İşyerinde haber verdiler. Öyle mühim bir olay yani bu. Tam böyle mesai saati bitti bitecek, günü kapatmak üzereyiz. “Abi abi” diye bir çocuk koştu geldi ofisin arka tarafından. “Deadpool 2 fragmanı çıkmış ooo” dedi. Kendisi böyle şeylere abartı gazlanan bir insan olduğu için günün o saatinde iştirak edemeyeceğim hype’a teşvik vermemek için kafamla bir “tamam” deyip geçtim. Ama yalan yok, eve gider gitmez izlemeyi aklımın bir köşesine koymuştum.

İşten çıktım. Yolda eve giderken fragmanı düşündüm. İzledim.

Sonra da komple unuttum.

Bakın, siteye haberini yazarım diye düşünüyordum. Belki fragman çökmesi yapacaktım, detay kovalayacaktım. Hiçbirini yapmadığım gibi, fragmanın aklımdaki ağırlığı gerçekten yanda Önerilenler kısmında çıkan Ryan Reynolds röportajına kadar kaldı. Üç video sıçramasını takriben Sebastian Stan & Anthony Mackie Basın Turu En İyiler derlemesinde kendimi kaybetmiş, az önce 2016’nın en sevdiğim filmlerinden birinin devamına dair ilk fragmanı izlediğimi komple unutmuştum.

Sormak istiyorum, bu konuda yalnız mıyım?

Olmadığımı sanıyorum. Çünkü Deadpool 2 fragmanında bence nesnel bir durum var. Fragman, ilk filmin tonuna yakın bir yerden başlıyor. Bizim taksici var, Deadpool kendini zırtapoz bir durumda bulmuş, karakter kendi kendinin farkında… Sonra fragman izledikçe, ekip geliyor, hızlı hızlı sahneler üst üste biniyor, X-Force deniyor… Bunları iyi ya da kötü bulmak bireyin damak zevkine kalmış bir şey; lakin ortada bir durum var ki o da değişmiyor: Deadpool artık herkese benziyor.

İlk filmin esas güzelliği bir post-süper kahraman filmi olmasıydı. Yani dört bir yanımızı sarmış olan süper filmlerin kalıplarıyla dalga geçen, bunlardan bir adım ötede durup sınırlarını ve yapısal parçalarını tiye alan, özgün bir işti. Komikti, özgündü ve samimiydi. Deadpool 2’nin fragmanı ise gerçekten herhangi bir büyük stüdyo yapımı herhangi bir süper kahraman filmine benziyor. “Yav fragmandır, dur” diyenler haklıdır, filmi görmeden de hüküm vermek yanlış olur. Ancak öte yandan, Deadpool geçen sefer daha pazarlamasından bambaşka olduğunu ispatlamıştı bize. Bu sefer ilk adımı dahi diğer herkese benziyor.

Yani fragman akılda kalmadı, hisler karışık. Top da sizde geekler. Sizin hissiyatınız ne yönde filme dair? Yazın!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.