Deadpool filminin yönetmeni Tim Miller kreatif anlaşmazlıklar nedeniyle Deadpool 2’de görev almayacağını duyurduğunda çok canımız sıkılmıştı. Hatta Yiğitcan Pitt-Jolie ayrılığından daha ümitsizliğe düşürücü bir ayrılık demişti olayla ilgili ve ben de sonuna kadar hak vermiştim bu karşılaştırmaya. Yalnız bugün Deadpool 2’den gelen haberle beraber ümitsizliğim yerini meraka bıraktı. Çünkü Deadpool 2’nin yönetmen koltuğuna David Leitch’in oturtulduğu resmi olarak açıklandı. Peki bu benim için neden merak uyandırıcı bir haber oldu? Açıklayayım:

David Leitch 2017’de vizyona girecek The Coldest City haricinde genel yönetmenlik yapmış bir sinemacı değil. The Coldest City de daha görücüye çıkmadığından Leitch’in kadrajda gördüklerini tek başına ne derece iyi yönettiğini bilemiyoruz. Özellikle ‘tek başına’ diyorum çünkü müstakbel genel yönetmenimiz, bayılarak izlediğimiz John Wick’in yardımcı yönetmenliğini yapmış ve bazı sahnelerin genel yönetmenliği de kendisine emanet edilmiş. Filmin aksiyon dozunu düşünürsek bu ilginç bir görevlendirme olmamış çünkü Leitch aynı zamanda birçok aksiyon filminde dublör ve aksiyon koordinatörlüğü yapmış hatta bazı filmlerde bizzat dublör olarak yer almış.

david-leitch-770x470
Filmografisindeki bu çeşitlilik yetmezmiş gibi bir de Teenage Mutant Ninja Turtles, Hitman: Agent 47, Dracula Untold gibi vasat altı filmlerden Captain America: Civil War, In Time, Jurassic World gibi takdir gören filmlere kadar yirmi ayrı filmde ikinci ünite yönetmenliği (genel yönetmenin elini kirletmeye değmeyeceğini düşündüğü sahnelerin yönetmenliği demek) yapmış David Leitch. Gördüğünüz gibi tecrübesi nitelikte ve nicelikte gayet geniş bir sinemacı kendisi. Deadpool 2 ise hünerlerini sergilemek için uygun bir platform olduğundan Leitch için büyük bir basamak taşı anlamına geliyor. İşte bir sinemacının böyle büyük bir basamak taşını çıkışındaki performansını izlemek benim için son derece merak uyandırıcı.

Seçimi elimizdeki bilgiler ışığında değerlendirmemiz gerekiyorsa David Leitch’in aksiyon yönündeki bilgisi ve blockbuster filmlerde görev alarak edindiği tecrübesi kendisini Deadpool filmi için gayet uygun bir pozisyona sokuyor. Ancak Tim Miller’ı film için bu kadar istenen hale getiren şey yönetmenin projeye inancı ve tutkusuydu. Leitch son anda dahil olduğu projeye aynı inancı ve tutkuyu besleyebilecek mi ya da elindeki materyali Miller kadar tanıyabilecek mi bilemiyoruz. Sanırım kendisine güven oyu vermemiz için en azından bir fragman görmeye ihtiyacımız var.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.