Bu senenin eylül ayında Community dizisinin yıllardır istenilen filmi, sonunda onaylanmıştı. Filmin senaryosunu Andrew Guest ile birlikte yazan ve dizinin de yaratıcısı olan Dan Harrmon, katıldığı bir podcast‘te yazım aşamasındaki düşünce süreçlerinden ve karşılaştığı zorluklardan da bahsetmiş: “Andrew ile birbirimize ‘Bu ne olacak ki?’ diye sorduk. Community bittiğinden beridir geçen yıllar benim için devrimsel oldu. Dolayısıyla kafamı geri o zamanlardaki hâle getirip her şeyi bıraktığım yerden almak o kadar kolay değil. Dizi bittiğinden beridir geçen on sene içerisinde büyüyüp gelişen hayranları memnun etme kısmından bahsetmiyorum bile.” diyerek sözlerine başlayan Dan Harmon, konuşmasının devamında geçen zamanın filme yapacağı etkiden de söz etmiş:

Felsefi olarak vardığımız püf nokta ‘İşte bu! İnsanların görmekten hoşlanacağı şey zamanın değişmesiyle birlikte karakterlerin de yaşamlarının değiştiği ve onlarla paylaştığımız bu dünyanın da değiştiği fikri’. Karakterler adapte oldu –değişen dünyaya hepimiz gibi reaksiyon gösterdiler- ama şüpheye yer bırakmayacak şekilde hâlâ kendi kimliklerindeler.

dan harmon community rick and morty

Tabii diziyi izleyenlerin bildiği ve belki de aynı benim gibi en çok sevdiği şeylerden biri, parodi diyebileceğimiz bölümlerdi. Law&Order, The Good, the Bad and the Ugly, Dawn of the Dead gibi birçok kült yapımın Community tarafından yorumlanmasını izlemiştik.

Dan Harmon bu konuda da Andrew Guest ile kafa patlattıklarını şu sözler ile açıklıyor: “Community filminin paintball odaklı olmasının gerçekten iyi bir fikir olduğunu düşünüyor muyuz? Bence bu ilk başta ıskartaya çıkarılacak fikirlerden biri çünkü ilk aklınıza gelen fikirlerden biri ve bu ‘Community filmi konsepti’yle ilgili bir problem. Geleneksel bir sitcom akışından ziyade, ilk sayfadan son sayfaya kadar, zevk verici bir biçimde Martin Scorsese ya da David Fincher gibi yönetmenlerin bakış açısına hapsolduğunuz veya daha da önemlisi bir karakterin gözünden bölümü izlediğiniz birçok zaman oldu. Bu seçeneği silmek zorundaydım. Daha iyi bir yazar belki de silmezdi.” Harmon’ın filme dair daha fazla görüşünü okumak isterseniz şuraya gidebilirsiniz.

community movie

Community sitcomlar arasında cidden çok ayrı bir yerde duruyor. İlk sezonunun yarısına kadar zorla ilerlediğim ama geri kalan tüm süre ve bölümler boyunca da izlemekten zerre pişman olmadığım bir dizi. Bizlere Abed gibi en efsane sitcom karakterlerinden birini kazandıran, parodi yaptığı birçok bölümden adeta zekâ fışkıran ve izlerken kahkahalar attırmasa da suratınıza mutlaka bir tebessüm konduran bu yapımı daha önce değerlendirmediyseniz, yazdıklarım size teşvik olsun. #sixseasonsandamovie

Filmden beklentileriniz nedir? Dan Harmon ismini Rick and Morty dışında hangi yapımlar ile duydunuz? Dizide en sevdiğiniz karakter ve sezon hangileri? Dördüncü sezonun en kötü sezon olduğuna katılıyor musunuz? Ben hiç katılmıyorum çünkü. Beyninizin içindekileri, kendi uydurduğunuz bir sohbet programında açıklıyormuşçasına söyleyin.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.