Şu ara hayatımızda çok film, az zaman ve pahalı biletler, ucuz işler var. Eğer bir filmi haftalar, aylar önceden gözümüze kestirmediysek kolay kolay sinemaya gitmiyoruz. Gittiğimizde de genelde ne izleyeceğimize tam emin olmadan balıklama salona atlıyoruz. Sonuç birçok zaman hüsran ve verilen paraya tutulan yas oluyor. En azından benim başıma sık gelir bu. Okuduğunuz yazı benim çektiğimi siz çekmeyin, ben de biraz akıllanayım diye var. Bakalım 18 Kasım günü vizyona girecek filmlerde nasıl potansiyeller var!

İKİNCİ ŞANS

Sıradan bir hayatı olan öğretmen Yasemin ve Playboy gibi yaşayan gurme Cemal’in her yönleriyle zıt olmalarına rağmen filizlenen sonrasında zaman zaman solup zaman zaman da yeşeren ilişkiyi anlatıyor ve hayır bu metaforu kadının adı Yasemin diye yapmadım gayet natural gelişti. Başrollerde Asmalı Konak günlerini yad edercesine Nurgül Yeşilçay ve Özcan Deniz oynuyor. Şahsen ikisini de ucuz işlerde görmekten bıktım çünkü Yeşilçay çok yetenekli bir oyuncu ve Özcan Deniz… Ne bileyim adam gibi şeylerde oynasın işte.

Filmin fragmanında iki aşığın ilişkisinden ziyade Cemal’in yeni tanıştığı 16 yaşındaki oğluyla olan ilişkisi daha ilgi çekici geldi bana. Bu ilişki sayesinde Mesut Can Tomay’ı da garip sesli çocuktan daha öte bir karaktere bürünürken görebiliriz. Tomay dışındaki yan kadro da gayet keyifli. Ekibimizin en değerli üyelerinden Aybike Turan da oynuyor filmde, Yasemin’in arkadaşı rolünde. Ortaokul günlerinden eski bir arkadaşım Afra Saraçoğlu da Yasemin’in kızını canlandırıyor.

Nihai karar: Kadro beni izlemeye zorluyor arkadaşlar: Nurgün Yeşilçay izlenmesi gereken bir aktris, Tomay harcanmaması gereken bir oyuncu, Aybike’yi zaten tanıyoruz ve onu izlemenin keyifli olacağından eminiz, Afra da parlayacağına inandığım biri ve Özcan Deniz de işte Asmalı Konak falan…j

OUIJA: ORIGIN OF EVIL/Ölüm Alfabesi 2: Kötülüğün Başlangıcı

Bu filmin bana kattığı en büyük şey Ölüm Alfabesi 1 diye bir filmin olduğu bilgisi. Jumanji’nin korkunç hali bu film: Evin annesi falcılıktan para kazanmaktadır ve ortamına şekil olsun diye bir cadı tahtası alır. Bu tahtayla cin çağırıp fal bakarken şirkin etkisinden olacak ki kızının içine şeytan girer. Anne de küçükken ezberlediği sureler eşliğinde kızını kurtarmaya çalışacaktır.

Nihai karar: Bazı istisnalar olmasa korku sinemasını bir süre dinlenmeye alsınlar diye Holywood Korku Sineması Müdürlüğüne dilekçe verirdim. Ama kurunun yanında yaş da yanmasın diye yapmıyorum. Yine de filmi izlemem size de tavsiye etmem.

FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM/Bavuldan Kaçan Canavarlar

Filmi izlediğim için rahat rahat konuşabilirim. Filmi izlemeden önce beklentim o sevdiğim HP dünyası içinde geçen referanslarla bezenmiş bir macera filmi görmekti ve tam olarak bunu izledim. Hatta beklediğimden fazlası olarak film herkese hitap edelim çekincesine çok kapılmadığından verilebilen büyük alt metinleri aldım. Oyunculukları gönül rahatlığıyla övebilirim. Özellikle Dan Fogler gibi bir yeteneği keşfettiğim için mutluluk Colin Farrell’a True Detective öncesi güven oyu verdiğim için gurur duyuyorum. Gariptir eleştireceğim tek insan Oscar ödüllü Redmayne. Bunun tek sebebi ise oyuncunun hala Stephen Hawking rolünden parçalar taşıyor olması.

Nihai karar: Mutlaka izlenmeli. Bu yıl Deadpool’dan sonra istediğimi alabildiğim tek geek film.

ADAM MISIN

Beyaz Futbol ekibi program esnasında yeterince şebekleşemediklerine inanmış olacak ki şebekliklerine şebeklik katmak için böyle bir film çekmişler. Yani çok da şaşıramıyorum, dönemin en çok kazanan şovmeninin ettiği en anlamlı laf “Vur bana” iken böyle şeyler de normal.

Nihai karar: Adamsanız gitmeyin. Kadınsanız da gitmeyin.

BİR ŞEY DEĞİLİM

Fragmanın başında biri diyor ki: Bana ucuzundan oyuncu lazım. Sanıyorum yapımcının filmin başına geçtiğinde söylediği ilk cümle de buydu. Sonra da ucuz yönetmen, ucuz kamera, ucuz prodüksiyon diye devam etmiş cümleleri. Fragmana bizim kanalın videolarına uğraştığımız kadar uğraşılmamış.

Konuyu tanıtım bülteninden kesiyorum: Genç bir tiyatrocu olan Mahmut parasız kaldığı için bir filmde kötü adamı oynamayı kabul eder. Bir akşam kız arkadaşı 2 kişinin saldırısına maruz kalır, ancak Mahmut olaya tam zamanında müdahale ederek saldırganlardan birini sopayla bayıltıp kaçar. Sonrasında kadınları öldüren bir seri katili öldürdüğünü gazeteler yazınca, cezaevinde zor günler geçirmesine rağmen dışarıda adeta bir halk kahramanına dönüşür. Çıkmasının ardından filme iyi karakter olarak devam eder, ancak seri katili öldürenin başkası olduğu ortaya çıkınca Mahmut bir sahtekar olarak etiketlenecektir.

Nihai karar: Eğer benim anlayamadığım bir deneysel sinema söz konusu değilse bu filme gidilmez.

BACALAUREAT/Mezuniyet

https://www.youtube.com/watch?v=VimmuogOOks

Romeo Aldea Transilvanya bölgesinde bir dağ kasabasında yaşayan bir doktordur. Kızı Eliza’yı 18 yaşına bastığında yurt dışında okumaya ve çalışmaya göndermek üzerine birçok plan yapmış, kızını buna uygun şekilde yetiştirmeye çalışmıştır. Yıllar geçip Eliza lisenin sonuna geldiğinde her şey yolunda gözükmektedir, genç kız İngiltere’de psikoloji okumak için burs kazanmıştır. Önündeki son engel bitirme sınavlarıdır ancak sınavların başlamasına 1 gün kala Eliza, tüm geleceğini tehlikeye atacak bir saldırıya uğrar. Romeo, durumu çözebilmek için bir takım ahlaki çatışmalara girmek ve seçtiği yolun sonuçlarına katlanmak zorunda kalır.

Film birçok festivalin ödüllü yönetmeni Christian Mungui’ye ait ve bu film de yönetmene Cannes’da ödül kazandırmış.

Nihai karar: Sanat filmleri veya Avrupa sinemasına aşina olanların izleyeceği türden bir film. Bu kalabalık vizyonda ilk tercihim olmazdı.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.