Bu yıl vizyona girecek yegâne Marvel Cinematic Universe filmi Deadpool & Wolverine namıdiğer Deadpool 3, Marvel için duymayı unuttuğumuz heyecan hissini tekrardan hatırlatıyor. Mesele sadece Ryan Reynolds’ın Deadpool’unun MCU’ya gelişi değil elbette, ona Hugh Jackman’ın -yine- son kez Wolverine olarak eşlik ediyor oluşu ve gerçekten çoklu evren çılgınlığına adım atma ihtimalimiz. Bu ihtimaller arasında mutantların MCU seyircisine tanıtılması da var ki bu vesileyle çizgi romanlarda mutantlara oldukça acı çektirmiş olan ve bu filmin de kötüsü Cassandra Nova’yı hep birlikte tanıyalım istedik.

Deadpool 3 fragmanından Cassandra Nova

Origin Hikâyesi

Burada gerçekten de sıfır noktasına, karakterin ana rahmindeki hâline gideceğiz. Cassandra Nova, aslında Charles Xavier’ın kötücül ikizi. Bu ikili anne karnında karşılaşıyor ve dövüşmeye başlıyor. Çünkü Cassandra, Shi’ar ırkının Mummudrai olarak adlandırdığı türden bir canlı. Kişinin tam tersi karaktere sahip, anti versiyonu olan Mummudrai’lerin normalde belirli bir formu olmasa da Cassandra Xavier’ın DNA’sını kopyalayarak ete kemiğe bürünüyor. Ta anne karnından ikizini öldürmeye çalışan Cassandra başarılı olamıyor ve Xavier’e yeniliyor.

Şimdi burası çok enteresan, ölmeyip hücresel bir varlık hâlinde yaşamını sürdüren Cassandra, bir kanalizasyon duvarına tutunuyor. Burada kendine bir vücut edinmeye çalışıyor ve sonunda başarıyor. Fiziken Xavier’e çok benzeyen Cassandra, bir noktada direkt Xavier’ın da bedenini çalıyor zaten.

Güçleri

Vücudunda Charles Xavier’ın DNA’sı bulunan birinin ne kadar güçlü olduğunu belirtmeye gerek yok. Telepati, telekinezi, zihin kontrolü, zihin aktarımı, ne ararsanız mevcut. Astral boyuttan gelen bir Mummudrai olmasından mütevellit astral seyahat bile yapabiliyor. DNA kopyalayıp manipüle edebiliyor, oradan kendine şekil edinebiliyor. Bu kadar rahat fiziksel şekil edinebilmesi sağ olsun katı maddelerin içinden de geçebiliyor.

cassandra nova

Yaratıcıları

Cassandra Nova ilk olarak Grant Morrison’ın yazıp Frank Quitely’nin çizdiği New X-Men #114’te görünüyor. Grant Morrison’ın X-Men Vol. 2 olarak devraldığı ama sonradan ismi New X-Men olarak değiştirilen seri, satışlarda patlama yaratmış. Bunda Cassandra Nova’nın ayağının tozuyla büyük işlere karıştığı ve E Is for Extinction başlığıyla yayınlanan ilk 3 sayının etkisi de büyük.

Önemli Olayları

Cassandra Nova, Professor X’in tam tersi bir kişiliğe sahip demiştik. Ete kemiğe büründükten sonra Xavier’dan intikam almak isteyen Cassandra, mutantların yaşamasını değil soyunun tükenmesini istiyor. İsmiyle müsemma E Is for Extinction hikâyesi de bunu anlatıyor. Cassandra Nova, Wild Sentinel’leri kontrol altına alarak mutant adası Genosha’ya saldırıyor ve adanın neredeyse tüm popülasyonunu yok ederek milyonlarca mutantın ölümüne sebep oluyor.

cassandra nova genosha

Bu esnada Xavier’ın bedenini ele geçiren Cassandra bununla kalmıyor, dünyanın geri kalanındaki mutantları da yok etmek için Shi’ar İmparatorluğu’nu kullanıyor. İmparatorluğun lideri, Xavier’ın o dönem evli olduğu Lilandra’yı manipüle ederek Shi’ar ordusunun kendi imparatorluğuna saldırmasına sebep oluyor. Bir yandan da Shi’ar İmparatorluk Gardiyanları’nı X-Men’i ve tüm mutantları öldürmeye yolluyor. Bunlarda başarılı olamasa da pes etmiyor, Xavier’ın Cerebra’sına (Cerebro’nun daha güçlü bir versiyonu) bağlanıp mutantları öldürmeye çalışıyor. Neyse ki son anda Jean Grey ve Genosha soykırımının sağ kalan nadir isimlerinden Emma Frost tarafından durduruluyor.

Son Söz

Yaratıldığı 2001 yılından sadece 8 sene sonra IGN’in “En İyi Çizgi Roman Kötüleri” listesinde 50. sıraya yerleşen, WhatCulture’ın “En Kötücül X-Men Düşmanları” listesinde 2. olmayı başaran Cassandra Nova, oldukça korkulası bir karakter. Sonuçta en az Professor X kadar güçlü biri! X-Men gibi köklü bir çizgi roman külliyatına sonradan dâhil olup bu kadar ses getiren karakter bakalım umutlarımızın normalden bir tık yüksek olduğu Deadpool & Wolverine’de neler yapacak, merakla bekliyoruz.

Author

Genellikle popüler kültür evrenlerinde yaşıyorum çünkü Thanos'un da dediği gibi "Reality is often disappointing."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.