Daredevil benim için şahsi bir mesele. Gerçekten. Hani aksiyon filmlerinde ana karakterler ufka bakıp “bu sefer iş kişisel” derler ya. Öyle. Tüm Marvel evreninde, hatta belki de tüm ana akım maskeli kahraman külliyatında (Batman bunun dışındadır) Frank Miller’ın Daredevil serisi kadar beğendiğim bir şey daha yok. O karanlık atmosfer, depresyonuyla sizi boğan Hell’s Kitchen ve karizmasıyla dağları deviren, gözden yaş getiren bir Matt Murdock… Bambaşkadır Daredevil. Hep bambaşkadır, hep de bambaşka olacaktır.

Üstelik bunun niye olduğunu anlamak zor değil. Bir kere, adam kırmızı giyiniyor. Bu cepte. İkincisi, kör bir avukat. Üçüncüsü, sadece kendi muhitini savunuyor; boyundan büyük işlere kalkışmıyor ve bu yüzden hep daha dramatik, daha şahsi ve daha duygusal hikayelerle çıkıyor karşımıza. Bunları bildiğimden, yıllarca Daredevil’ın sinemaya aktarılma konusundaki şansının o saçma sapan filmle harcanmış olmasını sindiremedim. İçimde ukte kaldı şöyle sağlam bir Daredevil filmi.

daredevil

Tam o noktada da imdadıma Netflix ve Marvel yetişti. Sağ olsun, onların yeni Daredevil dizisi bu sefer çizgi romanların hakkını verecekmiş gibi duruyor. Başında Spartacus’ün patronu Steven S. DeKnight bulunan diziye inancım da, yalan olmasın, DeKnight ve Marvel TV’nin başındaki Jeph Loeb’in Entertainment Weekly’ye verdiği açıklamalarla katlandı. Ne demiş peki ikili? Tam link şurada, fakat biz kısaca -ve kendi dilimzde- bir özet geçelim.

Öncelikle, diziyi yapan adamın bir önceki işi Spartacus diye kan ve çıplaklık beklemeyin. Neticede burası hâlâ Marvel evreni. Anladığımız kadarıyla Daredevil standart MCU işlerinden bir tık daha karanlık olacak, ama sınırları kesinlikle aşmayacak. DeKnight zaten aşırı bir çıplaklık ve kanın materyale yakışmayacağını söylüyor ki, bence haklı.

Peki MCU’ya bağı olacak mı? DeKnight ve Loeb’in dediğine göre evet. Fakat Daredevil dizisi çok yerel bir iş olacak. Cap Amerika’yı, Thor Asgard’ı, Star-Lord galaksiyi kurtarıyor olabilir; Daredevil’ın tek derdi Hell’s Kitchen olacak. Seyrettiğimiz şeyin MCU’ya bağı olduğunu hissedeceğiz, ama “kafanızı kaldırdığınızda uçan bir Iron Man görmeyi” beklemeyin. Şahsen bununla okeyim, neticede Daredevil demek, Hell’s Kitchen demektir. Daredevil hiçbir zaman Marvel’ın “kozmik” seviyede çarpışan adamlarından biri de olmadı zaten.

daredevil-charlie-cox

Ve evet, bu bir orijin hikayesi. Fakat sadece Matt Murdock’un Daredevil olma hikayesi değil. Yazarlar aynı zamanda usta aktör Vincent D’Onofrio’nun canlandırdığı Wilson “Kingpin” Fisk’in de orijin hikayesini anlatacaklar ve o hikaye Murdock’unkiyle eşit derecede önemli olacak. Hatta dediklerine göre Fisk’in karısıyla tanışıp evlenme ve o evliliğin etkileriyle değişim geçirme sürecine tanık olacağız; öyle gözüküyor ki sempati bile duymamıza niyetleniyorlar. Çift taraflı bir orijin hikayesi yani bu, hem kahraman, hem de nemesis.

İşte bu, benim için en heyecan verici nokta. Bu dünyada bir kötü adama ruh verebilecek, Wilson Fisk’ten bir Walter White çıkartabilecek tek adam Vincent D’Onofrio olabilir. Eğer bu işi gerçekten iyi kotarırlarsa; yani senaryolar iyi yazılır, üstüne Daredevil’ı oynayacak Charlie Cox ile D’Onofrio’nun kimyası da tutarsa dillere destan bir hero-villain hikayesi izleyebiliriz. Anlaşılan niyetleri de o. Çünkü baksanıza, bir Arrow ya da Flash olmak değil arzuları. Adamlar göğsünü gere gere çıkıp, “tonlama olarak The Wire’a benzemek istiyoruz” diyorlar…

Gel Mayıs ayı gel…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Yorum

  1. Dizi aleminde en çok beklediğim “geek” işi tartışmasız bu. Öncelikle Daredevil Marvel’ın en cool, en ağırbaşlı kahramanlarından biri. Anlatılabilecek çok güzel hikayeler, gidilebilecek çok güzel yönler var (bu noktada gözler Elektra’yı arar). İkincisi Marvel süper kahramanların dünyası olduğu kadar, sıradan dertleri olan, gündelik sorunlarla uğraşan kahramanların da evi. Daredevil’de bu tarz sokak seviyesi kahramanlar arasında kendine saygın yer edinmiş bir kahraman. Üçüncüsü, Netflix gibi dizi yapımcılarına çok karışmayan, özgür hatta uç işlere bile izin veren bir platformda yayınlanacak olması en büyük artısı. Kanalın prensiplerinden ötürü korkak hareketler yapmayan, tersine karakterin gereğini yerine getirmekten çekinmeyen bir iş görme olasılığımız çok yüksek. Marvel evrenine en az kozmik dünya kadar fazla şey katacağına inanıyorum. Umarım yüzümüzü kara çıkarmazlar..

  2. Daradevil oldum olasi sevmişimdir ama affleck oynadığı film istisna affleck kötü bir oyuncu değil bence ama role gitmiyo neyse bence bazı kahramanları filmi değilde dizisi çekilmeli örnek batman filmi çekilmeli kesinlikle çünkü düşük bir bütçe ile karakterin içine etme ihtimalleri yüksek ama daradevil zaten öyle aşırı bütçe istiycek bir konusu yok ama tam dizilik şöyle 15 bölüm çekseler adam akıllı güzel olur

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.