Geçtiğimiz senenin ortasında, 2016’da gelecek geek filmlerinin bolluğundan söz ederken, lafa hep Deadpool ile başlıyorduk. Bunun sebebi, filmin Şubat ayında çıkacak olmasıydı elbette, bir anlamda senenin geek film çığını kendisi başlatıyordu. Ama ondan da önemlisi, filmin inanılmaz garip bir beklentiyle geliyor olmasıydı. Bir kere film, yıllar boyunca Fox’un stüdyosunda kilitli kalmış, ancak hayranların sızan bir test görüntüsüne bayılmasıyla yeşil ışığı kapmıştı. Yani zaten, tüm mesele hayran beklentisiyle başlamış bir şeydi. Sonu ne olacaktı?

E film geldi, gördük, baya da beğendik. Filmin iyi olduğu her hâlinden belliydi. Bu bariz iyilik, milletin ikinci, üçüncü gösterime gitmesine; eşine dostuna önermesine sebebiyet verd. Böylelikle film zaten rekor kırarak başladığı hayatına, yeni rekorları paramparça ederek devam ettik. Bütün bu süreç boyunca da, muhtemelen en çok utanan 20th Century Fox oldu. Zira uzun süre boyunca Ryan Reynolds’ın karşısına diktikleri sebep olan “Bu film tutmaz” lafı, yeni rekorla birlikte suratlarına tokat oldu.

deadpool-gallery-07-gallery-image

GeekTyrant’ta gördüğümüz habere göre, film toplamda 235 milyon dolarlık bir gişe elde ederek, Amerika’da gelmiş geçmiş en yüksek hasılat getiren X-Men filmi oldu. Gerçekten. Rekorun bir önceki sahibi X-Men: The Last Stand’i 1 milyon dolarla, henüz ikinci haftasında geçti film. Deadpool’un an itibariyle küresel gişesi 491 milyon dolar civarında. Bunun üzerine bir iki yüz elli milyon dolar daha koyarsa, o zaman Days of Future Past’i de geçip, gelmiş geçmiş en çok izlenen X-Men filmi olacak.

Ha bu arada, filmin kırdığı rekorlar bununla da bitmiyor. Deadpool 300’ü geçerek, gelmiş geçmiş en yüksek gişe yapan 17+ çizgi roman filmi oldu. Ve yakında, gelmiş geçmiş en fazla hasılata ulaşan 17+ film de olacak. Onu başarması için toplam gişesini 611 milyon doların üzerine çekmesi ve The Passion of Christ’ı geçmesi gerekiyor. Türkiye gişesini merak edenler için de, BoxOfficeTürkiye’nin rakamlarına göre film ikinci haftasında 547,575 seyirci ve 7 milyon TL hasılata ulaşmış vaziyette. Yani küresel hasılatına bir iki küsur milyon dolar da biz çıkmışız memleket olarak. Bakalım Deadpool’un rekorları nereye kadar gidecek? Bir de yani, sene böyle rekorlarla açıldıysa, kapanışı nasıl yapacağız? Sonumuz hayır olsun…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.