Evet, sitenin ne olup; ne olmadığı ile ilgili bir yazı yazıyor olmak, biraz kör göze parmak, farkındayım. Ama bazen, bazı noktalarda bir manifestoya da ihtiyaç duyabiliyor insan. Site ayda çok çok (şimdi söyleyip, hava atıyor olmayalım ama, baya çok) tıklanan bir mecra olduğundan ne olduğumuzla ilgili farklı fikirlere sahip olan insanlar var hâliyle. Bu insanların her biri, siteyi tümüyle takip etmiyor; etmek zorunda da değil. Kör adamın fili tanımlaması gibi, sadece gördükleri bir parçayı, tüm siteye mâl ediyorlar. Bu gayet doğal, genelde de müdahale etmeyi tercih etmediğimiz bir süreç. Ama yine de, beraber anılmaktan hoşlanmadığımız, olmakla itham edildiğimiz bazı şeyler de var. Müsaade ederseniz, onları bir aktarmak isteriz.

 

1. Basın

The Newsroom S03E01 Jim Reddit

Buradaki ince ayrıntı, biraz kurumsal, biraz sektörel. Çoğunlukla da dışarıdan bakanın adını koyması gerekmiyor aslına bakarsanız. Ama biz yine de, hazır böyle bir yazı yazdık, adını koyalım istedik. Biz basın falan değiliz. Bizim muhabirimiz yok, araştırmacı gazetecilerimiz falan yok. Basının sahip olması gerektiğine can-ı gönülden inandığımız gerçek arayışı, objektiflik gibi kaygılarımız yok. Biz bir mecrayız. Biz bir içerik sitesiyiz. Eğlence üretiyoruz yani. Basın dediğimiz şey Ana Haber Bülteni‘yse, biz daha ziyade The Daily Show‘uz yani.

 

2. Bir Süper Kahraman Sitesi

marvelin-9-gay-super-kahramani_130777308629047510

Bu da, hâliyle, günümüz trendleriyle şekillenen bir şey. İtiraf edeyim, bu ziyadesiyle beni rahatsız eden bir tanımlama. Geekyapar’ın en çok okunan içerikleri, süper kahramanlarla ilgili; çünkü Geekyapar inanılmaz hızla yükselen bir trendle ilintili geniş bir bilgi geçmişine sahip, dolayısıyla bu meselede 1-0 önde başlayan insanların içinde bulunduğu bir oluşum. Ama ben dahil, Geekyapar’ın hiçbir ferdinin tek olayı süper kahramanlar değil. Geekyapar’ın da tek olayı süper kahramanlar değil. Punk müzikten, Oscar filmlerine, indie oyunlardan, dramedy dizilere kadar, ilgimizi çeken her şeyle ilgili klavye tıkırdatıyoruz. Bu örnekler de, son haftadan ha bu arada!

 

3. Bir Haber Sitesi

maxresdefault

İlginçtir, sitenin kuruluşundan beri böyle bir algı var; azalsa da bir türlü tam olarak bitmiyor. Yine biraz sektörel bir ayrım yapacağım, ama gerçekten affınıza sığınarak, devam ediyorum, zira önemli olduğuna inanıyorum. Geekyapar’ın 4000 yazılı tarihinde bir tane haber yazısı yok. Yani gerçekten yok. Biz haberleri “X oldu, bilin” diye bırakmıyoruz. Bizim için X olduysa, o X’in üzerine söylenecek bir laf vardır. Bulunamıyorsa, X’in olması siteye girmez. Nutkumuzun tutulduğu, dilimizin bağlandığı da olmuştur; ama o zaman onları da öyle yazarız. Geekyapar’ın girdiği şeyler, yorumdur. İçine bilgi girer, vuku bulan haber de paylaşılır, ama kuru kuru servis edilmez. Haber yazısı olarak kalmaz yani.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.