Gün itibariyle Los Angeles – California semalarında E3 devam ediyor ve biz, saat farkının verdiği kuvvete dayanarak, gerçekten uyuyamıyoruz. Süreç ilerledikçe ve haberler gelmeye devam ettikçe mutlaka daha çok şey yazacağız ancak izninizle önce bir çıldırmak istiyoruz. Çünkü CYBERPUNK 2077!

Hemen oyunun yeni sinematik tanıtım filmini de aşağıya koyalım mı?

Ne Zaman Çıkacak?

Oyunun çıkış tarihi 16 Nisan 2020 olarak açıklandı. Aynı zamanda 10 Haziran 2019’u yaşamakta olduğumuz bu gün itibariyle, oyun,  PlayStation Store ve Steam gibi platformlarda ön siparişe açılmış durumda.

Kaça Çıkacak?

Henüz oyun çıkmadığı ve bizlerin oyunlara erişim için harcaması gereken meblağ farklı farklı para birimlerine odaklı olduğu için kesin bir fiyat veremiyoruz. Ancak şu an itibariyle ön siparişler Steam üzerinden 249 TL; PlayStation Store’da ise 459 TL olarak fiyatlandırılmış durumda. Buradan oyunun çıkış dönemiyle ilgili belirli bir fiyat bandı tahmini yapılabilir sanırım.

Yeni Ne Var?

Cyberpunk 2077 malumunuz olduğu üzere ilk defa bugün duyurulan bir oyun değildi. CD PROJEKT RED’in oyun üzerinde uzun zamandır çalıştığını zaten biliyorduk, geçtiğimiz yıl da yine bir E3 zamanında şöyle bir tanıtımı gösterilmişti:

Bir yıl aralıklı olarak sunulmuş olan bu iki tanıtım filminden yola çıkarak ne farklar var diye şöyle bir bakabiliriz. Öncelikle grafiklerin geçtiğimiz yıl yayınlanan tanıtım ve oyun içi görüntülerine göre çok çok daha iyi gözüktüğünü söylersek itiraz eden olmaz sanırım? Tabii ki bunu tanıtım filminin sinematik olduğunu da göz önünde bulundurarak söylüyoruz, yine de karakter modellemelerinin ve insanlara eklemlenen teknolojinin çok daha gerçekçi durduğunu belirtmeden geçemedik.

Oyunun içinde geçeceği dünyadaki o cyberpunk atmosferini sunmak açısından yine çok güzel yol alındığını düşünüyoruz, ‘cyberpunk atmosferi’ derken neyden bahsettiğimizi anlatabilmek için sizi şuraya yönlendirebiliriz. Beklenen bunaltıcılığın yanında, gaza getirici bir yönü de var, dengeyi bulmalarına özellikle bayıldık.

Bir yeni bilgimiz daha var, şimdiye kadar görmemiş olmanız gerçekten imkânsız elbette ama yine de yazacağız, çünkü neden yazmayalım? Oyunda KEANU REEVES var! Hiçbir masraftan kaçınmamış; oyunun tanıtımını yapmak için bizzat kendisini de etiyle kemiğiyle konferansa getirmişler hatta. Sizi bilmiyoruz ama bizce Keanu Reeves’in dâhil olduğu her şey bir üst ivme alarak ilerliyor zihinde. Henüz kendisinin oyunun ne kadarında yer alacağıyla ilgili detaylı bilgimiz yok ancak evrenin kilit karakterlerinden biri olan Johnny Silverhand rolüyle karşımıza çıkacağını biliyoruz:

Son olarak oyunda Türkçe dil desteğinin de olacağını söylersek, oyunla ilgili yeni öğrendiğimiz her şeyi bildirmiş oluyoruz. Asalım bayrakları, eminiz bu habere de en az oyunun kendisi kadar sevineceksiniz.

Tabii bu kadar haberden sonra, bir hype’tır aldı başını gidiyor. Bir kısmımız hayatında ilk defa ön siparişle oyun almayı kafasında tartarken; bir kısmımız da şu bir yıllık süre zarfında acaba ön sipariş fiyatını değerli madenlere yatırsak da, asıl çıkışını yaptığında hazır olmuş olsak mı diye planlar yapıyor. Daha çoğunlukta olduğunu düşündüğümüz bir kısım ise her gün kenara bir lira koysam o zamana kadar kaç eder diye kendince düşünüyor olabilir. Bu hesapların bir benzeri de oyunu kaldırabilecek olan bilgisayarlar yahut konsollar için yapılıyordur muhakkak. Herkesi saydık mı? Bakınız, bütün sayım işlemini, imkânlar olduğu sürece oyunun kesinlikle oynanacağı üzerine bina ettik. Başka türlü bir ihtimali düşünmemize CD PROJEKT RED’in mazisi ve oyunla ilgili duyduğumuz, bildiğimiz, gördüğümüz şeyler engel oluyor.

Cyberpunk 2077’ye karşı duruş noktamızı – asla sakin değiliz – belirttiğimiz yazımıza son verirken, bir ufak çekincemizden de bahsedelim istedik. Keanu Reeves’in oyunda olacağının duyurulmasından itibaren pek çok haberin başlığının “Keanu Reeves’in Cyberpunk 2077’si” minvalinde ilerlediği dikkatimizi çekti. Evet, Keanu Reeves’in oyunda yer alıyor olması büyük bir heyecan yaratıyor ve evet, oyun sektörünün gelişmesini geek’ler olarak mutlulukla takip ediyoruz ancak işi buraya da indirgemesek mi acaba?

Sizler ne dersiniz sevgili geek’ler? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin!

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.