Star Wars: The Force Awakens’ın çıkışıyla birlikte piyasaya sürülen muhteşem şirin BB-8 oyuncağını hatırlıyor musunuz? Filmdeki bir droid’in çalışır ve akıllı telefonlarca kontrol edilir bir şekilde elimize ulaşmış olması ne kadar muazzam bir şeydi, değil mi? Gerçekten de insan hayret ediyordu yani, baya Sphero’nun robotunu evde falan koşturabiliyordunuz gönlünüzden geldiği gibi. Geek ya da değil, ona bir bakıp da etkilenmeyen kimse olduğunu sanmıyorum.

Eğer siz de BB-8’e çok yükselen kamptaysanız, alın, MWC civarından size taptaze, çok acayip yeni bir cihazla geldik. Cihazın üreticisi LG. Şimdilik aparatın Rolling Ball’dan daha zarif bir ismi yok. Ama sizi etkilemesi için, daha da zarif bir isme sahip olması gerekmiyor. Zira Rolling Ball, garip bir şekilde, uzaktan kontrol edilebilen insansız araç teknolojisinde yepyeni bir sayfa. Bir drone gibi çalışıyor, bir drone gibi kontrol ediliyor. Tek farkı, kendisi uçmuyor, yerde yuvarlanıyor.

lg-camera-ball-5

Ee, uzaktan kumandalı top mu yani bu?” demeyin. Zira Rolling Ball’ı acayip kıymetli yapan şey, sadece uzaktan kumanda edilebiliyor olması değil. Çok uzaktan kumanda edilebiliyor olması. Rolling Ball’ı kontrol edebilmek için LG G5’inizi herhangi bir ağa bağlamanız yeterli. Dünyanın herhangi bir yerinden, internete bağlı olduğunuz müddetçe topunuzu kontrol edebiliyorsunuz. Aynı kablosuz ağa bağlı olma gereksinimi yok. Rolling Ball, beraberinde bir hoparlör, kamera ve hatta televizyonları kontrol etmekte kullanabileceğiniz bir IR aktarıcıyla geliyor.

Bu ne demek? Yani Amerika’dan, İstanbul’daki topu kontrol edip, onun aracılığıyla konuşup, hatta TV’deki kanalı değiştirebilirsiniz demek. Aynı zamanda içinde bulunmadığınız bir odada da masumane gözüken bir topla kayıt alabilirsiniz demek. Artık bardağın boş tarafını görmek mi istersiniz; işin sapıklık potansiyeline mi odaklanırsınız, yoksa bu teknolojiyle yapılabilecekleri tahmin edip uçmak mı istersiniz bilmiyoruz; ama Rolling Ball her neyse, adını daha çok duyacaksınız, ondan eminiz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.