Kendine geek diyen biri için kalbimi en çok kıran şey ne biliyor musunuz? D&D oyunlarına verilen değerin çok az olması. Oysa Dungeons & Dragons oyunları, geekliğin temel taşı; olmazsa olmazı. Arkadaşlarınızla saatler boyunca rol yapıp, evinizin küçük bir odasını bambaşka diyarlara açtığınız böylesine eğlenceli bir etkinliğin bu kadar az ilgi görmesi ne kadar üzüyor beni anlatamam. Hele dünyada bu oyunlara verilen değerin ne kadar büyük olduğunu görünce iyice üzülüyorum.

Kendisini Overwatch’taki McCree olarak tanıdığımız seslendirme sanatçısı Matthew Mercer, bir gün etrafına yine kendi gibi ünlü seslendirme sanatçılarından oluşan bir grubu oturtarak Vox Machina oyununun kapağını açtı. Bu gruba Critical Role ismini takan ekibin 4 Haziran 2015 yılında başladıkları macera giderek büyüdü ve insanların büyük sevgisiyle beraber tam 115 bölüm sürerek 25 Ekim 2017 yılında son buldu.

vox machina 4

İki yıl süren ve 17 milyonun üzerinde izlenen muhteşem bir maceradan bahsediyoruz yalnız burada. Her hafta Twitch ve Youtube’ta canlı olarak yayınlanan bu macera, bir de seyircilerin önünde oynanan tek bölümlük bir oyuna ev sahipliği yaptı. İzleyiciler oyuncuları, oyuncular da izleyicileri deli gibi seviyordu. Tabii her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi bu macera da son buldu.

Ama Matthew Mercer bizim gibi düşünmemiş olacak ki seyircilerden gelen seslere de kulak verip bu maceralarının bir animasyon dizisine dönüşmesi için bir Kickstarter kampanyası başlattı. Başlangıçta kampanya hedefini 750.000 dolar olarak belirleyen Critical Role ekibi, zannediyorum ki ne kadar sevildiklerinden habersizdi. Çünkü 4 Mart’ta başlayan kampanya, daha ilk 24 saatini doldurmadan 3,8 milyon doları geçti. Kampanyanın ilk saatinden bir milyon dolar toplayıp hedeflerine ulaşan ekip, belirledikleri sürenin bitmesine daha 36 gün varken 7 milyon dolar bandını aşarak Kickstarter rekorlarını altüst etti.

Pike Trickfoot (Cüce Papaz), Keyleth (Yarı-Elf Druid), Percival “Percy” Fredrickstein Von Musel Klossowski de Rolo III (İnsan Silahşör), Grog Strongjaw (Goliath Barbar), Scanlan Shorthalt (Cüce Ozan), Vex’ahlia (Yarı-Elf Ranger) ve Vax’ildan’dan (Yarı-Elf Rogue) oluşan Vox Machina ekibinin maceralarını anlatacak animasyonun seslendirmesini ise orijinal Critical Role ekibi yapacak.  Senaryo için kendisini Star Wars: Forces of Destiny, Spider-Man ve Justice League: Action‘dan tanıdığımız Jennifer Muro ile anlaşan ekip, animasyonun yapımı için Big Mouth, The Venture Bros. ve Star Wars: Galaxy of Adventures serilerini yapan Titmouse ekibi ile anlaştı.

Şimdilik ise her şeyin, beklenilenden daha mükemmel şekilde ilerleyen projenin 22 dakikalık bölümlerle 2020 yılında karşımıza çıkmasını bekliyoruz.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizi bilmiyorum ama böyle haberler okurken benim ağzımın suyu akıyor. Elalem kendi D&D oyunlarına animasyon çekerken biz daha D&D oynayacak ekip bulamıyoruz; açıkçası çok kıskanıyorum. Şu an Türkiye’de D&D oyunları oynayan ve bu haberi yazmamızı bekleyen tüm güzel Dungeon Masterlara bizden selam olsun!

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.