Valla ne yalan söyleyelim, bu kararı beklemiyorduk…

Marvel, geçtiğimiz gün yayınladığı önizlemelerle Nisan ayında yayınlanacak Deadpool #250’de (ya da NOW sıralamasıyla 45) Marvel evreninin en sevilen karakterlerinden biri olan Wade Wilson’ı öldüreceğini duyurdu. Evet, şaka değil, dedikodu değil; resmi bir duyurudan söz ediyoruz. Bu Fantastic Four gibi bir seri iptali değil, ya da Captain America gibi bir devr-i teslim de yok. Çok basit bir şekilde, Deadpool Nisan ayında Hakk’ın rahmetine kavuşacak.

deadpool_rahmetli

Eğer Deadpool‘un NOW serisini takip ediyorsanız muhtemelen buna çok şaşırmışsınızdır. Bu seride işe zombi Amerikan başkanlarını öldürerek başlayan Deadpool, kendi geçmişiyle yüzleşti, evlendi ve kızıyla tekrar kavuştu. Her şey Wade Wilson için yolunda gidiyordu anlayacağınız. Fakat özel olarak basılacak büyük boy 250. sayıda Marvel’ın en çılgın kahramanı son kez karşımıza çıkacak. Yazarlar Gerry Dugan ve Jordan D. White‘ın açıklamalarına göre sayı Deadpool‘un Infinity Gauntlet‘i ele geçirmesiyle başlayacak. Bu Gauntlet ile beraber tüm Marvel karakterlerini karşısına alıp, bir güzel haşlayacak Deadpool. Ondan sonra da son yolculuğuna yavaş yavaş başlayacak.

502311a035142

Dugan ve White, Nerdist‘e verdiği röportajda çok sakin bir görüntü çizdiklerinden, bunun kreatif bir karar olduğunu düşünüyorum. Şahsi yorum olarak alabilirsiniz, fakat ortalarda çok dolaşan malum “Marvel Fox’a kıllığından Fox’taki karakterlerini çerçevenin dışına itiyor” şeklindeki komplo teorisinin bence bu sefer pek bir yeri yok. Evet, Deadpool‘un filmi 2016‘da vizyonda olacak, ama bence -ki bunu yine bir resmi Geekyapar tahmini olarak alabilirsiniz- bunun altında başka bir şey var.

Marvel‘ın 2015’e dair en çok pompaladığı şey Secret Wars event’i. 2014’ün yarısını Secret Wars promosyonu yaparak geçirdiler. Her şeyin sonunda, iş şu cümleye bağlandı: “Everything Ends”. Daha önce de yazıp çizdik, bizce bu Flashpoint benzeri bir event olacak. Marvel evreni MCU sayesinde inanılmaz bir kitleye ulaştı, fakat Stan Lee döneminden beri gelen devamlılığa ciddi bir reset atılmadığı için, işler acayip karışık durumda. Marvel NOW ile numaralandırma başa sardı ama yine de bu MCU ile birlikte Marvel evrenini tanıyanlara bir giriş bileti olmaya yetmedi.

Bizce Marvel Secret Wars sonrasında bu kişilere yeni bir kapı açmak, hem de Marvel evrenini MCU’ya daha yakın bir hâle getirmek için her şeye reset atacak. Son bir yılda aldıkları radikal kararların sebebi de bence bu. Wolverine‘in ölümü, Steve Rogers‘ın yaşlanması ve yerini Falcon’a bırakması, Thor‘un titrini kaybetmesi ve Deadpool‘un vefatı bence bu Secret Wars event’i öncesi yazarlara “zaten reset atacağız, ne istiyorsanız yapın” denmesiyle ortaya çıkan şeyler. Bana soracak olursanız bu Mayıs ayında Secret Wars ile tüm dengeler değişecek, event Aralık’ta bittikten sonra 2016’ya bambaşka bir Marvel evreniyle giriş yapacağız…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

8 Comments

 1. Ben bunu hala marvel vs fox savasina veriyorum.hem wolverine hem deadpool ikiside fox ta bulunan kahramanlar bu kadar tesaduf olacagini sanmiyorum ustelik ölümüyle duygusal bir hikaye yayinlamak icin yapiyor olsalar bunu deadpoolla yapmazlar.deadpooldan duygusal bi hikaye cikarmak gercekten cok sacma olurdu.hem de duyuru, fox un deadpool filmi icin tahih vermesinden hemen sonra gelmesi de suphe uyandirici

 2. Bence bu piyasa savaşı değil. Deadpool haberini IGNde okuduğumda aklıma direk everything ends geldi. Deadpool ve Wolverine isimleri bence de tesadüf değil ama paylaştıkları sebep Fox değil öldürülemez olmaları. Bir reset durumunu hem orjinallik hem de piyasa değeri olarak çok yaratıcı kullanmışlar. Bir de Yiğitcan’a sorum var. Resetten sonra alınan tüm radikal kararlar da (kadın thor, siyahi kaptan) resetlenecek mi?

