Kendisi tam bir Geek olmasa da Geek aleminin en sevdiği karakterlerden biridir Conan O’Brien. Ben de kendisini NBC’deki Late Night Show’undan beri severek takip ederim. Her ne kadar yeni rakipleri karşısında biraz eski moda kalmış olsa da hala en başarılı talk show’lardan biri TBS’de yayınlanan “Conan”. Conan, turuncu saçları, uzun ve ince vücudu ve sakar görünümüyle zaten komik bir şeyler ortaya çıkacağı beklentisini yaratıyor. Üzerine de klasik late night formatını başarıyla uygulayarak 22 yıldır haftada dört gün izlenmeye değecek bir talk show yaratmayı başarıyor.

NBC’den olaylı ayrılışından sonra (bknz. NBC vs. Conan: Tonight Show Kavgası) kendisi sosyal medyada Geek camiası tarafından güçlü bir şekilde desteklendi ve TBS’de yeni şovuyla birlikte içeriğine daha fazla geek işi almaya başladı. Bunlardan en öne çıkanı sanırım bilgisayar oyunlarından kesinlikle anlamayan, onlardan hoşlanmayan ve beceremeyen Conan’ın yeni piyasaya çıkmak üzere olan ve tüm dünyanın merakla beklediği oyunları incelediği bölüm “Clueless Gamer”dır sanırım.

Yine aynı şekilde kendisi Comic Con dönemlerinde konferansı ziyaret eder, orada kamera ekibiyle beraber çekim yapar ve ortaya da geek kültürüyle ilgili eğlenceli bölümler ortaya çıkarır. Mesela 2011’de Warner Bros animasyondan Bruce Timm’le birlikte “The Flaming C” adlı karakteri yaratmış ve bununla ilgili bir panelde yer almıştı. Her sene konferansa özel bir kaç bir şey yapmayı ihmal etmez Conan.

Bu sene bunu bir adım daha ileri götürmüş gibi görünüyor. 2015 Comic Con’a özel olarak normalde pazartesiden perşembeye olan programın tarihlerini, konferansın günleri olan çarşambadan cumartesiye değiştirdi ve daha da güzeli şovunu San Diego Comic Con’da gerçekleştirecek. Konukları ve bölümleri konferansa ve tabii ki geek kültürüne özel olacak. Conan’ı o ortamda görmek zaten komik bir de üzerine planlanmış bölümleri düşününce mükemmel bir program olacağını tahmin etmek zor değil.

Ek olarak Conan’ın konferanstaki Hunger Games panelinde de moderatör olacağını ekleyelim. İnternete düşünce izlenmesi gereken panellerden biri olarak notumu aldım.Conan’ın Comic Con özel bölümleri 8-11 Temmuz tarihlerinde TBS’de yayınlanacak. Geek aleminin kesinlikle kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum. Conan’ın Comic Con özel sayfasına buradan ulaşabilir, keyifli videolara göz atabilirsiniz.

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

5 Comments

 1. Conan’ın mimik ve tepkileri iyi oluyor. İzlerken bir espri dahi yapmasa bile takınmış olduğu tavırlar bile komik olabiliyor. Eskisi kadar takip etmiyorum ama kalitesinden ödün vermiş olduğunu düşünmüyorum. Ön yargı mode on. 😀

  • Daha önce de söylemiştim sanki, düzenli olarak üç tane talk show takip ediyorum: @Midnight, Daily Show ve Conan. Conan’ın kendini bozmadığı konusuna katılabilirim ama yeni rakipleri (@Midnight bambaşka birşey zaten) Jimmy Fallon ve James Corden’ın skeçlerinin yeni nesile çok daha fazla hitap ettiği bir gerçek. Conan’ın biraz kendini tekrar etmeye başladığını ve programı çok fazla yenileyemediğini düşünüyorum. Ama eski kafalı biri olarak hala severek izliyorum, o ayrı.

   • Bu arada ön yargı mode on kısmını kendime yönelik yazmıştım. Size yönelik değildi. =) Yanlış anlama olduysa kusuruma bakmayın. Çağın gerekliliğidir belki de yenilikçi olmak ama Conan bir şekilde izletiyor kendini. Şimdilerde çok fazla takip edemiyorum o yüzden bir numara Conan’dır diyemem tabii fakat düzenli takip ettiğim zamanlarda büyük keyif almışlığım vardı belirteyim istedim.

    • Ha yok canım yanlış anladığımdan değil, alıngan mı diyosun sen bana.. 🙂 Yazıda o kısmı yeterince açmadığımı düşündüm de senin yorumundan sonra, o yüzden senin yorumun üzerinden ekleyeyim istedim. 🙂

 2. allthewaygeek Reply

  Geleneksel bir hard-core talk-show izleyicisi olarak Conan O’Brien’ın bazen miğdeme kramplar girmesine sebebiyet verebilecek düzeyde tabiri caizse ‘komedi’yi son vitese alıp, hız kesmeden, tam gaz ilerlediği gerçeğini gururla ifşa etmek ve kamunun paylaşımına sunmak istiyorum. Aşağıda yer alan yorumlara göz gezdirme şansından sonra eriştiğim bir sonuç varsa o da ”Conan iyi hoş, güzel, takdir ediyoruz fakat O’Brien programının konseptinde artık daha fazla, küreselleşmenin başrollerini paylaştığı, eğlence endüstrisinde yer alan ‘günümüz toplumu’ yapımının izleyicilerinin (bknz: genç kitle) düşüncelerine ve beklentilerine daha çok hitap eden bir tutum sergilememeye başlamış, buna bağlı olarak ‘nispeten hafif’ şeklinde tasvir edilebilecek düşüş yaşamış ve yukarıda bahsi edilen ”genç kitlenin” ilgi ve alakasından son dönemlerde mahsur kalmıştır. (bknz: Leno’dan sonra tahtı devralan NBC’nin neşesi, sürekli bir kız çocuğuna sahip olduğunu mümkün olan her fırsatta dile getiren, 40 yaşındaki -inanır mısınız, hiç göstermiyor, adam genç!- Jimmy Fallon’a devredişi, Fallon’ın Late Night’dan sonraki popüleritesini artırıp O’Brien’nın düşüşüne neden olmuştur.) Her ne kadar Fallon nispeten teenagers gündeminin nabzını daha sıkı tutsa ve takip etse de, Conan her zaman geek & nerd camiasına hitap eden ender ve saygın komedyenlerden biri olmuştur. Uzun lafın kısası, O’Brien’nın sıkı bir fanı olduğumdan ötürü Comic-Con’da pür dikkat ”bakılı olacağım.”
  Dipnot: Bu dönütü neden ansiklopedi-vari bir şekilde ‘Wikipedia’ atmosferinde oluşturdum ki?
  Dipnot (2): Bilmiyorum, sanırım öyle istedim.
  Her neyse, teşekkürler. Esen kalın.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.