E3 başlamış, her sene adetten olduğu gibi, yine çerezimi kolamı almışım, bilgisayar başında konferans izliyorum. EA’in dehşetengiz derecede sıkıcı lansmanı dönüyor ekranımda. Artık kafamı önüme eğip, kucağımdaki tabletle oynamaya başlayalı yıl olmuş resmen, o derece kopuğum konferanstan. Sonra kenardan usul usul bir müzik gelmeye başlıyor. Bu… Kibar Feyzo müziği? Ne demek, nasıl yani? Hangi oyun? NBA Live 16 mı? Yuh!

Bu fragmandan hareketle, içinde acayip bir şekilde Türkiye’den tınılar barındıran oyunları bir tarayayım dedim. Ne yalan söyleyeyim, liste fikirde güzel, adette az kalır sanıyordum; baya yediye ulaştık resmen yahu…

Buyurun!

 

Civilization V

Şarkı: Geoff Knorr & Michael Curran – Suleiman (Peace)

Temeli: Ceddin Deden

Listemize direkt damardan giriyoruz. Civilization V’in müziği bizim toprakların ezgileriyle dolu baştan aşağıya. Hatta müzisyen kadrosunda da Ömer Faruk Tekbilek başta olmak üzere birkaç Türkiye’li sanatçı bile var! Ama en tüyler ürperteni, Knorr ve Curran tekrar aranje ettiği Ceddin Deden elbette. Oyunda Kanuni ile tanıştığımızda çalan bu parça, insanı Ottoman oynamaktan soğutuyordu resmen. Çünkü Ottoman oynarken, sadece Süleyman’ın diplomasi ekranında çalan bu muhteşem parçayı duyamıyordunuz!

 

Driv3r

İtiraf edelim, garip yazılımlı Driv3r bu listeye burun farkıyla girebildi. Biz ki, Assassin’s Creed: Revelations’ın müziklerini çok da Türkiye hissiyatlı olmadığı için değerlendirmeye almadık, burada biraz iltimas geçtik Driv3r’a. Zira hikayesinin bir bölümü İstanbul’da geçen oyunda, bu şehirde yaşanan serbest gezinmeler / kovalamacalar ve aksiyon sekansları sırasında çalan şarkılar, birkaç istisnai nokta haricinde cidden bir Türkiye dizisinden çıkma gibiydi yahu? Sadece bize mi öyle geliyor? Yani sanki hakikaten Driver 3 Türkiye’de yapılsa, müziği böyle olurdu ya?

 

FIFA 06

Şarkı: Athena – Tam Zamanı Şimdi ve Manga – Bir Kadın Çizeceksin

Hayatımdaki çok az dumur, zamanın Level’ını açıp “bir sonraki FIFA’nın soundtrack’inde bizim buralardan iki şarkı olacak” haberini görmemle yarışabilir gerçekten. Yani yıllardır FIFA’nın şahane soundtrack’lerini evire çevire dinleyen bir birey olarak, Rockefeller Skank’in sözlerini bugün dahi ilk FIFA’da duyduğum “Raydabadna” şekliyle söyleyen bir insan olarak dev mertebeydi benim için bu. Seçilen şarkılar da zaten tezahürat olsun diye yapılmış Tam Zamanı Şimdi ile birlikte dönemin yükselen değeri numetal’in Türkiye şubesini temsilen Bir Kadın Çizeceksin’di. Onları oyun içinde duymak da ayrıydı yani…

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

6 Comments

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.