  • Yiğitcan Erdoğan Reply

   ben bu konuda Tutku gibi düşünüyorum. tutanları devam ettirirler, tutmayanları başa alır ya da evrene başka şekil monte ederler. benim tahminim kamala’nın kesinlikle ms. marvel olarak devam edeceği. zaten carol danvers’ın captain marvel olarak filmi geliyor, onu cap, kamala’yı ms olarak bırakırlar. kanımca falcon da captain america olarak vazifesini ifa etmeye devam eder, steve rogers’ı da bir nevi “obi-wan” figürü olarak hikayeye yerleştirirler.

   fakat diğer radikal kararlardan emin değilim. bence kadın thor’u geri çevireceklerdir. wolverine ve deadpool ise kanımca en azından ilk etapta geri gelmez. biraz uçuk bir teorim var bu konuda, bence spidey’yi yeni evrende silme mutant yapıp x-men’e monte edecekler. şimdiki Spider-Man and the X-Men serisi sağlam satış rakamlarına ulaştı, o onlara bir fikir vermiştir. eğer böyle bir hareket yapacaklarsa, hem wolvie’nin yerini doldurmuş olurlar; hem de birincil kaygıları, yani her x-men ve spider-man filmi çıktığında istemeden başka stüdyonun reklamını yapma durumu yarıya iner. neticede ayrı ayrı spider-man ve x-men diye iki şey basmak yerine, ikisini birden paketliyorsun; hem iki kat marka reklamı olmuyor hem de filmleri otomatikman dezavantaja sokuyorsun. neticede adam spider-man’i x-men evreninde görmeye alıştıysa her x-men ve spider-man filmi 1-0 yenik başlar maça, değil mi?

   bence şu saatten sonra marvel ile ilgili teori üretirken şunu düşünmek lazım; adamlar her şeyi MCU’ya göre ayarlamak istiyorlar. böyle de yapacaklardır. o yüzden bence secret wars’ın sonunda bir reset olursa inhumans ve guardians of the galaxy ön plana çıkar, x-men geri plana gider vb… o yüzden iş biraz piyasa analizine döndü anlayacağın.

   • Kesinlikle cok guzel yszmissin ama mavel in artik sinema filmlerine gore hareket ettigini ve baska studyo reklamlari yapmadigini soyluyosan deappool un olumunu de buna yormak gerekmez mi?

 3. Tutku Tuzlu Reply

  Reset atma son derece mantıklı görünüyor. Bu bakış açısıyla yaptıkları değişikliklerin de (siyah CA, kadın Thor, Müslüman Ms. Marvel) aslında pazar araştırması olduğunu düşünebiliriz. Tutanları güzelce yeni Universe’e yedirirken, tutmayanlara güle güle dersin. Ultimate’i komple yok edip, eskimişleri de tazeleyip MCU kıvamına getirdiğinde elinde taptaze bir Marvel Comics Universe olur. Bence güzel hareket. New 52’dan bile daha güzel olabilir. Ben hep resetleme hareketinin isminin Marvel Zero olmasını hayal etmiştim (sıfırıncı sayılarla originleri toparlıyosun, sonra birinci sayıyla yeni hikayelere başlıyosun) ama bu şekli de gayet başarılı.

 4. martian-mantar Reply

  Her ne kadar reset söz konusu olsa da fox un karakterlerine denk gelmesinde bence kesinlikle kasıt var editörler arasında “aaaa buda mı mutanttı”, “tüh ya bu da foxtaydı neyse baskıyı verdik napalım valla kasıt yok abi” gibi muhabbetler dönmüyordur heralde.

