old Republic’i okudum ve fevkalade keyif aldım. Hatta Rebels’la falan uğraşacaklarına bu seriyi tvye aktarsalar diye çok düşündüm. Dark Horse’un iyi iş yaptığını düşünüyorum. Marvel’ın kendi evreni dışında şeylerle ilgilenmesine karşıyım (Icon alt markasını ayrı bi yere koyuyorum). Ama görücez..

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.