Bir film herhalde daha bu kadar batağa saplanamazdı. Senaryosunu Aaron Sorkin’in yazdığı ve anladığımız kadarıyla Jobs’un kariyerindeki üç ikonik ürün çıkışına odaklanıp 1998’de iMac’in tanıtımıyla sonlanacak olan Steve Jobs biyografisi iki kere başrol değilştirdi, bir kere yönetmen değiştirdi, en sonunda da farklı bir stüdyoya geçti. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bu stüdyo değişim süreci de Sony’nin hacklenen e-postaları sayesinde halka mâl oldu, kirli çoraplar ortaya döküldü, Sorkin çıkıp açıklama yapmak zorunda kaldı…

Ama şimdi işler biraz rayına girmişe benziyor. Film çekimlere bu sene içerisinde başlayacak ve bu sebeple kadro da tamamen belli olmuş. Dilerseniz hemen geçelim, önceden de Sezar’ın hakkını Sezar’a verelim, resimleri CultofMac isimli bir site şu sayfada ince ince hazırlamış, oradan aldık. Kendilerine kısa bir alkış alıp başlıca rollere geçiyoruz.

1. Steve Jobs = Michael Fassbender

Fassbender Steve Jobs

Fassbender yeteneği tartışmaya açık olmayan oyunculardan biri. Kariyeri boyunca da hep doğru rollerde karşımıza çıktı. Dürüst olmak gerekirse Jobs’dan daha dikdörtgen bir suratı var fakat biraz prostetik, biraz makyajla kapatılmayacak bir şey değil. Zaten bu tip şeyler biraz da oyunculuk maharetine bakarlar; Frank Langella’nın bize vaktinde Frost/Nixon ile kanıtladığı gibi.

2. Joanna Hoffman = Kate Winslet

Winslet Steve Jobs

Filmin kadın başrolünü oynayacak olan aktrisimiz Kate Winslet. 2011’den sonra sinemaya biraz ara verip, geçen sene Divergent ile kamu önüne tekrar hızlı bir dönüş yapan Winslet Macintosh’un pazarlama müdürü Joanna Hoffman’ı canlandıracak.

3. Steve Wozniacki = Seth Rogen

Bu rolü verirlerken sadece “kilolu ve sakallı kim var? Hah, Rogen!” diye düşündükleri çok açık. Seth Rogen kesinlikle kötü bir oyuncu değil ve gerektiğinde dramatik bir kabiliyet de gösterebiliyor. Anlayacağınız nötrüz bu kararın karşısında.

4. John Sculley = Jeff Daniels

Daniels Steve Jobs

Sculley’nin ismini bilmiyorsunuzdur, ama kendisinin ne yaptığı herkese malum olan bir şey. Zira Sculley, Steve Jobs’ı Apple’dan kovan CEO olarak biliniyor. Bu rolü Ashton Kutcher’ın filminde Matthew Modine canlandırmıştı. Dürüst olalım, Daniels role fena halde yakışıyor. Sorkin ile mazileri de var hem, süper!

5. Chrisann Brennan = Katherine Waterston

Waterston Steve Jobs

Bu sene Inherent Vice ile çıkış yapan Waterston Jobs’un eski kız arkadaşı ve ilk kızının annesi Chrisann Brennan’ı canlandıracak. Rolün ne kadar büyük olacağını bilmiyoruz, fakat muhtemelen -Waterston’ın yaşını ve filmin üç farklı zaman diliminde geçtiğini düşünürsek- sadece başlarda gözükecektir.

6. Andy Hertzfeld = Michael Stuhlbarg

Stuhlbarg Steve Jobs

İsmi neredeyse hiç bilinmeyen, ama işi kendisinin şahane bir ayinesi olan Stuhlbarg Steve Jobs filminde orijinal Macintosh geliştirme ekibinde yer alan Andy Hertzfeld’i canlandıracak. Dürüst olmak gerekirse en sevindiğim haberlerden biri bu oldu. Stuhlbarg Boardwalk Empire’dan Hugo’ya ve tabii ki A Serious Man’e kadar pek çok sağlam performansa sahip bir aktör. Filme çok eşsiz bir tat katacaktır.

Bu ana altılı haricinde ise Steve Jobs’ın kızı Lisa’yı yaş sırasıyla Perla Haney-Jardine, Ripley Sobo ve Mackenzie Moss canlandıracak; PR konusunda bir efsane olan Andrea Cunningham’ı Sarah Snook, Apple’ın yazılım mühendisliği başkanı olan Avie Tevanian’ı ise Adam Shapiro oynayacak. Kadro genel itibariyle bu şekilde. Ne diyorsunuz geekyaparlar? Olmuş mu?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

4 Comments

  1. joshua michael stern’nin üstlendiği jobs filminde andy hertzfeld’i göremedik fakat biyografi kitabini okuyan herkes andy ismine aşinadır. özellikle şirkete geri dönüşünden sonra andy resmen jobs’ın sağ koluydu.

    ve bana sorarsanız seth rogen, wozniak icin biçilmiş kaftan 🙂 yine de bekleyip görelim…

  2. fassbander çok iyi bir oyuncu ama görüntü olarak steve jobs la hiç alakası yok umarım film makyaj konusunda anthony hopkins in hitchcock ‘ı gibi olmaz!

  3. Tags: steve, jobs, christian, bale, aaron, sorkin, kim, oynayacak, cast
    Arkadaşlar açıkçası ben bu durumdan çok sıkıldım. Oynayacak kişilerin isimleri sürekli değişiyor, Jobs filmlerinin sayısı artıyor adamı mezarında ters döndürme lafı gerçek oluyor resmen.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.