Dünya çapında aşağı yukarı 4 milyar dolar gişe hasılatı elde eden Karayip Korsanları, ya da şekilli ismiyle Pirates of the Caribbean serisinin beşinci filmi cümle aleme ibret yaparcasına –şakagayet efendi bir şekilde– 26 Mayıs 2017 itibariyle vizyona girdi. Ülkemizde Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı olarak bir çeviri gördü film. Orijinal ismi de Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales şeklinde konulmuştu.

Genelde bu tip radikal isim çevirileri bizim içimizi gıcıklatır, zirve noktası da koskoca Alexander Pope‘un bir şiirinden alınma olan Eternal Sunshine of the Spotless Mind‘ın Sil Baştan diye çevrilip Emel Sayın filmine çevrilmesidir. Ancak burada pek de itiraz edemedik. Salazar’ın İntikamı gerçekten de daha çiçek bir çeviri olmuş. Filmin kendisi daha da çiçek mi, onu söylemek için filmi görmek lazım.

Yalnız, görmeden de biraz fikir oluşturabilmek mümkün. Film bize gelmeden önce aralarında Belçika, Fransa, İtalya, Güney Kore ve İsveç’in bulunduğu 15 ülkede vizyona girdi, bu yüzden de IMDb sayfasında puanlama açıldı. Bu tip ilk puanlamalarda kör hayranlar spam atarlar ve skor ilk intibada gereksiz şişkin çıkar ama, bildirmekte fayda var, filmin şu anki IMDb puanı 7.5 olarak gözüküyor. Bu da şimdilik ilki hariç diğer tüm Karayip Korsanları filmlerinden yüksekte.

Yalnız, eleştirmenler bu kadar insaflı davranmamışlar filme. Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı’nın film inceleme ortalaması tutan Rotten Tomatoes’daki puanı %30Bu da filmi izleyen ve inceleyen 10 eleştirmenin 7’si filme gitmeyin demiş demek. Genel fikir ortalaması da Javier Bardem eklentisi ve yönetmen değişikliğine rağmen Jack Sparrow’un maceralarının beklenen yenilik ve tazeliği yakalamadığı, Gizemli Denizlerde ile başlayan düşüş çizgisini devam ettirdiği yönünde.

Fragmanı şu şekil. Gitmeyi düşünen, planlayan?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.