TIME’ın meşhur bir Person of the Year ödülü var, bilirsiniz. Her sene başında, geride kalan 365 güne en büyük damgayı vuran şahsı Person of the Year seçiyor ve o sayının kapağına yerleştiriyorlar. Bu “ödül” safi etkiye bakılarak, genelde de sübjektif bir değer yargısına bulanmadan veriliyor. Geçtiğimiz sene Donald Trump’tı örneğin. 1938’de Adolf Hitler‘di. Bugüne kadar da Gandi‘den Humeyni‘ye kadar geniş bir yelpazede pek çok kişiye verildi.

Bu Pazartesi günü TIME dergisi bu mefhumun 2017 edisyonu için 10 kişilik kısa listesini açıkladı. Olağan şüpheliler listenin içerisinde mevcutlar. Amazon’un bu yıl en zengin şahıs konumuna yükselmiş olan CEO’su Jeff Bezos, dünyanın etkili liderleri Xi Jinping, Kim Jong-Un, Muhammed bin Salman ve Donald Trump listede duruyor. Aynı şekilde Trump yönetiminin Rusya’ya bağlarını ortaya çıkarmak üzere atanmış özel savcı Robert Mueller da kısa listede. İki tane de çoğul aday var, tacize uğrayanlara ses olmayı hedefleyen #MeToo akımı, ve Obama’nın korumaya aldığı özel yasası Trump tarafından tehdit altında olan Amerikan göçmen çocukları, Dreamers.

Listede bunlar harici bir adam daha var. Colin Kaepernick. Kendisi bir Amerikan futbolu oyuncusu. Spordan anlayanlar, çok da iyi bir Amerikan futbolu oyuncusu olmadığını söylüyorlar. Ancak zaten kendisi listeye sporculuğundan ötürü girmedi. Kaepernick, listeye diz çökerek girdi. Afro-Amerikanların ülkesinde uğradığı zulüm ve haksızlıklara dikkat çekmek adına Kaepernick maçlardan önce ulusal marş çalınırken diz çökmeye başladı. Çok tepki aldı. Bayrağa ve vatana saygısızlıkla suçlandı. Hiç konuşmadı, diz çökmeye devam etti.

Colin Kaepernick

Yaptığı tek şey bu değildi. Kaepernick bir yandan tonla türlü hayır kurumunda aktif görev alıp, epey bağış yardımında da bulunuyordu. Hiç bozmadı istifini ve çizgisini. Bu bozmayışıyla da bir örnek oldu. Diğer NFL oyuncuları kısa süre içinde ona katılmaya başladılar ve bu sezonun başlangıcında, hemen hemen tümü siyahi oyunculardan oluşan NFL’de diz çökme protestosu öyle yaygınlaştı ki, Trump aktif olarak kuruma sallamaya başladı.

Sizi bilmiyorum, ama Kaepernick’in barışçıl protestosu bana gerçekten de 2017’nin en anlamlı şeyi gibi geliyor. Toleranssız, ayrımcı, nefret dolu ve agresif insanlara karşı, dimdik durup diz çökerek isyanını belli etmek büyük bir hareket. Herkes suratına küfrederken buna devam etmek de, büyük bir yüreğe delalet. Çarşamba günü nihai Person of the Year açıklanacak, Kaepernick çıkar çıkmaz; ayrı. Bizce her türlü, gönlü ve aklıyla damgasını vurdu vuracağı kadar zaten. İyi ki de yaptı.

Sivil itaatsizlik en güzel direniştir çünkü bazen, Kaepernick onu ispatladı…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.