Çok oyun yazısı yazmıyorum. Bunun sebebi oyun dünyasını atıyorum bir film-dizi dünyası gibi takip edemiyor olmam. Yani “Şöyle süper oyun geliyor, şu oyunu ikiye üçe katlayacak” haberlerindeki “şöyle süper oyunu” geçtim, “şu oyunu” bile oynamamış olduğum için burada kulaktan dolma bilgiyle ahkam kesesim gelmiyor. Ama bu haberde ahkam keseceğim izninizle, çünkü kendisi benim dönemimden geri dönen bir klasik.

Day of the Tentacle’dan bahsediyorum. Adventure oyunlarının en janjanlı zamanlarını yaşadığı dönemin gururlu bir üyesidir Day of the Tentacle. Monkey Island’lar Sam & Max’ler ortalığı kavururken kendine özgün bir yer bulmuş bir adventure oyunundan bahsediyoruz burada. Tim Schafer’ın deliliğinin süper bir örneğinden bahsediyoruz. Geek kahramanlardan, kötü dokungaçlardan, zaman yolculuklarından bahsediyoruz. Gelmiş geçmiş en güzel adventure oyunlarından birinden bahsediyoruz. Her oyuncuyum diyenin bilmesi gereken ama eski halini bulsanız da bugünün şartlarında randımanlı şekilde oynayamadığınız bir oyundan bahsediyoruz.

day_of_the_tentacle_remastered_5

Grim Fandango’yu yeniden düzenleyip afiyetle yememiz için önümüze koyan Double Fine bir süredir Day of the Tentacle Remastered üzerinde zaten çalışmaktaydı. Geçtiğimiz günlerde oyundan ilk görseller gelince fırsatı kaçırmadım ve sizlerle paylaşmak istedim. Oynanışla ilgili ne yapacaklarını çok bilmiyorum ama görsel olarak orijinale olabildiğince sadık bir şekilde temizlemiş olmaları hoşuma gitti. Zaten halihazırda 90’ların ortasına yakın çıkmasından dolayı pek çok noktada daha eski klasiklerden iyi durumdaydı DotT, ama taze taze oynamanın keyfi apayrı olacaktır eminim. Umut ediyorum kendisi Money Island’ın Special Edition’larıyla kapışır bir halde olur, bizim en iyi remastered oyunlar listemize girer, biz de keyifle oynarız.

Burası biraz kişisel, 2016’da bilgisayarlarımıza düşecek bu oyunla ilgili hepinizden ricam çıkınca satın alın, oynayın, sayfasını beğenin, tagleyin, tweet atın, mention edin ama şu oyunu popüler hale getirin. Bu oyunun güzel olması ayrı ama sıra yavaş yavaş benim favorim Full Throttle’a geliyor. Disney bu işte fayda olduğunu görsün o Lucas klasiğini de Double Fine’ın ellerine teslim etsin.

Şimdi dinozorları görelim, bu resimlerle deliye dönmüş olanları. Nasıl buldunuz resimleri ey yaşlı geekler?

day_of_the_tentacle_remastered_3

day_of_the_tentacle_remastered_4

day_of_the_tentacle_remastered_6

day_of_the_tentacle_remastered_2

day_of_the_tentacle_remastered_1

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.