Çizgi roman endüstrisinde bir panik var. Önce bunu bir netleştirelim. Yıllardır birkaç yüz bin ile çok şanslılarsa birkaç milyon arasında bir kemik kitleye sahip olan çizgi romanlar kendilerinden esinlenilen filmler bir anda gişede milyarlarca dolar hasılat elde edip ömründe hiç çizgi roman sayfası çevirmemiş insanları Iron Man hastası yapınca bir anda bir telaş sardı tüm sektörü, herkesin de kafasında aynı soru vardı: “biz bu yeni gelenleri çizgi romanlara nasıl çekeriz?”.

DCYou_CharacteraAds_part1_fnl.indd

İki dev firma da yaklaşımsal olarak benzer bir yöntem bellemişe benziyordu; hem DC hem de Marvel serilerinin yanında kazulet gibi durup yeni okurları soğutmaktan başka bir işe yaramayan numaralandırmaları sıfırladı ilk önce. DC burada hızını alamadı, aynı zamanda evrene de çok temiz bir reset çekti. Marvel da şimdi Secret Wars ile birlikte bir nevi “remiks” yapıyor evren için. Peki ya DC? DC ise başka dertlerde.

New 52 markasını yaklaşık üç dört yıl boyunca kullanan DC, geçtiğimiz aylarda bu markayı kullanmayı bırakıp, yeni bir sembolle okurların karşısına çıkacağını söylemişti. Biz bu yeni atılıma kendi aramızda “Haziran açılımı” diyorduk ve biraz da umutla, DC’nin bizden daha yaratıcı olmasını bekliyorduk. Yani, ne yalan sölyeyeyim, bana verseneler de adını Haziran açılımı koydurtsalar daha hayırlı bir iş olacakmış gibi hissediyorum.

DCYou_CharacteraAds_part1_fnl.indd

DC’nin yeni atılımının adı “DC You”. Neden “You”?. Çünkü bu yeni serilerde “sizin” için bir şeyler kesinlikle var. Bu yeni serinin dört odak noktası var sayın DC Comics’e göre, karakterler, yaratıcılar, hikayeler ve hayranlar. Bununla da hiçbir problemim yok. New 52’dan biraz daha rahat bir üretme ortamı yaratacaklarsa bunun bize fayadan başka yansıması olmaz. Yeni kapak tasarımları da sayıların kendisine sirayet eder mi bilmiyorum, ama umarım eder, zira çok şık, minimal ve modern duruyorlar. Benim bunlarla hiçbir sorunum yok, bilhassa merakla da bekliyorum zaten. Ama… O isim nedir be DC’m be? Ha? DC You nedir, on aısl bir ucuz kelime oyunudur? Nintendo yapınca güldük be DC? Yapma be…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

10 Comments

  1. Pleksiglass Reply

    Ya sonun da ki kendini ifade etme olayına kahkaha attım 😀

  2. Zırhlı batman? Neden olmasın? Sonuçta onca aksiyona korumasız giysiler giren adamın sonu belli. Okumayan vardır yazmayalım.
    Silahlı batman? Neden olmasın? Sonuçta maskenin ardındaki kimse batman ona göre şekillenir.

    Ama tavşan Kulaklı batman? Olacak iş değil.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.