Neden bilmiyorum ama sürekli olarak yabancı kaynakların haberleri, dünyanın sonu geliyormuş gibi başlıklarla dolu. Ne zaman sizler için haber araştırması yapmaya çalışsam, hep bu başlık zorbalığına denk gelmekten bıktım cidden. Hatta bu yazıda bahsedeceğim haber de tam olarak böyle bir süreç sonucunda sizlere ulaşıyor. Zira “clickbait” başlık dediğimiz olayı, yabancı medya aşırı seviyor, malumunuz.

Birtakım yabancı haber sitelerinde rastladığım haberin başlığı ilk olarak “DC, Vertigo ile yollarını ayırıyor! Şok şok şok!” minvalinde bir şeylerdi. DC’nin önceki girişimlerini düşününce, aslında pek de na-mümkün bir şeymiş gibi durmuyordu başta; zaten o yüzden böyle bir abartıya kandım sanırsam. Ancak Allah The Hollywood Reporter’dan razı olsun ki, işin aslı ne başlıkta ne de içerikte o kadar da büyük bir sıkıntıya işaret etmiyormuş. DC, yeni yayın stratejisine göre 2020’den itibaren “yaş gruplarına hitap eden” tüm basılı içeriklerinin isimlerini kendi çatısı altında toplayacak. Yani Vertigo, ki o da DC’nin adı altında basılıyordu, isim değişikliği yapacak.

894a8612ab5252d3-600x338

Yabancı basının felaket tellallığı yaptığı kısmı tamamen unutup asıl odağımızı habere çevirirsek, aslında çok da kıyamet alameti bir şey olmadığını belirtmek isterim. Zira hiçbir serinin iptal edilmeyeceği ve hiçbir çizer ve hikaye yazarının da işinden ayrılmayacağını, Jim Lee bir tweet ile duyurmuş. Yani olay cidden Vertigo çatısı altında çalışanlarla yolları ayırmasına dair değil; bu, her şeyi daha temiz bir isim altında toplayarak yola devam etmekten ibaret.

DC yayımcılarından biri olan Dan DiDio şöyle diyor:

“Vertigo’yu, çok daha sert içerikleri satabilmek için çıkarmıştık. Bu tarz içerikler artık tüm türler arasında popüler hale geldi. Biz de bu yüzden DC markasına çok daha kesin bir netlik kazandırmanın ve kendimizi adadığımız hikaye anlatıcılığının tüm yaş gruplarındaki hayranlarımıza hitap edecek olmasının iyi olacağını düşündük. Bu yeni sistem, halihazırda kullandığımız yaşlara göre kategorilerin yerini alacak.”

yorick_y_the_last_man_gun

Çeviriyi kısaca özetlersek, abimiz şöyle diyor: Bütün içeriğimizi tek bir DC adı altında toplayacağız; yaş gruplarına göre kategorileri olacak. Vertigo yerine DC Black Label isminin kullanılması kararlaştırılmış; on yedi yaş ve üstü kitle için üretilecek içerikleri kapsayacakmış. Sekiz ve on iki yaş arası grubu için DC Kids, on üç yaş ve üstü için ise dümdüz DC ismi geçerli olacakmış. Vertigo’nun yanında fişi çekilen ve bu yeni kategorilerin eski muadili olan diğer isimler ise Zoom ve Ink. Her bir ismin başındaki DC, sanki hiç yok sayılıyordu ki herhalde, böyle bir yola girilmiş.

Ha, bana sorarsanız bizim gibi çizgi romanlara gönül vermiş geekler için bu oldukça gereksiz bir adım. Çünkü biz zaten Vertigo’nun DC’ye ait olduğunu biliyorduk. Ancak anlaşılan o ki birtakım insanlar tarafından Vertigo ve DC’nin ayrı iki kuruluş olduğu düşünülmüş ve DC’nin başındakiler de “Ooo, bunlar için bir önlem almak lazım.” demişler. Gel gelelim DC Kids’in tek başına “Kids” olarak anılmayacağı konusunda onlarla hemfikir olsam da “DC Black Label”ın, bir süre sonra neden Vertigo gibi yalnızca Black Label olarak anılmayacağını düşündü bu abilerimiz, onu hiç anlamadım doğrusu. Aynı şeyin laciverdi gibi duruyor. Sonuç olarak çalışanlar açısından radikal değişiklikler de yok. E o zaman?

İnanır mısınız, pek anlam veremesek de DC’nin hayrına olmasını gönülden arzuluyoruz.

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.