 5. dalvadorsali Reply

  Eğer bir resetleme söz konusu ise en güzelini yapmış olur Marvel. Benim düşünceme göre Marvel sinema uyarlamalarının bu denli patlama yapacağını beklemedi. Sinemada Marvel’a hayran olanlar bu sefer çizgi romanlara da yönelince işlerin ne kadar karman çorman olduğunu anladılar. Marvel da hazır elinde kendi golden age’inden katlarca kez muazzam bir kitle var iken evrenini resetleyip herkesi çizgi romanlara tekrardan bağlama düşüncesinde. Zaten büyük bir Marvel sevdalısı olarak ve hatrı sayılır derecede sahip olduğum çizgi romanlara dayanarak söylüyorum; Marvel evreni gerçekten artık bi çıkmaza kitlendi. Onlarca gereksiz altyapısı olmayan karakterler, garip garip kahraman toplulukları ve en sevmediğim Marvel’a en kızdığım şu ”let’s make female version” olayı.. She Hulk, Spider Woman, She Thor falan derken iyice bi dozutmaya gitti, kabak tadı vermeye başladı. Verin abicim X-Men: Days of future past senaristlerine bütün Marvel evrenini, X-Men’i nasıl adam edip düzlüğe çıkardılarsa Marvel’ı da resetleyip olayı bitirsinler:D

 6. S.H.I.E.L.D Reply

  Marvel için reboot vakti geldi de çattı ve hatta geçiyor da bence. Secret Wars event’inden sonra olacak şey büyük ihtimalle reboot olacaktır. Çünkü Marvel hayranı olsun olmasın herhangi biri bile Marvel’ın şu son 4-5 yıldır bir şeyler yapmaya çalıştığını görür. Önce relaunch yapıp Marvel NOW! ile bu işi kotarmaya çalıştılar. Olmadı Falcon Cap oldu. Thor kadın oldu. Zorlama değişikliklerdi bunlar. Geriye bir tek reboot kaldı dolayısıyla. MCU’nun da bunda etkisi var mı? Kesinlikle. MCU sayesinde daha farklı bir Marvel evreni oluşturuldu daha derli toplu bir evren. Bu sinematik evrenin yükünü de başta Iron Man çekti, Cap çekti bir de bunlara Guardians eklenince…Avengers var ellerinde zaten daha ne olsun. Çok üstün, güçlü bir evren çıktı ortaya. Şimdi bunlara Dr. Strange, Ant-Man, Black Panther eklenecek. Agents Of SHIELD’i unutmamak lazım tabi. Daha da büyüttü Marvel Evreni’ni çünkü. Yeni bir seri başladı zaten. Resetten sonra da gelecektir. Bu karakterler ön plana çıkartılacaktır öyle de olmalı . Marvel’ın sinematik evreniyle çizgi roman evrenini birbirine daha çok yakınlaştırma isteği kadar doğal bir şey de yok. Sonuçta gerçek şu ki biz beyazperdedeki Iron Man’i, Cap’i daha çok sevdik. Marvel’ın artık X-Men’e eskisi kadar ihtiyacı yok. Herkesin şunu kabul etmesi gerekiyor bence Iron Man ve Captain America Marvel’ı sırtladı. Sinematik evrende kendilerine katılan diğer mükemmel kahramanlarla tabi. Marvel’ın da bir reboot yapıp sinematik evrendeki karakterleri daha da ön plana çıkaran bir comic evreni oluşturması hakkı. Marvel’ı okumaya başlamak isteyen ve nereden başlayacağına emin olamayan bu kadar çok okuyucu varken bir reboot olmalı. X-Men artık Marvel’ın maestrolarından biri değil olmazsa olmazı değil geri plana atılacaktır. Bence bunu kabul etmeli artık X-Men taraftarları.Yani en azından çok şaşırmamaları lazım. Zaten sinematik evrende de hikayenin bundan sonra daha kozmik bir yönde ilerleyeceğini biliyoruz. Guardians Of The Galaxy, Inhumans, Infinity War çok büyük hikayeler. X-Men, Deadpool bunların geri plana atılması çok da sorun değil benim için. Yani bu Marvel vs Fox savaşı değil. Bu Marvel’ın kendi içinde verdiği bir karar. Bu tür kararları Marvel/Disney’in diğer film yapım şirketlerini nakavt etmek için verdiğine yormak diğer kahramanlara haksızlık olur. Zaten MCU’nun da ayrı ayrı her filmi gişe başarılarıyla X-Men’i, Amazing Spider-Man’i, Man Of Steel’i ezip geçti.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.