Malumunuz, Fox elindeki X-Men haklarını daha iyi kullanabilmek -ve geçmişindeki utanç verici bazı filmlerden de sıtkını sıyırabilmek- için Days of Future Past ile birlikte evrene “soft” bir reboot attı. Hugh Jackman dışındaki eski kadroyu bundan sonra muhtemelen hiçbir zaman görmeyeceğiz. Artık mevzu, First Class ile tanıştığımız, Days of Future Past’te ise yoluna oturan genç kadroyla devam edecek. Michael Fassbender, James McAvoy, Jennifer Lawrence ve Nicholas Hoult; artık bizim ana X-Men kadromuz. Ama yine de eksik birileri var değil mi? X-Men kadrosunun demirbaşı bazı isimler eksik. Cyclops, Jean Grey, Storm

İşte öyle gözüküyor ki Fox yeni film Apocalypse’te bu kadroyu tümden açıklama niyetinde. Bu tip haberlerin değişmez adresi Latino Review’a göre de üç rol için birer kısa liste hazırlamış. Gelin tek tek değinelim, olur mu? Önce işe Cyclops’tan başlayalım. X-Men kadrosunun saha lideri, Xavier’in sağ kolu, dürüst adam Cyclops için üç aktör belirlemişler. 1996 doğumlu, Mud’dan tanıyor olabileceğiniz Tye Sheridan, geçen seneki If I Stay performansıyla biraz ön plana çıkmaya başlamış olan 91’li Jamie Blackley ve ülkemizde bu sene vizyona girecek Kingsman ile geçen sene galasını yapan The Smoke’un yıldızı 1989 doğumlu Taron Egerton.

Tye Sheridan - Jamie Blackley - Taron Egerton
Tye Sheridan – Jamie Blackley – Taron Egerton

Fark etmişsinizdir, tip olarak bu üç aktör arasında dağlar kadar fark var. Tye Sheridan daha genç (ve yalan olmasın, tam kötü adamlık) bir surata sahip, Blackley biraz daha “bad boy” kafalarında, Egerton ise daha ortalama, ailemizin Cyclops’u tadında. Rol kime gidecek bilemiyoruz ama söylemekte fayda var, aralarından tam anlamıyla “yıldız” mertebesine ulaşmaya en yakın olanı Jamie Blackley gibi duruyor.

Gelelim Jean Grey’e. Cyclops için görece bilinmeyen üç aktöre yoğunlaşan Fox, Jean Grey için tam tersi bir yöne gitmiş. Listeye aldıkları iki aktris Game of Thrones’un Sansa’sı Sophie Turner ve Atonement, The Lovely Bones, Hanna, The Grand Budapest Hotel gibi filmlerle kendine sağlam bir kariyer çizen Saoirse Ronan. 

Sophie Turner
Sophie Turner – Saoirse Ronan

Bu ikiliden Saoirse Ronan’ın daha tecrübeli olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Sophie Turner’ın henüz Game of Thrones dışında büyük bir hiti yok, Ronan ise uzun zamandır indie ve festival filmleri camiasında iyi bilinen bir isim. Ama benim şahsi kanaatim, bu ikiliden kime giderse gitsin iyi bir tercih yapılacağı yönünde.

Son olarak bir de Ororo “Storm” Munroe var. Orijinal filmlede Halle Berry’nin canlandırdığı karakter için de Fox iki yeni isim belirlemiş. Geçen sene yayınlanan TV filminde genç yaşta hayatını kaybeden şarkıcı Aaliyah’ı canlandırarak göz önüne çıkan Alexandra Shipp ve Disney Channel’ın 2010-2013 seneleri arasında yayınlanan dizisi Shake it Up ile ünlenen Zendaya Coleman.

Alexandra Shipp - Zendaya Coleman
Alexandra Shipp – Zendaya Coleman

Burada da Cyclops benzeri bir durum var. Oyunculardan biri suret olarak daha yetişkin hatlara sahip (Shipp), diğeri ise daha “baby-face” diye tabir ettiğimiz türden. Sanıyoruz burada verilecek karar, karakterleri ne kadar genç tutmak istedikleri olacak. Lakin orada da belirtmek lazım, hem Turner hem de Ronan gayet olgun yüz hatlarına sahipler. Eğer onların yanına Zendaya Coleman ya da Tye Sheridan seçilirse, küçük kardeşleri gibi duracaklardır.

Ben şahsen bir üçlü seçecek olsam, Blackley, Turner, Shipp der geçerdim. Siz ne diyorsunuz? Üçlü komboları alalım!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

12 Comments

 1. Kesinlikle aynı 3lüyü yakıştırdım. Hem rollere hem de birbirlerine. Her ne kadar MCU kalbimde daha fazla yere sahip olsa da X-men seyirci olduğum ilk ciddi geek camiası. Yeni bir (çorbaya dönmeyen) seri beni heyecanlandırıyor. Ve… Sophie evlen benle!

 2. Tayfun Bakan Reply

  Blackey-Turner-Shipp net olur bence ama artık marvel hakları alsa fox’tan ve x-men MCU’ya girse çok memnun olur herkes sanırım 😀

  • tayfun marvel wolverini deadpoolu öldürüyo yavaştan inhumans’a ağırlık verecekler, yani o iş biiiiiiiiraz zor 😀

   • Tayfun Bakan Reply

    Abi Deadppol ölsün zaten artık tamam çok severim ben Deadpool ama abesle iştigal adam 😀
    Wolverine geri gelir her zaman olduğu gibi 😀
    Ama öyle olsa çok iyi olmaz mı ?

    • aynen wolverine öyle kolay kolay popülerliğini kaybetmez.. deadpool zaten yeni ve ironik bi karakter..

 3. Tutku Tuzlu Reply

  Sophie Turner çok güzel, evet aşırı güzel ve açıkçası Phoenix ışığı veriyo bana. Güzel demiş miydim? Neyse ama oyunculuğu konusunda gelgitler içindeyim. Sonuçta GoT’ta ortalamanın belki biraz üstünde bir performansı var. Ronan’ın oyunculuğuna laf söylemek zor, yaptığı işler ortada. Uzun zamandır sektörde ve genel olarak doğru filmlerde doğru rolleri oynuyo. Ama Sophie daha güzel. O yüzden Sophie diycem. 🙂 Diğer roller için (sırf buradaki resimlerini baz alarak) oyumu Egerton ve Shipp’ten yana kullanıyorum. Bu arada önceki haberdeki isimler ne oldu?

  • Yiğitcan Erdoğan Reply

   anladığım kadarıyla anlaşamamışlar Tutku. niye olduğuna dair bir malumat da paylaşılmadı üstelik.

  • Sophie Turnerin oynadığı Sansa Stark karakteri zaten yapı itibariyle yapmacık ve neye nasıl tepki vereceğini şaşırmış bir karakter. Yeni sezonda entrikalarin içine girdiğinde oyunculuğunu gerektiği gibi konusturacagina inancım tam

 4. Blackley, Turner, Shipp + 1 bence güzel üçlü olur. cyclops’a her ne kadar kimseyi uyduramasamda makyajla falan parlatırlar adamı 😀

 5. Çağrı Yılmaz Reply

  “işte bu da gözünden ışın atıyor”un ötesinde adam gibi bir cyclops yapsınlar da başka bir şey istemiyorum

 6. Nokta atışı seçimler. +1 diyorum. En beklenen kadro otursun artık bir zahmet. Hali hazırda Rouge ve Gambit’e üzülüyorken, şuradan mutlu etsinler şu garibi…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.