Eğer derdiniz bir lafı A noktasından B noktasına geçirmek ise, yapacağınız en anlamlı hareket bir şarkı bestelemek olmayabilir. Şarkılar anlamları gömer ve gizlerler bazen, çünkü onların taşıyıcılığını yaptığı esas değer mana değil hissiyattır. Bir enerji transferidir müzik ve çok büyük ölçüde yapanın inşa esnasındaki hissettikleri dinlerken sizi bulur.

O yüzden hayata soundtrack seçerken yapacağınız en anlamlı tercih nasıl hissetmek istediğinizdir. Biraz hüznünüzün içinde kavrulmak istiyorsanız belki bir Smiths, bir Radiohead iyi olacaktır sizin için. Hulyalara dalmak için Alt-J çıkartırsınız raftan, göğsünüzü Foo Fighters gerer, astral seyahat için Infected Mushroom nöbet bekler. Eğer yorulduysanız, ileriye gidemeyeceğinizi düşünüyorsanız, kolunuz o taşı atamıyorsa da, buyurun. Repertuarınıza çiçek gibi bir grup sokalım.

July Talk. 

July Talk müzik sektörünü yakından takip edenler için kesinlikle yeni bir keşif değil. Yukarıda paylaştığımız 2012 tarihli çıkış albümleriyle hem memleketleri Kanada‘da, hem de komşu Amerika‘da büyük sükse getirdiler. En İyi Çıkış Albümü ve En İyi Alternatif Albüm dallarında Juno ödülü kazandılar. Red Hot Chili Peppers, The National, Weezer gibi grupları açtılar. Biliniyorlar yani.

Ancak daha da bilinmelerinde fayda var. July Talk özünde sırtını üç ögeye dayıyor. Bir, melodilerindeki inanılmaz enerji. Şarkılarının sizi A noktasından B noktasına halaydan daha hızlı götürmesi işten bile değil. İki, iki vokali arasındaki kontrast. July Talk’ın biri taş yutmuş Tom Waits gibi, öbürü de asidik bir Björk gibi şarkı söyleyen iki vokali var. Bunların zıtlığı çoğu şarkıya neredeyse baş döndürücü bir hız katıyor. Üçüncü şey ise istikrarları. July Talk hem bunda, hem de ikinci stüdyo albümleri Touch’ta kendilerine bir şeyler ekleyip çıkartarak kalitelerini muhafaza etmeyi başardılar bugüne kadar. Bütün şarkılarını karışık çalmaya başlasanız, sizi pişman edecek bir şey çıkmaz yani karşınıza.

Bu yüzden, tepeleme dinleyin. Arkadaşlarla dinleyin. Evde, otobüste, işte dinleyin. Ne zaman enerjiye ihtiyacınız olursa, o zaman basın Çal düğmesine. July Talk size kanatlarını ödünç verecek.

İyi dinlemeler!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.