Yeniden çekimlere karşı bir insan değilim. Gerçekten. Bir filmin üzerinden belli bir süre geçtikten sonra bence yeni bir yönetmen, dönemine uygun özgün bir bakış açısıyla onu terkar yorumlayabilir. Bunda hiçbir beis görmediğim gibi durumun bu olmadığı çok aşikar olarak yeniden yapımlarda da pek sesimi çıkartmıyorum. Fakat bazı filmlerin de olduğu yerlerde kalmaları gerektiğini düşünüyorum. Bunun ayrıştırıcısı nedir, hangi filmler yeniden çekilebilir, hangilerine dokunulmamalıdır tam çözemiyorum ama bir şeyden emin gibiyim: Indiana Jones kesinlikle ikinci kategoride.

Fakat buna rağmen bu tip şeylerin kararını veren şeyler doğal olarak kârdan başka bir şeye odaklanmamış şirketler olduğu için hiçbir kutsal dokunulmaz kalmıyor. Indiana Jones da öyle işte. Şu sıralarda Marvel ve animasyon departmanı sayesinde ortalığı kavurmakta olan, sene sonunda bunların arasına bir de Star Wars’ı eklemeyi planlayan Disney bunlarla yetinmiyor olacak ki aralarına bir de Indiana Jones‘u ekelmeyi düşünüyor. Disney CEO’su Bob Iger, ünlü profesörü tekrar -yeni bir aktörle- diriltmeyi düşündüklerini, bunu da 2016-17 gibi yapmayı planladıklarını söyledi.

Meet The FilmMakers: "Guardians Of The Galaxy"

Peki ya başrol? Anladığımız kadarıyla yeni film Crystal Skull’ın yaptığını yapmayacak, karşımıza yepyeni bir Indy çıkartacak. O konuda da Disney yol almışa benziyor. Deadline’ın haberine göre şu anda rol için favori konumunda olan aktör Chris Pratt. Geçen sene The Lego Movie ve Guardians of the Galaxy ile süpersonik bir çıkış yakalayan, bu sene de onun üzerine Jurassic Park ile yeni bir klasman çıkacak olan Pratt, bu rolü de kaparsa günümüzün en büyük yıldızlarından biri olmayı resmen garantileyecek. Şüphe yok buna.

Fakat sorun şu, Pratt doğru karar mı gerçekten? Daha doğrusu soruyu şöyle soralım, Pratt kararı iyi bir karar mı, yoksa akla en yatkın olanı olduğu için mi tercih ediliyor? Star-Lord zaten 80’lerin üç ikonik kahramanının birleşimi gibi bir karakterdi, Marty McFly, Indiana Jones ve Han Solo. Yeni Indiana Jones da bu formülün çok dışına çıkmayacaktır neticesinde. O yüzden Pratt’i çok sevsem de, ne kendisinin kariyer çeşitliliği, ne de filmin orijinalliği bakımından bu kararın salahiyetinden emin değilim. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

5 Comments

 1. Tutku Tuzlu Reply

  Tabii ki son dönem işleriyle bu rol için en ideal aday gibi görünüyor. Hatta kariyer hareketleri olarak da Harrison Ford’a benzediği (önce uzay kovboyu olarak başla sonra Indiana Jones’la devam et 🙂 ) su götürmez.

  Ama itirazım var, Hollywood bulduğu her iyi aktörü suyunu çıkarana kadar sömürmek zorunda mı? Chris Pratt’a kızamazsınız, çünkü bu franchise’ların hiç birine (Guardians, Jurassic Park ve Indiana Jones, yuh artık) hayır denmez. Ama Disney’i at gözlülükle suçlayabilirsiniz. Yeni bir oyuncu seçip kendi starını yaratmayı riskli bir hareket olarak görüp en güvenli yoldan gitmeyi seçmeleri kızdırıyor beni. Aynı şeyi Star Wars’u Star Trek’i reboot’layan JJ Abrams’a vermeleri için de söyleyebiliriz. Ben bu kadar geniş havuz varken bu kadar kıt düşünmelerine anlam veremiyorum. Guardians’da Chris Pratt riskli bir tercihti, Parks & Rec’deki şişman çocuktu ve bu risk ne güzel yeni bir star kazandırdı. Aynı hareketi niye devam ettirmiyorlar bilmiyorum.

  Reboot’lar konusunda genel olarak J.H.’ye katılmakla birlikte (hep olumsuz örnekler olduğu için) ama Indiana Jones’u daha fazla görmeye hayır diyemiyorum bi şekilde. 3,5 film (Crystal Skull’ı yarım sayıyorum evet) çok az o karaktere. Bi denesinler bakalım. Çakma Indiana Jones’lar bile keyif veriyorsa orijinalini yeniden görmek güzel olmaz mı?

 2. bana kalırsa crystal skull da oyanayan Shia LaBeouf olabilir devam edecekse filmlerin bütünlüğnü bozmadan yapsınlar

 3. Son sözler tam aradığım açıklama. Chris Patt 2014 yılının kazandırdığı en iyi yıldızlardandı bence. Ama yüzünü benzer karakterlerle eskitmeye gerek yok. Role yakıştığını düşünsemde Patt için hata olabilir

 4. Abdulkerim Eser Reply

  Chris Pratt fiziksel olarak role yakışır. Why not!

 5. Raşit Kaya Reply

  Harrison Ford ile başladı, Michael J. Fox taşıdı, Chris Pratt’da bu iki oyuncu ile aynı gelenekten geliyor kanımca. Bu adamlar aksiyon-macera-komedi karması filmleri müthiş kotarıyor. Aynı anda karizmatik ve eğlenceli olmak zor şeydir. Chris’in role aşırı yakışacağını düşünüyor ve kırbacın Indy tarafından emanet edilmesi gerektiğine inanıyorum.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.