Bilmiyorum yaşınız tutar mı, ya da internetle ilginiz o dönem yüksek seviyede miydi ama, Daniel Craig’in James Bond rolüne seçilişinin açıklandığı ilk tarih, eğer internetin kolektif hafızası biraz daha gelişkin olsaydı muhteşem bir eğitim fırsatı olabilirdi hepimiz için. Çünkü Craig resmen yerden yere vurulmuştu ilk duyurulduğunda. O adam sarışındı, komik falan değildi, nereden çıkmıştı, Brosnan’ın mumunu yakamazdı, böyle ahlaksızlık mı olurdu…

Sonra ne oldu? Daniel Craig gelmiş geçmiş en yüksek hasılat rakamlarına ulaşan, seriye ilk Oscar’ının gelmesine vesile olan, eleştirel anlamda da en takdir kazanan Bond oldu. Peki bunların stüdyo farkında değil mi? Olmaz olur mu? Craig Spectre sonrasında “kolumu kesseler dönmem artık, tiksindim” minvali sertlikte açıklamalar yapıp, sonradan hiçbir şey olmamış gibi “ya o kadar da değil de şimdi, ben de yoruldum da” şekli bir politik beyana döndüğünden beridir de onu tekrar ikna etmeye çalışıyor.

4 James Bond

Bu uğurda kulağımıza en son çalınan dedikodu, EON ve Sony’nin İngiliz yıldıza toplam 99 milyon dolar önerdiği, Craig’in buna rağmen Nuh deyip peygamber demediği yönündeydi. Bu bile insanın küçük dilini yutmasına sebep olacak bir rakamken, Esquire’un yeni edindiği habere göre Sony bunun reddinin ardından ikinci bir teklif yapmış. Bu seferki teklif, iki filmde arka arkaya oynayıp, Craig’in meşaleyi yeni birine bırakmasını içeriyor. İlk film Craig dominant, ikinci film ise genç arkadaşın üstünlüğünde. Peki önerilen meblağ? 150 milyon dolar.

Açıkçası şahsen Daniel Craig’in en iyi Bond olduğunu düşünmekle birlikte, dört filmin yeterli bir rakam olduğunu düşünüyorum. Daha da önemlisi, eğer aktörün niyeti yoksa, isterseniz 200 milyar dolar verin, adam geldiğinde leş gibi bir performans sergileyecek. O hâlde zorlamanın ne manası var? Eğer “ben uzun vadeli düşünüyorum” diyorsan, git Craig’i komple bir filmlik değil de, küçük bir konuk performanslık ikna et. Yok bir kereliğine hazır bir aktörle anlaşıp, yeni ve uzun vadeli bir star bulana kadar ara bir film yap belki de, ne bileyim? Bana biraz saçma geliyor bu tutum, siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.