Aman ya Şeyh Hulud, Dune 2 için trailer yayınlandı!

Frank Herbert imzalı efsanevi bilim kurgu kitap serisinin uyarlaması Dune filminin ikinci bölümü için damıtıcı giysilerinizi hazırlayın çünkü bir kez daha eni sonu gelmez Dune çöllerinde, kutsal solucanların aralarında süründüğü kumulların içinde, uzun ve güzel bir yolculuğa çıkıyoruz. Buyurun fragman:

Arrakis çöllerindeki kumların altında hangi sırlar yeryüzüne çıkmayı bekliyor?

Timothée Chalamet, Zendaya, Javier Bardem, Rebecca Ferguson’un yanına eklenen Florence Pugh, Austin Butler, Léa Seydoux, Dave Bautista ve Christopher Walken’i içeren genişlemiş kadrosu ve bizi heyecanla yarıda bıraktığı noktadan başlayacağı hikâyesiyle bu yıl bizlere gün saydıran üç şeyden birisi de Dune Part 2 diyebiliriz. Dördüncü Şaddam’ı oynayacak Christopher Walken olsun; şöyle iştahımızı tatmin edecek, susuzluğumuzu giderecek epik bir bilim kurgu olarak görülmesi olsun, bu güzelliğin damarlarımızdan nükleer enerji geçirtmek için çok nedeni var.

Dune Part 2’nin Kasım 2023’te gösterime girmesi bekleniyor ve dürüst olmak gerekirse, biz heyecanlanmaktan bekleyemiyoruz.

Author

Size bir hikaye anlatayım.

3 Comments

 1. Göksu Gün Alioğlu Reply

  Dune da inanılmaz büyük rol oynayan, Dune Mesihi ve Dune un Çocukları nda ana karakterlerden biri olan ve altı kitaplık orijinal roman serisindeki temaların anlaşılmasinda olmazsa olmaz bir karakter olan Alia Atreides’i görmedik fragmanda. İmparator kesin gelecek fragman ve tanıtımlarında olacak, Christopher Walken ın Shaddam ı oynayacagi çoktan kesinleşti ve IMDB ye geçti bile. Ancak Alia hakkında hiçbir şey soylenmiyor. Hiçbir bilgi yok. Hangi çocuk oyuncuyu seçtiler vs. Açıkçası bir salaklık yapıp karakteri son savaş sahnesi gelmeden öldürüp bir kenara atmalarindan korkuyorum. Villenueve büyük, çaliskan ve tutkulu bir yonetmen. Ancak ne büyük yonetmenlerin saçma kararlar verebildigini görmedik mi? Berbat bir uyarlama olan Lynch in Dune u bile haklı olarak Alia’ya çok önem vermişti. John Harrison un kostüm tasarımında ve bazı oyunculuklarda leş olan 2000 miniserisinde de karakter minik bedeniyle ortalıkta cirit atıyordu. Kendisi ilk romanda bile kült simalardan biridir. Villenueve karakteri atlarsa kendisi biter benim gözümde. İnşAllah karakteri şimdilik sürpriz olarak saklıyordur. Aksi takdirde her şey boşa gider. Part 1’de Alia’yı Paul’ün kehanet hallerinden birinde biraz görmüştük. Yönetmen bunu tamamına erdikmek zorunda. Atreides kardeşlerin Baron ile akrabalık bağı açıklanmalı ve Alia da çocuk asker olarak performansini sergilemeli. Bu onun karakter arc’ı için olmazsa olmaz. Dune Mesihi ni ve Dune un Çocuklari ni filme uyarlamayacak olsalar bile Alia nın ilk kitapta çizilmiş portresi filme öyle ya da böyle yansitilmali. Frank Herbert belli ki karakterini çok önemsemiş de ona böyle hem trajik hem ilginç de bir hikaye döktürmüş, karakter üzerinden politikadan felsefeye, dinden psikolojiye kadar pek çok alana ait konulara gönderme yapmış. Villenueve Herbert a gerçekten saygiliysa karakteri bir köşeye sallamaz.

  Sizler ne düşüyorsunuz Geekyapar yazarları bu konuda?

  • Meltem Deniz Doğan Reply

   Kitapta Part 1’in bıraktığı yere kadar Paul hem Harkonnenlerle bağını hem de bir kız kardeşi olacağını öğrenmişti, filmde de bunu devam ettiriyorlar dediğiniz gibi. Zaten böyle ciddi bir Dune uyarlaması yapılacak da içerisinde Bıçağın Azizesi olmayacak mı? Tabii ki gelecektir yani, karakteri harcayacaklarını düşünmüyorum. Bu açıdan sürprize bırakmaları çok daha yüksek bir ihtimal. Sadece belki Villenueve bunu bir üçleme gibi planlandıysa ve hikâye Paul’dan sonra devam ettirilmeyecekse Paul’un iktidar serüveninin ardına koymak istemiş olabilirler. Neticede evet, bir sürü korku filminde yer alan çocuk oyuncular var ama Alia’nın çocukça bir gaddarlıktan fazlasıyla uzak, yetişkinlerin dahi kolay kolay sindiremeyeceği bir karakter arkı var. O açıdan Part 2’de bebekliğini görüp sonraki görüşümüzde büyük bir yaş değişimi olabilir. Neticede normal şartlarda Padişah İmparator ve Prenses İrulan’ı da ilk filmde görmemiz lazımdı ama karşımıza çıktıkları zaman filmin saikleri açısından değişti <3

 2. İmparator ve Irulan’ı ikinci filmde göstermek için kenara ayırmak mantıklıydı. Zaten imparator kitapta da kitabın sonuna kadar ortaya çıkmıyor, sadece kendisinden bahsediliyor. Irulan ı da her ne kadar her bölüm basindaki tarih kitaplarindan alintilarl tanisak da o da fiziksel olarak sona kadar gözükmüyor. Zaten Part 2 de bir Dune uyarlamasi, serinin ayri bir kitabinin degil. Yönetmen bunun bir sequel’den ziyade dev bir filmin ikinci yarisi oldugunu belirtmisti.

  Bu arada Part 2’nin Meksika’daki ilk prömiyeri yapıldıktan sonra Twitter’a Alia hakkında söylenti-spoilerlar düşmeye başladı. İlk başta inanmadım söylenenlere. Prömiyerden önceki söylentileri de zaten ciddiye almazdım. Ancak sonra şu ana kadar çıkan fragmanların, tv spotların, promoların, sneak peeklerin oyuncularla ve yönetmenle yapılan ropörtajların ve Time, Empire ve Total Film gibi dergilerdeki makalelerin barındırdıkları detayların söylenti denen şeylerle uyuştuğunu fark ettim. Ağır spoiler olmasın diye yazmayacağım bunların neler olduğunu tabi ama gerçekten çok ilginç bir “Dune Era” geçireceğiz. Yani genel izleyici için pek bir şey ifade etmiyor aslında. Bu ilginç dönemi kitabı kitapları sevenler yaşayacak.

  Aralık’ta yayınlanan üçüncü fragmanın sonundaki o sesin (Lady Jessica’yı oynayan Rebecca Ferguson’ın sesiydi herhalde) de dediği gibi:

  “You are not prepared for what is to come.”

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.