Xbox markasının en tepesindeki isim Phil Spencer röportaj verdiği bir Youtube kanalında konu Redfall oyununa gelince oldukça samimi açıklamalarda bulundu ve genel durumdan memnuniyetsizliğini dile getirdi.

Kinda Funny Games kanalında Redfall ismiyle bu sene Xbox tarafı için beklenen birinci parti oyunlardan birinin oldukça kötü çıkışı hakkında gelen soruya şöyle diyor Spencer: “Benim için Xbox kitlesini hayal kırıklığına uğratmaktan daha zorlayıcı bir durum yok. Uzun zaman boyunca parçası oldum, tabii ki bu markanın başındayım, bir sürü arkadaşım var ve fazlasıyla geri dönüş alıyorum. Ve bu kitlenin markaya olan güvenini kaybetmesini izlemek, hayal kırıklığına uğrayışını izlemek; hayal kırıklığına uğradım. Kendimle ilgili memnuniyetsizlik yaşıyorum.” Sonrasında ise biraz daha detaya giriyor Xbox CEO’su: “Bence oyunun çıkışta 60 fps olacağını söylemek, sonra çıkışa birkaç hafta kala 60 fps’in sonra geleceğini söylemek; bir kroşe indirmek gibi hissettirdi, haklılık payı var tabii. Sonra oyunun çıkışını görmek ve aldığı skorlar istediğimiz şey değildi. Hayal kırıklığına uğratıcı. Ben de bir nevi kendimi toparlamaya çalışıyorum. Bundan neler öğrenebiliriz? Daha iyi nasıl olabiliriz?” Şeklinde konuyu bağlayan Phil Spencer pek de memnun değil anlayabileceğiniz gibi.

Çok yakında(!)

Yahu neler neler diyesim var da kendimi kontrol etmeye çalışacağım. Bu oyunun o puanları alacağını göremeyen var mıydı aranızda? İlk oynanış videosundan bile belli değil miydi vasatı aşamayacak bir şeyin geldiği? Redfall özelinde konuşmayı bırakıp genel Xbox birinci parti tarafına bakalım: Abi nerede oyunlar? Çoğunu yıllar önce duyurdunuz hâlâ ses seda yok. Anca söylenti kisvesinde olumsuz haberler geliyor: Yok Fable geliştirme süreci sorunluymuş, yok Perfect Dark daha çok uzaktaymış, yok Coalition yeni IP oyunu iptal edip Gears 6 oyununa dönmüş falan filan. Zaten her sene çıkıp da “Bu yıl Xbox yılı olacak!” demenize kimse heyecanlanmıyor artık bu yaşanan hayal kırıklıkları sebebiyle. Neyse ki geçen sene Pentiment ve bu sene başında da Hi-Fi Rush geldi de yine biraz puan topladınız oralardan ki onlar da asıl beklenen AAA oyunlardan ziyade daha mütevazı yapımlardı. Haziran ayında yapacağınız sunum çok iyi olmak zorunda, çünkü beklenen Playstation sunumu bu ay sonunda olup da ortalığı coşturursa iyice eliniz zorlanacak, haberiniz olsun.

Redfall oynadınız mı? Xbox tarafına gelecek birinci parti oyunlardan hangisi heyecanlandırıyor? Phil Spencer beyefendinin sürekli bir şeylere bahane üretmesi temcit pilavı tadı vermedi mi? Neden Xbox Series X için daha hâlâ rakiplerinin seviyesinde bir başyapıt göremedik? Fikirlerinizi bizlerle dürüstçe paylaşabilirsiniz.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.