Eğer The Force Awakens ve öncesinde yaşanan onulmaz Star Wars pazarlama kampanyası içinizdeki aşkı yıldırmadıysa, muhtemelen tabuta son çiviyi filmin A New Hope’a olan koşulsuz benzerliği çakmıştır. Şu sıralar Star Wars hakkında bir şeylere heyecanlanmak, zor açıkçası. Doyacağımıza ziyadesiyle doyduk diye düşünüyorum ister istemez. Eğer benimle aynı kanaatte değilseniz, ne güzel, o zaman sizlere sımsıcacık bir Star Wars haberi getirdik.

Nedir o haber? Aslında daha önce kulağımıza çalınan bir haberin, genişletilmiş versiyonu. Bildiğiniz gibi bu senenin Aralık ayında, Death Star planlarının çalınmasını anlatan bir film geliyor, Rogue One. E dönem İmparatorluk dönemi. Hâliyle bir noktada, orijinal üçlemeden karakterlerle yolumuz kesişecek. Bu karakterlerden birinin de Vader olacağı söyleniyordu. Daha önceden Vader’ın, bir hologram olarak peydah olacağı dile getiriliyordu ama JoBlo‘nun son malumatına göre, bundan vazgeçilmiş. Vader baya baya etine dolgun bir role sahip olacakmış filmde.

09 Vader

Vader’ı filmde kimin oynayacağı ise bilinmiyor, ki zaten bizim meramımız da onunla ilgili. Bildiğiniz gibi Star Wars Rebels dizisinde de var Vader. Orada aynı Lando’da olduğu gibi, karakteri orijinal aktörü seslendiriyor. Yani efsaneler efsanesi James Earl Jones. Bu yüzden, Rogue One için de James Earl Jones düşünülüyormuş. Bizce düşünülmesin. Gerçekten. Şu dakikada Jones’un kariyerini, efsane statüsünü, geçmişini tartışacak değilim. Adam Lion King, Star Wars ve Field of Dreams’de oynamış bir adam, konuyu kapatmış zaten. Hayır, derdim o değil.

Jones şu an 85 yaşında. Ve her 85 yaşındaki insan gibi, sesi eskisi kadar gür, berrak ve güçlü değil. Gerçekten Rebels’da dinleyince fark ediyorsunuz. An itibariyle Jones, Vader sesini eskisi gibi çıkartamıyor. Ve Vader’ın sesi, teknik olarak makinasyon bir şey olduğu için, pürüzsüz, kuvvetli ve akıcı olması gereken bir ses. Üstelik Revenge of the Sith’te zımba gibi, A New Hope’ta efsaneyken, arasında geçen Rogue One’da yaşlanmış gelmesi, çok moddan çıkartır. O yüzden, umarız vefalı olalım diye, yanlış bir karar almazlar bu hususta. Evet, Jones’un sesi olmadan bir Vader garip olur, farkındayım, ama hakikaten yapacak bir şey de yok be…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.